مشروح خبر

“سياستهاي تشويقي در پيش گرفته شود”


انجام امور داوطلبانه نظیر برگزاری هیات­های مذهبی و مراسم مذهبی و نیز کمک به مستضعفان، بیماران، مستمندان در فرهنگ و مذهب مردم کشور ایران ریشه طولانی دارد.

نهادینه کردن و سازماندهی این اقدامات و نظایر آنها در سایر امور جامعه از طریق ایجاد سازمان کار مناسب به توسعه فرهنگ نوع دوستی و روحیه تعاون کمک به سزایی می­کند.

بحث تشکل­ها و انجمن­ها در سال­های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است تا جایی که دولتمردان نسبت به تهیه و تدوین لایحه و قانونی جهت نظارت بر فعالیت­های این سازمان­های مدنی،  اقدام کرده اند.

پیگیری تدوین پیش نویس لایحه نظارت بر فعالیت سازمان­های مردم نهاد توسط کمیسیون امور سازمان­های مردم نهاد مجلس و نیز  بسیاری دیگر از بخش­ها و سازمان­های دولتی و غیر دولتی دال به این موضوع است کهپس از فراز و نشیب­های بسیار این پیش نویس مسیر نهایی خود را جهت اجرایی شدن، طی می نماید، البته لازم است نظر تشکل­ها را در تدوین و تکمیل در آن لحاظ شود.

توسعه فرهنگ کار داوطلبانه و مشارکت مردمی نیازمند ، آموزش ، توانمند سازی و ایجاد ظرفیت در افراد جامعه است.

این آموزش­ها می توانند حتی در سر فصل دروس آموزشی، گنجانده شوند و در دانشگاه­ها حتی نسبت به تربیت کارشناسان این موضوع با ایجاد رشته دانشگاهی و دانشکده­های تخصصی اقدام گردد.

تدوین قوانین ، سیاست­ها و برنامه های حمایتی آنگونه که در سایر کشورهای موفق در بحث ترویج این فرهنگ مشاهده می شود باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

معافیت­های مالیاتی و نیز تلقی نمودن سابقه کار داوطلبی در سوابق بیمه­ایی افراد می تواند برای تشویق افراد جامعه به حضور پر رنگ اینگونه فعالیت­ها، ساز و کار مناسبی باشد.

دولت باید نگاهی ویژه نسبت به این گونه فعالیت­ها و اقدامات داشته و  نسبت به تدوین قوانینی صحیح و سیاست­های حمایتی درست در جهت تسهیل امور این نهادها نظیر تسهیل در ثبت و اخذ مجوز ، ایجاد شعب و نیز تدوین ساز و کارهای مناسب جهت برقراری ارتباطات بین المللی داشته باشد.

 آنچه که مسلم است وزارت کشور به عنوان نهاد صدور مجوز برای ایجاد تشکل های مردمی باید سازمان یافته­تر نسبت به تهیه و تدوین برنامه­های آموزشی با رویکرد توانمند سازی تشکل­ها و برگزاری جلسات هم اندیشی و نیز تبادل نظر با NGO ها، برگزاری جشنواره­های ملی، استفاده از فضای رسانه­ای جهت معرفی فعالیت تشکل­ها می تواند به عنوان راهکارهای اجرایی در جهت حمایت و توسعه این فرهنگ در میان افراد جامعه­مان موثر باشد.

 

           مهندس بنفشه صدیق

مدیرعامل انجمن ملی زنان کارآفرین

               92/10/5
       

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR