گفتگو با مدیر کارگروه محیط زیست و کشاورزی

shirin parsi_0
خانم پارسی عزیز با سلام و عرض خسته نباشید بابت این روزهای پر از کار و هیجان قبل از همایش توسعه کارآفرینی زنان در ایران. خدمت شما هستم تا ما را بیشتر با همایش امسال آشنا بفرمایید.
شما مدیر کدام کارگروه هستید؟
حوزه من کشاورزی و محیط زیست می باشد. من مدیر و خانم عزیزنژاد دبیر این کارگروه هستند.
تفاوت همایش امسال با همایش های گذشته انجمن در چه می باشد؟
در هر یک از همایش های پیشین ما تنها یک حوزه را با الگوها ی مربوط ارایه می دادیم. اما با توجه به موقعیت کنونی کشور و تحولات ایجاد شده در این چند سال اخیر و جمع بندی از فعالیت های انجمن ، همایش امسال را بر موضوعی کلان و همه جانبه یعنی توسعه کارافرینی زنان در ایران و بررسی اکوسیستم آن متمرکز کردیم.
ازحوزه تخصصی تان در این همایش بفرمایید.
کشاورزی و محیط زیست را با توجه به هم بستگی حوزه های فعالیتی آن در یک کارگروه قرار دادیم.مدیریت بر عهده اینجانب شیرین پارسی و دبیری خانم فرانک عزیز نژادقرار گرفت
در این راستا و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، جلساتی پیش بینی شد. جلسه با اعضای انجمن وفعالان این عرصه که در دفتر انجمن برگزار شد.
در حوزه کشاورزی و محیط زیست با توجه به اهمیت تامین غذا و پایداری محیط زیست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از ارکان استقلال در هر کشوری می تواند روی موضوع غذا و تامین آن متمرکز باشد. با توجه به تنوع اقلیمی ای هم که در ایران داریم (از 5 اقلیم آب و هوایی در جهان ما دارای 4 اقلیم آن می باشیم.) می توان با توجه به ظرفیت و پتانسیل اقلیمی و نیروی انسانی این عرصه ( امار قابل توجه فارغ التحصیلان کشاورزی و محیط زیست به ویژه زنان)از این توان بالقوه استفاده بهینه کرد. پس ارایه و تاکید براین فرصت ها و تمرکز بر رفع چالش ها از طرف مسئولان و سیاست گزاران که در این کارگروه تعریف شده است، رهنمونی اثر بخش می تواند به شمار آید. توجه به صنایع تبدیلی و فراوری محصولات با بهره گیری از توانمندی های جوامع بومی و روستایی، توجه به اقتصاد سبز و پایدار با استفاده از فن اوری های سبز، مدیریت منابع پایدار آب و پسماندها و گردشگری سبز همه در این راستا می تواند مورد توجه قرار گیرند. اما برای ایجاد این انگیزه ها بایسته است که بر موضوع اموزش نسل اینده و تغییر نگرش به توسعه پایدار نیز متمرکز باشیم. از همین منظر این کارگروه طرح مدارس طبیعت را نیز در سرلوحه کارهای آموزشی و پرورشی پیشنهادی خود قرار داده است.
این کارگروه نیز همانند دیگر دوستان با برگزاری جلسات با فعالان، مسئولان، و کارشناسان در حوزه های کشاورزی، محیط زیست و اموز زنان و خانواده سعی بر ارایه دیدگاهها و پیشنهادات اعضای کارگروه به برنامه ریزان و سیاست گزاران و هم اندیشی با یکدیگر داشته است.
انتظار شما از همایش امسال چه می باشد؟
با اتوجه به شرایط جهان و ایران در این مقطع زمانی ما امیدواریم که بتوانیم به عنوان اولین انجمن زنان کارافرین در ایران که بیش از 12 سال فعالیت اثربخش در این عرصه داشته است، پیشنهادها و گفته های تازه ای برای فعالان عرصه و مسئولان داشته باشیم. انتظار داریم که نتایج هم اندیشی ها و مشکلات ارایه شده منجر به راهبردهای بلند مدت و اثر بخش برای تولید پایدار کشاورزی و پایداری توسعه در کشور شود.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR