مشروح خبر

“سياستهاي تشويقي در پيش گرفته شود”


انجام امور داوطلبانه نظیر برگزاری هیات­های مذهبی و مراسم مذهبی و نیز کمک به مستضعفان، بیماران، مستمندان در فرهنگ و مذهب مردم کشور ایران ریشه طولانی دارد.

نهادینه کردن و سازماندهی این اقدامات و نظایر آنها در سایر امور جامعه از طریق ایجاد سازمان کار مناسب به توسعه فرهنگ نوع دوستی و روحیه تعاون کمک به سزایی می­کند.

بحث تشکل­ها و انجمن­ها در سال­های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است تا جایی که دولتمردان نسبت به تهیه و تدوین لایحه و قانونی جهت نظارت بر فعالیت­های این سازمان­های مدنی،  اقدام کرده اند.

پیگیری تدوین پیش نویس لایحه نظارت بر فعالیت سازمان­های مردم نهاد توسط کمیسیون امور سازمان­های مردم نهاد مجلس و نیز  بسیاری دیگر از بخش­ها و سازمان­های دولتی و غیر دولتی دال به این موضوع است کهپس از فراز و نشیب­های بسیار این پیش نویس مسیر نهایی خود را جهت اجرایی شدن، طی می نماید، البته لازم است نظر تشکل­ها را در تدوین و تکمیل در آن لحاظ شود.

توسعه فرهنگ کار داوطلبانه و مشارکت مردمی نیازمند ، آموزش ، توانمند سازی و ایجاد ظرفیت در افراد جامعه است.

این آموزش­ها می توانند حتی در سر فصل دروس آموزشی، گنجانده شوند و در دانشگاه­ها حتی نسبت به تربیت کارشناسان این موضوع با ایجاد رشته دانشگاهی و دانشکده­های تخصصی اقدام گردد.

تدوین قوانین ، سیاست­ها و برنامه های حمایتی آنگونه که در سایر کشورهای موفق در بحث ترویج این فرهنگ مشاهده می شود باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

معافیت­های مالیاتی و نیز تلقی نمودن سابقه کار داوطلبی در سوابق بیمه­ایی افراد می تواند برای تشویق افراد جامعه به حضور پر رنگ اینگونه فعالیت­ها، ساز و کار مناسبی باشد.

دولت باید نگاهی ویژه نسبت به این گونه فعالیت­ها و اقدامات داشته و  نسبت به تدوین قوانینی صحیح و سیاست­های حمایتی درست در جهت تسهیل امور این نهادها نظیر تسهیل در ثبت و اخذ مجوز ، ایجاد شعب و نیز تدوین ساز و کارهای مناسب جهت برقراری ارتباطات بین المللی داشته باشد.

 آنچه که مسلم است وزارت کشور به عنوان نهاد صدور مجوز برای ایجاد تشکل های مردمی باید سازمان یافته­تر نسبت به تهیه و تدوین برنامه­های آموزشی با رویکرد توانمند سازی تشکل­ها و برگزاری جلسات هم اندیشی و نیز تبادل نظر با NGO ها، برگزاری جشنواره­های ملی، استفاده از فضای رسانه­ای جهت معرفی فعالیت تشکل­ها می تواند به عنوان راهکارهای اجرایی در جهت حمایت و توسعه این فرهنگ در میان افراد جامعه­مان موثر باشد.

 

           مهندس بنفشه صدیق

مدیرعامل انجمن ملی زنان کارآفرین

               92/10/5
       

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR