در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا، اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان»؛ مطالبه تشکل‌ها از رئیس جمهور

ضرورت اطلاع رسانی شفاف در مقابله با کرونا/چند توصیه به رئیس جمهور

دومین بیانیه‌ شبکه‌های تخصصی ملی سازمان‌های مردم‌نهاد، با تاکید بر اطلاع رسانی شفاف در مقابله با کرونا، منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این بیانیه که رئیس جمهور را مخاطب قرار داده است، بر اطلاع‌رسانی شفاف و به هنگام توسط دولت‌، رسانه ملی، و ستاد ملی مبارزه با کرونا، تاکید شده است.

– اطلاع‌رسانی شفاف و به هنگام از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا، رسانه ملی و همه مسئولین
و دستگاه‌های دولتی به صورت صدای واحد از ضرورت‌های شرایط بحران است. تفاوت در برخوردها و اطلاعات ارائه شده از طرف مسئولین مختلف، موجب تشدید بی‌اعتمادی، بلا تکلیفی مردم و بی‌اعتنایی به اخبار می‌شود و نهایتاً هزینه‌های مردم را نیز سنگین‌تر خواهد کرد.

– به منظور کاهش سفر و تردد در خیابان‌های شهرها به ویژه با نزدیکی به ایام عید که منجر به شیوع بیشتر ویروس خواهد شد، ضمن صدور دستورالعمل‌های شفاف و روشن و اطلاع‌رسانی کافی به مردم، نیروی انتظامی مسؤولیت اجرای این دستورالعمل‌ها را در سطح شهر و بین شهری عهده‌دار شود و قرنطینه استان‌های بحرانی در دستور کار فوری قرار گیرد. در غیر این صورت با مداخله‌های سلیقه‌ای مردم و مسئولین محلی علاوه بر گسترش ویروس، بحران‌های اجتماعی نیز پدید خواهد آمد.

– ممنوعیت کار کودکان کار و خیابان و دست‌فروشان و جلوگیری از فشار مضاعف بر این اقشار آسیب‌پذیر و نیز زنان سرپرست خانوار از طریق کمک‌های یارانه‌ای نقدی و بن از طرف دولت طی سه ماه آینده، توجه ویژه به پیشگیری در مناطق حاشیه‌نشین، پادگان‌ها و سایر مراکز نگهداری، تسریع در آزادی و مرخصی زندانیان؛ همچنین معافیت پرداخت جریمه بیمه و مالیات شرکت‌های خصوصی و مؤسسات غیردولتی در سه ماه آینده از سوی سازمان بیمه تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور.

– اطلاع‌رسانی ستاد ملی کرونا در مورد میزان کمک‌های اهدایی خارجی، اقلام و حجم کالاهای مکشوفه احتکار شده توسط مقامات انتظامی و میزان و محل مصارف آنها به صورت شفاف و نیز اطلاع‌رسانی دقیق در مورد نیازهای جامعه به مردم.

– پیشگیری علمی و عملی از بروز حوادث غیر مترقبه احتمالی مانند سیل در مناطق مختلف، به طوری‌که بحران در بحران ایجاد نشود. از جمله لایروبی رودخانه‌ها و ایمنی سدها که در زمره وظایف دولت است، در اولویت اقدامات قرار گیرد.

– استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی و کمک‌های بین‌المللی از جهات مختلف بهداشت و درمان، تجهیزات و لوازم و منابع مالی.

– موظف نمودن رسانه ملی به اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق و تولید برنامه‌های با محتوا و مستند در مسیر ایجاد اعتماد اجتماعی. به همین دلیل میدان برای رسانه‌های فرا ملی فراهم شده و آنان نیز زمینه‌های کاهش امید اجتماعی را به وجود آورده‌اند. آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از خانه‌نشینی در زمانی فشرده و پیوسته، با نبود برنامه‌های جذب کننده صدا و سیما، تشدید خواهد شد. از این نظر به رسانه ملی مأموریت داده شود تا در این مورد با استفاده از همه ظرفیت‌های علمی و اجرایی در حوزه‌های تخصصی مختلف به ویژه هنری، نقش اصلی خود را ایفا نماید.

– در پایان، بر این باوریم که استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان» باید در اولویت قرار گیرد و ضروری است تا برای هماهنگی‌های اجرایی ستاد بحران، بالاترین مقام اجرایی کشور در رأس آن قرار گیرد. بدیهی است که اتاق فکر مدیریت و فرماندهی بحران، سیاست‌گذاری و تعیین دستورالعمل‌ها و نوع مداخلات باید همچنان تحت سیطره وزارت بهداشت باشد. اجرای این موارد نیاز به ورود بالاترین مقام اجرایی کشور دارد که از شما می‌خواهیم این مهم را در اولویت اقدام قرار دهید. پرواضح است مشاوره‌های علمی با صاحب‌نظران دانشگاهی و به ویژه پزشکان فعال در عرصه بحران، ضروری‌ترین بخش مدیریت بحران است.

نامه جمعی از تشکل‌های ملی و تخصصی سازمان‌های مردم‌نهاد به رئیس‌جمهور در پی شیوع بیماری کرونا

نامه جمعی از تشکل‌های ملی و تخصصی سازمان‌های مردم‌نهاد به رئیس‌جمهور در پی شیوع بیماری کرونا

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

در پی شیوع بیماری کرونا در ایران، علی‌رغم مراقبت‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و توصیه‌های مطرح شده از سوی جامعه پزشکی و دانشگاهی، برای مقابله با این بیماری و جلوگیری از فراگیری آن، به عزمی جدی برای اقدام موثر نیاز است.

خاصه در مناطق و اقشار کم برخوردار از امکانات بهداشتی و پزشکی و نبود رفاه کافی برای تامین نیازهای اولیه، نگرانی‌ها را تشدید می‌کند. شبکه‌های ملی و تخصصی زیر با علم به نقش اجتماعی موثر و حمایتی سازمان‌های غیردولتی در مبارزه ملی با بیماری کرونا، انتظار دارند تا دستگاه‌های مختلف دولتی متناسب با وظایف سازمانی خود، به ویژه وزارت بهداشت نسبت به انجام اقدامات زیر تسریع کنند:

۱- تشکیل فوری ستاد ملی مدیریت بحران با محوریت دولت و ورود مدیریت کشور به شکل قاطع و همه جانبه برای مهار بحران، به طوریکه عدم سازما‌ن‌یافتگی عملکرد دستگاه‌ها در مسیر مقابله با این بیماری سامان نسبی پیدا کند.

۲- اقدام عاجل برای اطلاع رسانی شفاف، واحد و کامل از طرف رسانه رسمی وزارت بهداشت و الزام رسانه ملی به رعایت این موارد و پرهیز از هرگونه پنهان‌کاری به طوریکه عموم مردم نسبت به قرنطینه‌ها، تعداد بیماران، شرایط وضعی آنان، مشخصات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و آزمایشگاهی آماده برای بستری شدن و مداوا و تست‌های پزشکی و نیز آمار تلفات ناشی از آن اطلاع دقیق کسب کنند. بدیهی است که اطلاع‌رسانی به هنگام و استمرار آن اعتماد عمومی را نسبت به صحت آن رسانه تقویت می‌کند و پراکندگی اطلاعات غیر موثق را کاهش می‌دهد.

۳- تعطیلی مدارس، دانشگا‌ه‌ها و نیز برنامه‌های عمومی شامل همایش‌ها، کنفرانس‌ها، نشست‌ها، مجالس مذهبی و بویژه اماکن زیارتی تا پایان اسفند ماه اعلام شود.

۴- آموزش‌های تصویری کوتاه آداب معاشرت و ارتباطات اجتماعی در این شرایط به صورت مکرر در رسانه مربوطه منتشر شود تا عموم مردم نسبت به رعایت موارد ضروری آگاه و مقید به رعایت آن شوند و همچنین ضمن دریافت پاسخ نیازهای ضروری خود در این‌ باره، و به عبارتی فرهنگ‌سازی در جامعه تسری پیدا کند.

۵- تامین کیت‌های آزمایشگاهی و دارو برای مقابله با شیوع آن به سرعت انجام و نسبت به توزیع ماسک‌های بهداشتی بویژه در مناطق محروم از جمله مناطق روستایی، حاشیه‌نشین و بافت‌های ناکارآمد اقدام فوری شود تا نگرانی‌ها در سطح ملی کاهش یابد. با احتکار و گران‌فروشی این مواد نیز به جدیت مقابله شود.

۶- انجام عملیات ضدعفونی در مراکز عمومی به صورت مداوم و تعبیه جایگا‌ه‌های ضدعفونی‌کننده دست در مراکز عمومی بویژه در بیمارستان‌ها، مترو، ترمینال‌های اتوبوس، قطار، فرودگاه جهت استفاده عموم مردم به تعداد کافی به طوریکه دسترسی آن برای همه به سهولت انجام شود.

۷- سازما‌ن‌های غیردولتی عضو شبکه‌های زیر همراه با اعلام آمادگی خود برای مقابله با این بیماری، نتایج موارد فوق را به صورت سازمان‌یافته در سطح جامعه هدف خود منتشر و نسبت به رعایت آن مراقبت خواهند کرد. استفاده از این ظرفیت جامعه مدنی می‌تواند بحران موجود را کاهش دهد.

در خاتمه، رئیس جمهور و دولت نباید اجازه دهند بی‌اعتمادی عمومی در مسائلی همچون بنزین و سقوط هواپیما در بحران کرونا در جامعه تکرار شود. امید است مردم ایران با بحران‌های پی در پی، در این بحران بیش از این هزینه ندهند و جان عزیزشان در سلامت و آرامش باشد.

 

  • شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه
  • شورای هماهنگی همایش‌های سالانه سازمان‌های غیردولتی
  • شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور
  • شبکه یاری کودکان کار و خیابان
  • شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان (چاووش)
  • شبکه تشکل‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
  • شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه اعتیاد
  • شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه ایدز

کسب مقام مشورتی سازمان ملل

کسب مقام مشورتی شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل متحد

انجمن ملی زنان کارآفرین مجوز «مقام مشورتی» را از سازمان ملل دریافت کرد

انجمن ملی زنان کارآفرین در ژانویه ۲۰۲۰ با هدف ارتقای جایگاه جهانی و امکان حضور گسترده‌تر در عرصه بین‌الملل موفق به کسب مقام مشورتی شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) شده‌است.
شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در راستای حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد، مجوز «مقام مشورتی» را به سمن‌ها ارائه می‌دهد تا به این ترتیب این سازمان‌ها، توانایی حضور در کنفرانس‌ها و اجلاس‌ مجامع بین‌المللی را داشته‌باشند. از دیگر مزایای اخذ مقام مشورتی از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد، احتمال عقد «قراردادهای تحقیقاتی» بین نهادهای تخصصی زیرمجموعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد و سازمان‌های مردم‌نهاد است.
انجام طرح‌های پژوهشی مشترک با سایر سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه زنان از کشورهای مختلف، برگزاری نشست‌ها و جلسات با هدف تبادل تجربه و آموزش میان زنان کارآفرین و صاحب کسب‌وکار ایرانی با همتایان خود از سایر کشورها، اطلاع‌رسانی همایش‌ها، کنفرانس‌ها و رویدادهای بین‌المللی مرتبط با حوزه زنان، کسب‌وکار و کارآفرینی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که بخش بین‌الملل انجمن می‌تواند با این موقعیت تازه فراهم‌شده برای اعضای انجمن و جامعه زنان کارآفرین رقم بزند.
این مقام کرسی مشورتی به مدت چهار سال اعتباردارد و هر سال باید یک گزارشی از فعالیت‌های انجمن چه مالی چه آموزشی در اختیار سازمان ملل متحد قرار گیرد.
انجمن زنان کارآفرین، کسب این موقعیت جدید را مرهون تلاش اعضای محترمی است که با زحمت فراوان طی روزها و ساعات متوالی، مطالب و ‌اسناد موردنیاز را گردآوری و آماده‌سازی کردند و در ارتباطی مستمر با کارشناسان مربوطه در سازمان ملل متحد موفق به دریافت رای مثبت ۱۹ داور از کشورهای مختلف جهان برای کسب این جایگاه شدند.

گرامیداشت روز زن

انجمن زنان کارآفرین با همکاری اداره کل بانوان شهرداری تهران به مناسبت هفته زن برگزار می کند:
“نشست انتقال تجارب کارآفرینی زنان”
با حضور راما وزیری کارآفرین حوزه صنایع دستی و‌زینب حبیبی تبار کارآفرین فرهنگی
و همراهی خانم ها مریم آقا شیخ محمد، فریده عبداللهی و‌ فخرالسادات محتشمی پور از اعضای کارگروه کارآفرینی فرهنگی و اجتماعی
زمان: دوشنبه ۲۸ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲
مکان: سرای محله آرارات
خواهشمند است عزیزانی که علاقمند به حضور در این برنامه هستند به دفتر انجمن اطلاع دهند.

جلسه هماهنگی با مدیر دفتر نمایندگی انجمن در شهر کرمانشاه

نشست مشترک شریفه حق شناس، نماینده انجمن در کرمانشاه و خانم ها یارعلی و قاجار از اعضای انجمن، یک شنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۸ برگزار شد.
📌به گزارش روابط عمومی انجمن زنان کارافرین، این نشست به منظور هماهنگی و آمادگی برای افتتاح دفتر نمایندگی کرمانشاه، برگزاری کلاس آموزشی وطرح مهارت آموزی برای ۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه رازی برگزار شد.
📌همچنین در همین راستا روز ۲۱ بهمن ۹۸، جلسه ای با حضور مدیر کل امور بانوان، خانم دکتر احمدی (مدیر پارک علم و فناوری،) و تنی چند از اعضای انجمن زنان کار آفرین کرمانشاه و سرکار خانم حق شناس و خانم ها یارعلی و قاجار در دفتر امور بانوان در استانداری کرمانشاه برگزارشد.
📌در این جلسه ابتدا خانم حق شناس توضیحاتی در مورد فعالیت دفتر نمایندگی و انجمن ارائه نموده و سپس در مورد چگونگی برگزاری کلاس مهارت آموزی برای دانشجویان بحث و هماهنگی صورت گرفت.
📌در ادامه مقررشد در روزهای هفتم و هشتم اسفند ، همزمان با افتتاح دفتر نمایندگی، کلاس آموزشی دانشجویان با همکاری دانشگاه، انجمن زنان کارآفرین کرمانشاه، انجمن زنان ملی و کانون رشد و شکوفایی دختران در پارک علم و فناوری و همراهی سازمان فنی و حرفه ای برگزار شود.
📌همچنین بازدیدی از محل کسب و کار خانم صادقی در حوزه پشم گوسفند و تولید کالای خواب ارگانیک و پشمی انجام شد.
📌گفتنی است، در این سفر بدلیل کمبود وقت ،جلسه مشاوره خانم یارعلی با خانم امیریان ( یکی از فعالان اجتماعی سرپل ذهاب) در فرودگاه انجام شد.

نشست مشترک کارگروه صنایع دستی و‌گردشگری

نشست مشترک کارگروه صنایع دستی و‌گردشگری انجمن با فعالان این حوزه در گلستان

ه گفته روابط عمومی انجمن، عصر روز سه شنبه ۸ بهمن ماه نشستی به منظور هم اندیشی دفتر نمایندگی گرگان با فعالان حوزه صنایع دستی و‌گردشگری و گفتگو پیرامون ایجاد شبکه در این حوزه برگزار شد.
در این نشست که با حضور اعضا و فعالانی در رشته های تولید فرش و‌ گلیم و تابلو فرش ، لباس محلی، بافت پارچه ، نوقان داری، چرم، معرق، سوزن دوزی و‌ نیز مشاوره و طراحی و ایده پردازی هنرمندان آن استان تشکیل شد، ابتدا نفیسه عروجی فعال در حوزه صنایع دستی و‌ عضو‌ کارگروه مربوطه، از استان اصفهان، تجربه زیسته خود را در این حوزه با تمرکز بر یافتن بازار فروش و ارائه کالا بیان و‌ پیشنهادش مبنی بر فروش محصولات در هایپر صنایع دستی را مورد تأکید قرار داد.
همچنین پیشنهاد شد با توجه به صنایع موجود در استان بر فروش مجازی، خوشه سازی و شبکه سازی تمرکز و با توجه به شرایط استان از همه منابع و‌امکانات بهره گیری شود.
در ادامه نشست راما وزیری مسئول کارگروه صنایع دستی و گردشگری انجمن در خصوص چگونگی فعالیت در حوزه صنایع دستی سخن گفت و ، و پیشنهاد شد با توجه به دسته بندی انواع تولید (فردی، کارگاهی، پشتیبان) همکاری ها با انجمن و‌ در قالب شبکه انجام شود.
همچنین پیشنهاد شد در قالب تعاونی چند منظوره در همه حوزه ها( طراحی، تولید، بازاریابی و فروش) فعالیت منسجم تری بشود.
این برنامه با بازدید از محل کسب وکار خانم هدی حسینی هنرمند حوزه نساجی و طراحی پارچه و‌لباس که حائزه رتبه دوم این رشته شده پایان یافت

جلسه شعب و دفاتر نمایندگی انجمن در گرگان(بهمن ۹۸)

جلسه شعب و دفاتر نمایندگی انجمن در گرگان

جلسه مشترک شعب و‌دفاتر نمایندگی انجمن و اعضای استان گلستان سه شنبه ۸ بهمن ماه ۹۸ در دفتر فرشته سلیمانی نماینده انجمن تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن، در این جلسه که نمایندگانی از کمیته شعب و‌نمایندگی و‌کارگروه صنایع دستی و‌گردشگری حضور داشتند، ضمن معرفی اهداف و‌برنامه های انجمن معارفه اعضای انجمن در استان گلستان انجام و به پرسش های ایشان پاسخ داده شد.
گفتنی است در ابتدای این نشست مشترک خانم سلیمانی در رابطه با فعالیت های یک ساله دفتر از جمله احداث گلخانه غیر متمرکز برای اعضای علاقمند کانون جهاندیدگان با همکاری خانم بستان بان گزارشی ارائه کرد، سپس با حضور معاون فرهنگی اجتماعی استاندار و‌همراهان ایشان در جلسه توضیحات بیشتری در مورد فعالیت های عام المنفعه انجمن و‌لزوم حمایت های همه جانبه دولت از این فعالیت ها داده شد که مورد تأیید مقام استانی حاضر در جلسه قرار گرفت.
در پایان جلسه از کسب و کار خانم میروکیلی در حوزه صنایع دستی بازدید بعمل آمد.

هم افزایی و بهره گیری از تجربه ، راهکارتوسعه کارآفرینی زنان

هم افزایی و بهره گیری از تجربه، راهکار توسعه کارآفرینی زنان

هم افزایی و بهره گیری از تجربه، راهکار توسعه کارآفرینی زنان

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: با هم افزایی و بهره گیری از تجربه‌های یکدیگر می‌توان به زنانی که علاقمند به راه اندازی کسب و کار هستند کمک کرد تا موانع را کنار بزنند.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در نخستین نشست شورای راهبردی کارآفرینان با بیان این که این نشست به صورت ادواری با هدف ارایه نتایج عملکردها و راهکارهای بهینه شدن مسیر توانمندسازی و ارتقای شاخص اشتغال زنان و دختران برگزار خواهد شد، افزود: تلاش می کنیم زنانی که نیاز به اشتغال دارند به این فرصت ها دست پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: کسب و کار پایدار هدف روشن ما است و به طور قطع هم امکانات و هم زمان محدود است، بر همین اساس با هم افزایی و بهره گیری از تجربه های یکدیگر می توان به فردی که علاقمند به راه اندازی کسب و کار است کمک کرد تا موانع را کنار بزند.

معاون رئیس جمهوری ضمن ابراز خرسندی از تلاش هایی که در وزارتخانه های کار و کشور و دستگاه های فعال و مرتبط با حوزه کارآفرینی صورت می گیرد، تاکید کرد: گزارش ها حاکی است که با وجود اینکه در جاهایی روند کار کند پیش رفته است اما در مجموع حرکت قابل قبولی داشتیم.

ابتکار، سرعت مطمئنه را حایز اهمیت دانست و گفت: طرح زنان نسل تحریم و رای گیری آنلاین که مورد استقبال زنان قرار گرفته است از جمله برنامه های ارتقای توانمندی زنان است.

وی ادامه داد: رویکرد ما ماهیگیری یاددادن است اما برخی افراد در وهله اول نمی توانند امکانات لازم را تهیه کنند بر همین اساس با بانک ها در جهت ارایه تسهیلات کارآفرینی تعامل کردیم که مورد استقبال قرار گرفت.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه کماکان با سیستم بانکی در موضوع حمایت از زنان چه سرپرست خانوار و چه زنان دیگر در حال تعامل هستیم، افزود: همچنین ترمیم ساختار اشتغال در قالب تعاونی ها را هم با وزارت جهاد کشاورزی در برنامه قرار دادیم که کار در حال اجرا است.

ابتکار ابراز امیدواری کرد این اتفاق در تمام حوزه ها بیافتد و وارد چتر ساختار حمایتی قرار گیرند.  چرا که اگر می خواهیم موفقیت صورت گیرد طرح ساختار سازی و شبکه سازی موفق تر عمل می کند.

در این نشست، کارآفرینان گزارش های مختلفی از عملکردها، نتایج کارها و اثربخشی در حوزه اشتغال و کارآفرینی زنان ارایه دادند.

در معاونت امور زنان هم دو کارگروه در حوزه کارآفرینی فعال است که این کارگروه ها جنبه مشورتی دارند.

منبع: ایرنا