نشست بررسی موانع فرهنگی کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه کارآفرینی اجتماعی

نشست بررسی موانع فرهنگی کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه کارآفرینی اجتماعی

به همت انجمن زنان کارآفرین و‌با همکاری معاونت فرهنگی -اجتماعی وزارت تعاون نشست بررسی موانع فرهنگی کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه کارآفرینی اجتماعی :
 روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه با حضور صادقی فر، معاون فرهنگی_ اجتماعی و‌منصوری معاون توسعه اشتغال و‌کارآفرینی وزارت تعاون، اعضای کارگروه کارآفرینی اجتماعی انجمن زنان کارآفرین، مدیر کل امور زنان شهرداری و‌ مشاورین امور بانوان دستگاه های اجرایی، جمعی از کارآفرینان و فعالین حوزه کارآفرینی اجتماعی در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
✅به گزارش روابط عمومی انجمن زنان کارآفرین، در این نشست یک روزه که به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و انجمن زنان کارآفرین برگزار شد، خدیجه یارعلی، مسئول کارگروه کارآفرینی اجتماعی انجمن زنان کارآفرین ضمن معرفی این انجمن گزارشی از فعالیت‌ها از ابتدای تاسیس تاکنون ارائه کرد.
✅در ادامه صادقی فر معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در وزارتخانه گوش شنوایی برای دریافت مباحث مربوط به زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی وجود دارد، گفت: طرح این مباحث می‌تواند هم موجب توسعه شود و هم مانع توسعه فرهنگی شود.
✅وی تصریح کرد : بررسی سازه های اجتماعی اعم از مباحث فردی هم می‌تواند پیشران و هم مقاومت کننده در داخل یک سازمان باشد.
✅صادقی فر بر نقش دولت به عنوان یک گروه تسهیل گر تاکید کرد و گفت: اساس و ساختار حوزه خیر جمعی در ایران همواره وجود داشته لذا بازیابی و پیوند زنی آنها به حوزه کارآفرینی کاری است که باید توسط خیریه ها و سمن ها سرعت گیرد.
✅محتشمی پور، از اعضای موسس و‌عضو‌کارگروه کارآفرینی اجتماعی انجمن زنان کارآفرین نیز با اشاره به تعاریف و‌مفهوم توسعه اجتماعی شاخص های آن را بهداشت و درمان، مسکن و جان پناه، آموزش و اشتغال، توزیع درآمد ملی، تنظیم‌خانواده و رفاه و‌تأمین اجتماعی عنوان کرد و گفت: در تعریف توسعه اجتماعی نقاط مشترکی از جمله تامین نیازهای اولیه انسان، بهتر شدن وضعیت و کیفیت زندگی همه انسانها نسبت به وضع کنونی، تامین حقوق انسان‌ها و مسئولیت پذیری در برابر یکدیگر و‌نیز توسعه نهادهای مدنی و‌بهبودساختارهای آن وجود دارد که با توسعه این نهادها می توان بخش عمده ای از مشکلات را مرتفع کرد.
✅در ادامه نشست فیروزه صابر، مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه ها، کارآفرینی اجتماعی را فرآیند کشف و اجرای راه حل های خلاقانه برای مسائل اجتماعی تعریف کرد و افزود: کارآفرینان اجتماعی برخلاف کارآفرینان دیگر، بهره مندی عمومی و تاثیرگذاری مثبت در جامعه را در نظر می گیرند.
✅وی با ذکر زنان کارآفرینپاجتماعی چون بانو‌ملاح، میرهادی، بهادری و قدس، یونس محمد را نمونه یک کارآفرین اجتماعی برتر در دنیا دانست که نرخ فقر در بنگلادش را از ۷۵ درصد به حدود ۲۰ درصد رسانده است
✅وی تاکید کرد: کسب و کارهای اجتماعی دو نوع هستند. یکی شرکت های خودگردان و بدون تقسیم سود که برای حل یک مساله اجتماعی ایجاد شده و مالکیت آن در اختیار سهامدارانی است که سود ناشی از سرمایه گذاری خود را تنها در جهت توسعه همان کسب و کار اجتماعی صرف می کنند و نوع دوم کسب و کارهایی که به سهامداران خود سود تخصیص می دهند ولی مالکیت این کسب و کارها در اختیار فقرا است و یا به عبارت دیگر سهامداران آن فقرا هستند. و در نتیجه به کاهش فقر و حل یک مساله اجتماعی کمک می کنند.
✅فیروزه صابر نقش و کارکرد سازمان های غیردولتی را در کارآفرینی اجتماعی بسیار مهم ارزیابی و تصریح کرد: این سازمان ها می توانند نقش خود را در قالب حساس سازی اجتماعی، روشنگری و آگاهی بخشی اجتماعی، جریان سازی و مشارکت اجتماعی، مطالبه گری در حکمرانی مطلوب و منافع جمعی، ترویج هویت جمعی و فرهنگ تشکل گرایی و کنشگری اجتماعی ایفا نموده و به عنوان حلقه واسط دولت و جامعه عمل کنند.
✅مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه ها، با تاکید بر اهمیت شبکه سازی در کارآفرینی اجتماعی، گفت: شبکه، گروهی از افراد و یا سازمان هایی است که به صورت داوطلبانه به مبادله اطلاعات یا کالا می‌پردازند و یا فعالیت‌های مشترکی را انجام می دهند.
✅صابر با بیان اینکه اساس یک شبکه، معماری اجتماعی آن است که با ساختار تفاوت عمده ای دارد، تصریح کرد: مبادله اطلاعات، ایجاد پایگاه اطلاعاتی، اثبات قدرت اجتماعی،ایجاد هویت و علایق مشترک و ایجاد فرصتهای یادگیری از کارکردهای شبکه سازی است.

 ✅صمیمی، مدیر عامل شتاب دهنده شفق (کارآفرین اجتماعی) نیز در ادامه جلسه در زمینه اکوسیستم استارت آپ های کارآفرینی اجتماعیتوضیحاتی ارائه نمود.

✅ارائه مقاله “کارآفرینی اجتماعی، کاهش نابرابری اجتماعی” توسط خانم کرمانشاه، نیز مورد استقبال قرار گرفت و در پایان نشست صبح پرسش و پاسخ صورت گرفت.
✅گفتنی است؛ در بخش دوم‌نشست نیز با حضور سرهنگی، مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی، میرمالک مدیرکل رفاه اجتماعی و‌مدیران خانه خورشید، موسسه روزبه، پلتفرم مهربانه و جمعیت امام علی(ع) و موسسه امام موسی صدر تجارب این موسسات ملی و بین المللی مطرح و پنل پرسش و پاسخ برگزار شد.
✅لازم به ذکر است اولین نشست بررسی موانع کارآفرینی زنان در حوزه تخصصی صنایع دستی و‌گردشگری به درخواست معاونت فرهنگی -اجتماعی وزارت تعاون توسط انحمن زنان کارآفرین برگزار شد.

نشست صمیمانه اعضای انجمن ،هم اندیشی به قصد هم افزائی در کارآفرینی زنان

نشست صمیمانه اعضای انجمن به قصد هم افزائی و هم اندیشی در کارآفرینی زنان

✅اگزارش نشست صمیمانه اعضای انجمن که پنج شنبه ۲۳ ام خرداد ماه در باغ کردان با محوریت زیر برگزار شد، به شرح زیر می باشد:
✅هدف: هم اندیشی به قصد هم افزائی در کارآفرینی زنان
✅محورهای گفتگو: بخش اول:
۱- چه مسیری را با توجه به فرصت ها و تهدیدهای محیطی در کسب و کارمان می خواهیم انتخاب کنیم؟ (فردی)
۲- به چه ابزارهایی خود را مجهز کنیم؟ (جمعی)
۳- چه پیوندهایی برای توسعه نیاز داریم؟ (جمعی)
✅در بخش اول گفتگوی جمعی حول سه بند فوق انجام شد. (حدود دو ساعت)
✅بخش دوم:
نتایج گفتگوهای فوق به پیشبرد ارتقای فردی و متعاقباً ارتقای سازمانی(کسب و کار) کمک خواهد کرد. برای این منظور انتظار واقع بینانه از سه نهاد متصل به کسب و کارها چیست؟
انجمن زنان کارآفرین فرا رشته ای  
نهادهای اجتماعی در حوزه تخصصی خود دولت
این بخش به صورت کار گروهی (گروه های تخصصی) انجام شد به مدت یک ساعت
✅ بخش سوم: به ارائه جمع بندی بخش دوم توسط نماینده های گروه ها اختصاص می یافت. (به مدت ۳ ساعت)

کارگاه هم‌افزایی در کارآفرینی زنان برگزار شد
پیشرفت کارآفرینی با شناخت درست فرصت‌ها و تهدیدها
 
اهم خبر:

در این کارگاه درباره انتخاب مسیر متناسب فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی کسب‌وکاری به مواردی ازجمله تعطیلی کسب‌وکار، کوچک کردن اندازه کسب‌وکار، توسعه کسب‌وکار فعلی، تغییر رشته و ورود به حوزه جدید، جانشین‌پروری در قالب خانواده و شریک جدید و ایجاد کسب‌وکار جدید اشاره شد تا پاسخی برای این پرسش‌ها پیدا شود که باید خود را به چه ابزارهایی مجهز کرد و چه پیوندهایی برای توسعه مورد نیاز است.
در بخش دوم به این موضوع اشاره شد که پیشبرد ارتقای فردی به ارتقای سازمانی (کسب‌وکار) کمک خواهدکرد و در این راستا، انتظار واقع‌بینانه از سه نهاد متصل به کسب‌وکارها یعنی انجمن، نهادهای دولتی و سایر نهادهای اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.
تحقق دانش جدید با کمک ابزار آی‌تی، مدیریت‌ HR، تامین منابع مالی ارزان، تخفیفات بازار، قابلیت جذب فرصت‌ها، جذب ارتباطات، مهارت‌های فردی و ویژگی‌های شخصیتی، تقسیم بندی وظایف سازمانی، ریسک‌پذیری، کسب اعتبار اجتماعی، تبلیغات، شبکه‌سازی، مدیریت هزینه، ارزش‌های سازمانی، دانش فنی جدید انتقال تجربه و وجود داخلی و خارجی ازجمله مواردی بودند که در این بخش بررسی شدند.
در ادامه بر اساس آنچه که به آنها اشاره شد از نقش تسهیل‌گران، خانواده، شریک تجاری، پیمانکار، مجلس و اعضای قوه قضاییه سخن به میان آمد.
طبق بحث و تبادل نظری که در این کارگاه سه ساعته صورت گرفت انجمن‌ها می‌توانند با انتقال تجربه، بانک اطلاعاتی قابلیت‌ها، لابی‌گری (دولت- شهرداری)، آموزش برای اعضای جدید، تدوین رویه و روال‌های پاسخگویی، کمک به برقراری ارتباط اعضا با نهادهای دیگر، شناسایی صاحبان کسب‌وکار غیرعضو، برقراری ارتباط با سایر نهادهای مرتبط، مطالبه‌گری، فعال‌کردن کارگروه آی‌تی و نیز با تجهیز کارشناسی و تقویت روابط عمومی در این امر یاری‌رسان باشند.
دولت‌ها با تسهیل مجوز ثبت شرکت‌ها، معافیت‌های مالی برای شروع کار، بیمه گردشگری، کاهش مداخله‌‌گری و دادن کرسی به انجمن در کمیسیون‌های مرتبط دولتی نقش قابل توجهی در تقویت کارآفرینی زنان دارند. سایر نهادهای اجتماعی با بهره‌گیری از ابزارهایی مانند بخش خصوصی هم‌سو (خواهرخواندگی)، سازمان‌های تسهیلگر (نهاد مدنی)، شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به اطلاعات مرتبط و نقش اجتماعی (تسهیل‌گری) که این دو در کارگروه فرهنگی شدنی هستند و همچنین انجمن‌های مرتبط کشاورزی قادر خواهندبود که بستر ایمن برای کارآفرینی بانوان جامعه ایجاد کنند.
در پایان این کارگاه بر توان‌افزایی این بخش‌ها با کمک آموزش، مشاوره، انتقال تجربه و اطلاعات تاکید شد که در  سایه مطالبه‌گری و ارزش‌آفرینی می‌تواند درهای بیشتری را به روی رشد و پیشرفت کارآفرینی بگشاید.

مجمع عمومی سالیانه انجمن ملی زنان کارآفرین

مجمع عمومی سالیانه


✅انتخابات بازرس انجمن ملی زنان کارآفرین برگزار شد
✅جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن ملی زنان کارآفرین روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

✅در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن ملی زنان کارآفرین که روز ۲۲ خردادماه ۹۸ در تهران تشکیل شد،گزارش عملکرد سالیانه انجمن ارائه شد و ترازنامه انجمن منتهی به سال مالی ۲۹ اسفندماه ۹۷ بررسی و مورد تصویب قرار گرفت.

✅در این مجمع انتخابات بازرس انجمن ملی زنان کارآفرین نیز برگزار شد که طی آن مریم خاوازی به‌عنوان بازرس اصلی و سوگل افشاری به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.

نشست کارآفرینی اجتماعی زنان عوامل موثر و راهکارها

نشست کارآفرینی اجتماعی زنان عوامل موثر و راهکارها

✅نشست تخصصی کار آفرینی اجتماعی زنان عوامل موثر و راهکارها به همت کارگروه کارآفرینی اجتماعی زنان انجمن زنان کارآفرین و‌با همکاری اداره کل اموربانوان شهرداری تهران با هدف بررسی راهکارهای موثر در توسعه کارآفرینی اجتماعی برگزارشد.
✅زهرا بهروزآذر ،سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در این نشست که با حضور جمع گسترده ای از زنان کارافرین شهر تهران ، و مدیران   این حوزه درشهرداری برگزارشد با اشاره به تاریخچه جهانی کارآفرینی اجتماعی گفت:
مفهوم‌ کارآفرینی‌ اجتماعی نیز از تعاملات‌ انسانی‌ و کنش‌ و واکنش‌ بشری‌ نشأت‌ گرفته‌ است که در قالب یک مؤسسه اجتماعی ظهور پیدا می‌کند و تلاش دارد تا به رفع نیازهای اجتماعی بپردازد که نه بخش خصوصی و نه دولت تمایلی به رفع آن‌ها ندارند. گرچه استفاده از واژگان کارآفرینی اجتماعی نسبتاً جدید است اما روش و شیوه فعالیت آن، ریشه‌ای قدیمی دارد. چرا که این مفهوم با فرآیند رفع نیازهای اجتماعی انسان‌ها همراه بوده است و محرک‌های کارآفرینانه برای رفع این نیازها ریشه‌ای قدیمی دارد، اما مدت‌ها طول کشیده است این پدیده شناسایی و بررسی شود و ادبیات آن تولید گردند.
✅ وی گفت: کارآفرینان اجتماعی زاییده امروز و دیروز نیستند و مطالعه مختصری در تاریخ، به ویژه تاریخ غنی اسلام و ایران، نمونه‌های زیادی از کارآفرینی اجتماعی را نمایان می‌سازد و ویژگی های منحصر به فرد این مفهوم، ضرورت توجه ویژه به این مقوله را روشن میکند. از این رو این نشست به پیشنهاد و مشارکت انجمن زنان کارآفرین  با هدف بررسی راهکارهای موثر در توسعه کارآفرینی اجتماعی برگزارشد.
✅وی افزود: مدیریت شهری امروز فعالیت های خود را منحصر به مسایل کالبدی شهر نکرده و به عنوان یکی از بازیگران اصلی  در حل مسائل اجتماعی ورود پیدا کرده است و در همین راستا می بایست ابزارهای مفید و موثر شناسایی و مورد استفاده قرار بگیرد.
✅بهروزآذر با اشاره به اینکه فعالیت مراکز کوثر در ابتدا با هدف و ماموریت اجتماعی شکل گرفت گفت:این مراکز در ابتدا با هدف ایجاد  اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار شکل گرفتند ،اما اکنون به دلایلی از ماهیت فعالیت خود فاصله گرفته است و حوزه بانوان تلاش دارد تا با بهره گیری از تجارب موفق ،فعالیت این مراکز را به سمت کارآفرینی اجتماعی هدایت کند.
✅وی کارآفرینی اجتماعی را راه حل نوآورانه در رفع نیازهای اجتماعی از طریق ایجاد کسب و کار برشمرد و گفت:کارآفرینی اجتماعی نقطه تلاقی فعالیت بخش خصوصی،بخش عمومی و مردم در کنارهم است که در قالب یک موسسه اجتماعی ظهور پیدا می کند و هدف فعالیت آن سود حداکثری برای سهامداران و صاحبان سرمایه نیست ،بلکه رفع نیازهای اجتماعی جامعه مخاطب هدف نهایی است.
✅بهروزآذر برگزاری این نشست را فرصتی ارزشمند برای انتقال تجارب، شناسایی عوامل موثر در توسعه فرهنگ کارآفرینی اجتماعی عنوان کرد و گفت: اداره کل بانوان به عنوان یکی از متولیان توانمندسازی زنان شهر تهران، تقویت کارآفرینی اجتماعی در بین زنان را در دستور کار قرار داده است و از ایده ها و نظرات موثر دراین زمینه استقبال میکند.


✅درادامه این نشست زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت ،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر  تهران ،کارآفرینی را فرایند خلق ارزش برشمردو گفت: در کارآفرینی اجتماعی  ارزشی خلق می شود که می تواند یک مساله را پاسخ بدهد ،این مساله می تواند محیط زیست باشد یا منحصر به بهبود کیفیت زندگی شود.
✅وی افزود: کارآفرینی اجتماعی فعالیت غیر انتفاعی و داوطلبانه است و کارآفرینان اجتماعی افرادی هستند که نسبت به مسایل جامعه دغدغه دارند و نسبت به آن احساس مسئو لیت کرده و تلاش می کنند بااستفاده از  روش های خلاقانه ،اثر بخشی مثبت در جامعه داشته باشند.
✅وی با اشاره به اینکه شهر تهران مسایل و نیازهای متفاوتی دارد گفت: شهرداری به عنوان یک نهاد خدماتی و اجتماعی می بایست ماموریت و رسالت خود را در حوزه  اجتماعی با استفاده از سرمایه های اجتماعی شهر انجام بدهد.در همین خصوص ابتدا باید بستر مشارکت و ایجاد افزایش اعتماد عمومی را فراهم کند.
✅صدرا عظم نوری بر حمایت  شورای اسلامی شهر تهران از کارآفرینی اجتماعی تاکید کردوگفت: در خصوص ساماندهی و توسعه کارآفرینی در سال های گذشته در شورای شهر آیین نامه هایی تصویب شده است که ظرفیت خوبی را در محلات ایجاد کرده است و انتظار می رود اداره کل امور بانوان به مسأله کارآفرینی اجتماعی زنان توجه جدی داشته باشد و ساز وکار آن را فراهم کند تا بتوانیم با استفاده از پتانسیل بانوان به مسایل شهر تهران بپردازیم.

✅دکتر سعید مدنی ،پژوهشگر مسائل اجتماعی درادامه این نشست به نقش کارآفرینی در مناطق اسکان غیر رسمی پرداخت و دکتر آراستی،عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران توضیحاتی در خصوص مفاهیم پایه کارآفرینی اجتماعی و شرایط کنونی کارآفرینی اجتماعی در جامعه ارائه کرد.
معرفی فعالیت ها و برنامه های انجمن زنان مدیر کارآفرین و
ارائه تجارب کارآفرینی اجتماعی در شهربم پس از بحران و همچنین تجربه فعالیت کارآفرینی اجتماعی در سیستان و بلوچستان (خانه هدی) و دیگر کارآفرینان اجتماعی موفق از دیگر بخش های این نشست بود.

✅معرفی موسسه توسعه انسانی آینده برتر توسط مریم باریکانی عضو هیات مدیره جمعیت هسته اولیه جمعیت در سال ۱۳۹۳ و با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین خیریه ها و سازمان های مردم نهاد شکل گرفت.
✅در ابتدای فعالیت ها تلاش کردیم از طریق آموزش های مختلف سعی کردیم با ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس بین کارتن خواب های بهبود یافته از اعتیاد و آموزش های تخصصی در زمینه فروش، بازاریابی و ایجاد و کسب و کار در راه اندازی ۳ کارگاه مهارتی مشارکت کنیم.
✅بعداز این تجاربی که داشتیم برای ادامه کار به صورت رسمی در سال ۹۵ از بهزیستی تهران و در سال ۹۷ از استانداری تهران مجوزهای لازم را جهت فعالیت کسب کردیم.
✅فعالیت رسمی خودمان را با مهارت آموزی به زنان در حوزه هایی مثل قالی بافی، خیاطی و چرم دوزی آغاز کردیم و می توانم گفت که تعداد قابل توجهی از این افراد توانسته اند از این آموزش ها درآمد کسب کنند.
✅از ابتدا اعتقاد موسسین مجموعه بر این بود ، برای تغییر در جامعه از خانواده ها باید شروع کرد و تغییر هم از مادر خانواده که نقش مدیر را در خانه داره باید آغاز شود
از این رو چشم انداز خودمان را بانوی ایرانی، امیدوار ، پویا و هدفمند قرار دادیم که از طریق آموزش های مختلف اجتماعی اقتصادی به زنان کمک کنیم تا به خودشناسی و خودباوری که به دست می آورند به جایگاه واقعی خود در جامعه و خانواده دست پیدا کنند.
✅تجربیاتی که با انجام این فعالیت ها به دست آوردیم کمک کرد تا مدل جدیدی را طراحی کرده در این مدل هر شرکت کننده متناسب با نیازها و استعدادهای منحصر به فردش آموزش می بیند تا بیشترین میزان اعتماد به نفس و ارزشمندی را احساس کند.
در این فرایند توانمندسازی به افراد کمک می کنیم کسب و کار خودشان را طراحی و ایجاد کنند و یا بیزنس موجود خودشان رو توسعه داده از طریق ارائه خدمات کوچینگ، منتورینگ و تسهیلگری کارشان را به پایداری برسانند.
✅ قطعا بهترین وضعیت برای گروه هدف زمانی اتفاق می افتد که یک بستر یکپارچه مشارکتی که نیازهای مختلف آنها را پوشش دهد وجود داشته باشد بنابراین موسسه با رویکرد مشارکت و همکاری از تخصص و تجارب سایر موسسات همکار استفاده می کند تا بیشترین نیازهای این مخاطبان را برآورده کند.
بنابراین پروژه توان افزایی زنان با رویکرد کارآفرینانه را از سال ۱۳۹۶ در محله عبدل آباد طراحی و شروع کردیم که ۳ کسب و کار گروهی ایجاد شده و در حال حاضر در حال رسیدن به مرحله پایداری هستند.
✅در حال حاضر در منطقه فرحزاد مشغول فعالیت هستیم و از تیرماه هم بنا به تقاضای جامعه محلی ساکن عبدل آباد، دوره دوم پروژه توان افزایی زنان را استارت می زنیم و آمادگی کامل داریم تا با توجه به ویژگی گروه های هدف موسسات مختلف این پروژه را باز طراحی و اجرا کنیم.

 

مراسم افطاری انجمن زنان کارآفرین

دومین نشست عمومی انجمن در سال جاری به مناسبت ماه مبارک رمضان برگزار شد.
در این برنامه ابتدا دکتر زهرا ریاضی از اعضای قدیمی انجمن سخنرانی خود را با موضوع سلامت ارائه کرد و‌ پس از آن به سوالات حاضران پاسخ گفت. سپس مدیرعامل انجمن به بیان نکاتی در ارتباط با برنامه مجمع عمومی دو انجمن در تاریخ ۲۲ خردادماه و شرابط کاندیداتوری در هیئت مدیره انجمن زنان مدیرکارآفرین و دورهمی هدفمندی که به منظور هم اندیشی، هم گرایی و‌هم افزایی اعضای کارگروه ها برای ۲۳ خرداد ماه تدارک دیده شده، پرداخت. هم‌چنین رئیس هیئت مدیره از شرکت کنندگان در این برنامه و‌دیگر اعضای انجمن درخواست کرد کمک های خود را برای رسیدگی به امور سیل زدگان بویژه برای برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان به حساب موسسه مهر نیکان خرم آباد واریز کنند. 

ادامه خواندن

دعوت از اعضا و همراهان انجمن زنان کارآفرین برای مراسم افطاری

دعوت از اعضا و همراهان انجمن زنان کارآفرین برای مراسم افطاری

عضاى محترم انجمن زنان کارآفرین
با سلام و احترام،
بدینوسیله از شما جهت حضور در برنامه افطارى سالیانه انجمن که در بوستان گفت و گو مورخ ۲۴ اردیبهشت از ساعت :۱۸:٣۰ الى ۲۱ بصرف افطار برگزار مى شود دعوت به عمل مى آید. این برنامه همراه با سخنرانى خانم دکتر ریاضى با مبحث سلامت مى باشد. خواهشمند است با توجه به برگزارى مراسم در رستوران بوستان گفتگو برای انجام هماهنگی های لازم تا دوشنبه ظهر حضور خود را به دفتر اعلام بفرمایید.
پیشاپیش از حضور و مشارکت شما تشکر مى نماید.
آدرس: کوی نصر ( گیشا)، انتهای خیابان علیالی، بوستان گفتگو، رستوران

نشست طرح بانو_یار در استان گلستان

نشست طرح بانو_یار

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در نشست طرح #بانو_یار که با حضور زنان کارآفرین استان گلستان و نماینده شعبه انجمن ملی زنان کارآفرین برگزار شد بر اهمیت اشتغال در استان های آسیب دیده از سیل تأکید کرد.

🔻از طرحهای کارآفرینی با تمرکز در استان های سیل زده حمایت می‌شود.
🔻آمادگی کامل برای حمایت از صندوقهای اعتباری روستایی وجود دارد.
🔻طرح تولید محصولات ارگانیک و سالم توسط زنان روستایی در حال پیگیری است.
🔻تجربیات موفقی مثل طرح بانویار باید با قوت پیگیری و در کشور تسری پیدا کند.
🔻زنان سرپرست خانوار در بحران ها آسیب پذیری بیشتری دارند و طرحهای حمایتی از آنان در اولویت است.
طی تفاهم نامه ای با وزارت کار،جهاد دانشگاهی طرح توان افزایی زنان سرپرست خانوار را اجرا می‌کند.
🔻تفاهم نامه ای با وزارت کشور با محوریت آموزش های فنی و حرفه ای به زنان سرپرست خانوار منعقد شده است.

🗓۲۷ فروردین ۹۸

#پایگاه اطلاعرسانی
#استانداری_گلستان

نشست نوروزی – همدردی با سیل زدگان

نشست نوروزی - همدردی با سیل زدگان

نشست نوروزی انجمن روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه با حضور اعضا در دفتر بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و‌جوانان برگزار شد.

در این نشست اعضا در فضایی صمیمی به گفتگو و‌تبادل اخبار و اطلاعات پرداخته در ارتباط با برخی مسائل انجمن از جمله نقل مکان و تهیه دفتر مشورت و‌تبادل نظر کردند. پیشنهاد خرید ملک برای انجمن از طریق سرمایه گذاری اعضای داوطلب به بحث‌ گذاشته و‌مقرر شد هیئت مدیره موضوع را پیگیری کند.

در این برنامه به دنبال ارائه گزارش وضعیت مناطق سیل زده و اعلام آمادگی اعضا برای مددرسانی، یکی از اعضای کارآفرین اجتماعی انجمن اقدامات انجام شده توسط موسسه متبوع خود را بیان کرد و براساس تمایل حاضرین مبالغ اهدایی اعضا برای تخصیص به مناطق سیل زده جمع آوری شد.

همچنین در پایان نشست نوروزی با ذکر نام کلیه متولدین اولین ماه بهار و‌تبریک به آنان، اعضای حاضر با آرزوی سلامت و‌سعادت برای همه فروردین ماهی ها کام خود را شیرین کردند.

نمایشگاه زنان و تولید ملی و گسترش آن در سطح کشور

?تاکید بر الگوبرداری ازWhatsApp Image 2019-03-04 at 1.33.06 PM

?تعدادی از اعضای هیات مدیره انجمن زنان کارآفرین در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی بر الگوبرداری از این نمایشگاه و گسترش آن در سطح کشور تاکید کردند.
به گزارش ستاد خبری چهاردهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی، اعضای هیات مدیره انجمن زنان کار آفرین امروز از برخی بخش های نمایشگاه چهاردهم بازدید کرده و این نمایشگاه را مدلی موفق برای حمایت از کار آفرینان اجتماعی و زنان سرپرست خانوار دانستند.
?به اعتقاد هیات مدیره انجمن زنان کار آفرین نمایشگاه زنان و تولید ملی باید به صورت منطقه ای و در سطح کشور برگزار شود.
بر اساس این گزارش در حاشیه این بازدید یکی از نکات جالب توجه از نظر بازدیدکنندگان نصب داستان موفقیت ها و تاریخچه برندها و میزان اشتغال زایی آنان بود که پیشنهاد شد این اطلاعات در قالب کتاب چاپ و در اختیار دیگر بانوان قرار گیرد.
?چهاردهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی تا ۲۴ اسفند ماه جاری همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۱ در بوستان گفت و گو در حال برگزاری است.

چهاردهمین همایش کارآفرینی زنان با عنوان” زنان کارآفرین، زندگی و کار

چهاردهمین همایش کارآفرینی زنان با عنوان” زنان کارآفرین، زندگی و کار: با حضور متخصصان کسب و کار، اساتید و محققان، مدیران ارشد ارگانهای دولتی و شرکت های خصوصی، پژوهشگران و مشاوران امور بانوان ادارات امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در سالن دهخدای دانشکده علوم انسانی دانشگاه برگزار شد.

دکتر مهدی زندیه معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در این همایش بیان داشت:امروز زنان فرهیخته زیادی در عرصه ملی و بین المللی داریم و زنان ایرانی می توانند نقش پررنگی در عرصه های مختلف داشته باشند که مرحوم مریم میرزاخانی تنها یکی از نمونه های آن است.بانوان و زنان کشور ما ظرفیت های زیادی دارند که باید به جایگاه زنان بها دهیم .وی اظهارداشت: در کشوری که دومین منابع گاز، چهارمین منطقه نفت خیز و رتبه دوم کانی ها در جهان را دارد چرا نباید برنامه خوبی برای کارآفرینی داشته باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه افزود: کشور ما درعرصه چهل سالگی به موفقیت های زیادی رسیده و البته فرازو نشیب های زیادی را هم پشت سر گذاشته ولی باید اذعان کرد زنان ما دوشادوش مردان در جنگ و پشتیبانی جبهه ها مشارکت فعال داشتند و بسیار تاثیر گذار بودند.

وی گفت: زنان در همه عرصه ها توانایی خود را نشان داده اند و اگر نیروهای کارافرین در عرصه زنان شناسایی شود می تواند دستاوردهای خوبی داشته باشد.

در ادامه صدیقه ربیعی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در این همایش گفت: توسعه همیشه طبق روال طبیعی نیست و اگر کشورها از همه منابع بخوبی استفاده نکنند نمی توان بسرعت به پیشرفت دست یافت.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین تصریح کرد: اینکه برخی کارآفرینان با چالش روبرو می شوند ریشه در هنجارهایی است که به جامعه باز می گردد.

وی اظهارداشت: اگر زنان از برخی مهارتها برخوردار باشند می توانند این نقش ها را مدیریت کنند و در این میان ضمن مدیریت موثر زمان و استرس، کارها را اولویت بندی کرده و استراتژی مدون داشته باشند تا بر چالشها غلبه کنند.

همچنین در ادامه زهرا رهایی، دبیر علمی همایش گزارشی از روند برگزاری همایش بیان داشت: با برگزاری همایش زنان کارآفرین درصددیم رویکرد نوینی نسبت به ظرفیت بانوان در جامعه ایجاد کرده و از آن استفاده بهینه کنیم.صدیقه ربیعی افزود: فعالیت هایی کارآفرینانه است که رشد اقتصادی کشورها را رقم می زند و زمینه خلق محصولات و خدمات جدید را فراهم می کند.
ربیعی ادامه داد: از آنجا که خداوند مهارت های ارتباطی مردمی، تفکر شبکه ای و برقراری روابط حسنه را به زنان داده است، آنها می توانند موفقیت زیادی در این حوزه داشته باشند.
وی همچنین گفت: مهم تر از کارآفرینی، توانایی برقراری ارتباط بین کار و زندگی شخصی است چرا که زنان به خاطر ایفای نقش های متفاوت در جامعه و خانواده باید بتوانند در همه این نقش ها و وظایف تعادل ایجاد کنند.
ربیعی ادامه داد: کارآفرینان زن گاهی به جهت تعدد نقش ها دچار چالش هایی هستند که ریشه آن در هنجارها، فرهنگ و ارزش های حاکم بر جامعه است و باید بتوان این موضوع را مدیریت کرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: مدیریت موثر زمان و اولویت بندی امور و ترسیم استراتژی و مهارت مدیریت استرس از جمله مسایل مهم برای برطرف کردن این چالش ها و کنترل موثر آنهاست که باید مورد توجه بانوان کارآفرین قرار بگیرد.

دبیر علمی همایش گزارشی از کمیته علمی همایش ارایه کرد و افزود: ایده اصلی همایش از یک کارگاه پژوهشی شکل گرفت که چطور زنان می توانند هم خانواده را مدیریت و هم در اجتماع نقش بیشتری ایفا کنند.

رهایی تصریح کرد: لزوم ارایه رویکرد نوینی به زندگی و کار زنان کارآفرین دانش ضمنی اداره زندگی در کنار کسب و کار و تبعات تحربم بر سلامت فعالان اقتصادی نگاه تک ساحتی به زنان کارآفرین است.دبیر علمی همایش افزود: زنان کارآفرین می توانند مادر خوب، مربی خوب و همسر خوبی باشند و در این میان زن کارافرین سبک زندگی خود را دارند و دانش ضمنی که زنان کارآفرین دارند.دبیر علمی همایش زنان کارآفرین اظهارداشت: با انجام مطالعه بین رشته ای انجام دادیم و نشست های جامعه شناسی، روان شناسی و اقتصاد و مدیریت برگزار شد.

وی یادآورشد: هنوز باور نداریم تشکلها می توانند موثر باشند و با برگزاری این همایش امیدواریم مقدمه ای برای تعامل بیشتر دانشگاه و تشکلها و انجمن های زنان باشد.رهایی با اشاره به عوامل موثر بر کارآفرینی زنان گفت: ارتباط بین کارآفرینان زن و مراکز دانشگاهی، آموزش افراد توانمند، تقویت تعادل خود شناسی و مراکز آموزش عالی میتواند به توسعه کشور کمک کند.وی اظهارداشت: دو پنل تخصصی داریم که چگونه خود را به صورت فردی تقویت کنیم و یک پنل چگونه خود را هماانگ کنیم ترویج تفکر هارمونی زندگی و کار. ترویج عنی سازی به جای تعارض و نقش سیستم است باید با اموزش نسبت به تقویت مهارت بانوان اقدام کنیم.

در ادامه تعدادی از کارآفرینان موفق، مهندس مهدیون، موسس و مدیر عامل شرکت سماتک، فرحناز مرادی، موسس و رئیس هیات مدیره گروه شرکت های شماران سیستم و خانم حامدی مدیر عامل و موسس شرکت فرم و فضا از تجربیات خود گزارشی ارائه کردند.همچنین ارائه مقالات  در زمینه کارآفرینی زنان و برگزاری پنل های تخصصی با عنوان راهکارهای فردی  و بسترهای برای تقویت هارمونی زندگی و کار زنان کارآفرین  از دیگر بخش های مراسم بود. IMG_0011-150x150