گزارش همایش “کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری”

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در همایش دهم انجمن با موضوع صنایع دستی مشارکت جدی داشت، این بار نیز با آگاهی بیشتر از قابلیت ها و توانایی انجمن قول همکاری داد و سازمان عمران کرمان نیز برای مشارکت و مساعدت های لازم توسط مجموعه های مرتبط با خود اعلام آمادگی کرد. پس از آن رایزنی با دانشکده کارآفرینی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به ثمر نشست و درپی آن بانک اقتصاد نوین، شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار و نیز تعدادی از اعضای انجمن به مجموعه حامیان همایش پیوستند.

پس از انتشار فراخوان مقالات، کیس ها و ثبت نام شرکت کنندگان در روزنامه های کثیرالانتشار، نشریات تخصصی، خبرگزاری ها و سایت های دانشگاه ها و سازمان ها و مراکز مرتبط و به دنبال آن دریافت مقالات و کیس ها، اعضای کمیته علمی با مأموریت داوری، فعالیت خود را ادامه دادند و هم زمان پوستر، دعوت نامه، لوح تقدیر و تندیس همایش طراحی و اجرا شد. طی دو سفر دبیرهای علمی و اجرایی و دیگر اعضای دبیرخانه به استان کرمان و شهرستان های کرمان و بم، امکان سنجی های لازم صورت گرفت و نهایتاً شهر بم به عنوان میزبان همایش انتخاب شد.

طی دو نشست خبری، اطلاعات مربوط به چگونگی برگزاری همایش و نحوه ارسال مقالات و مطالعات موردی و نیز ثبت نام شرکت کنندگان و گزارش روند علمی و اجرایی همایش دراختیار اصحاب رسانه قرار گرفت. هم زمان در استان کرمان توسط اتاق بازرگانی، استانداری و فرمانداری بم اطلاع رسانی لازم انجام شد. برگزاری نشست تخصصی ” کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری ” با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سالن اجتماعات این پژوهشگاه و سخنرانی آقای مهندس محمد بهشتی و نیز خانم ها فیروزه صابر و زهرا نقوی و آقایان دکتر پویا علاءالدینی و محمد کاوه از انجمن زنان کارآفرین، دانشگاه و اتاق بازرگانی تهران موجب شد چارچوب مباحث موردنظر مشخص شده برخی چالش های موجود در حوزه گردشگری زنان در حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شود.

حضور دبیر علمی و اجرایی و دیگر دست اندرکاران همایش یک روز قبل از برگزاری در محل، موجب شد هماهنگی های نهایی برای مراسم استقبال از میهمانان، اسکان و پذیرایی ایشان و نیز مجموعه برنامه های همایش و بازدیدها و تشکیل نمایشگاه صنایع دستی انجام شود.

هرچند استاندار کرمان به دلیل کسالت نتوانست نقش میزبانی خود را ایفا کند و معاون ایشان، نیز در همایش حضور نیافت اما برنامه افتتاحیه با ارائه گزارش دبیر همایش، پخش کلیپ همایش و پس از آن خیرمقدم دکتر حسینی مشاور استاندار در امور زنان و حانواده و نیز دکتر علوی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان آغاز شد و با ارائه یک مقاله و چند مطالعه موردی ادامه یافت و در زمان تنفس شرکت کنندگان همزمان با بازدید از نمایشگاه صنایع دستی زنان هنرمند بم، مورد پذیرایی قرار گرفتند.

بخش دوم برنامه با پخش کلیپ ارگ جدید و پس از آن سخنرانی دکتر سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آغاز شد و در فاصله قبل و بعد از فرصت نهار ونماز مقالات و کیس های منتخب کمیته علمی همایش در قالب سخنرانی و نیز نمایش فیلم و کلیپ و اسلاید، ارائه شد.

کیس های برگزیده از ایجاد وبسایت گردشگری تا پاراتور و بوم گردی و تأمین اقامت گاه های روستایی و نیز با محوریت سلامت، طبیعت گردی و محیط زیست، تنوع داشت و عناوین مقالات ارائه شده به شرح زیر بود:

– برنامه ریزی توسعه گردشگری سلامت در ایران در راستای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی

– موانع گردشگری زنان در منطقه تجاری ارس

– گردشگری طبیعت (اکوتوریسم) و نقش آن در حفاظت از محیط زیست

آخرین برنامه این بخش از همایش، گزارش خانه ایده دانشجویان و معرفی برگزیدگان بود که توسط نماینده مجتمع آموزش عالی بم ارائه شد.

مراسم اختتامیه با سخنرانی فرماندار بم آغاز شد و با قرائت بیانیه پایانی و اهداء لوح تقدیر و تندیس همایش به صاحبان کیس و مقاله، اعضای کمیته علمی و اجرایی و مشارکت کنندگان در همایش و نیز اجرای موسیقی زنده به پایان رسید.

پس از یک استراحت کوتاه نشست تخصصی ” بررسی فرصت های کسب و کار زنان در حوزه گردشگری” با حضور تیم اجرایی و علمی همایش، ارائه دهندگان مقالات و مطالعات موردی، مسئولین مرتبط و نمایندگانی از اساتید، دانشجویان و صاحبان ایده در سالن همایش هتل ارگ جدید برگزار شد.

بیانیه یازدهمین همایش انجمن زنان کارآفرین

انجمن زنان کارآفرین با هدف کمک به ترویج و توسعه کارآفرینی زنان و کسب و کارهای جدید در حوزه گردشگری، یازدهمین همایش خود را در شهرستان بم برگزار می کند. دیاری که موسسین انجمن در اوان شکل گیری، برای تحکیم دوستی خود، همراه با همدردی با مردمان آسیب دیده در زلزله، آن را انتخاب کردند و اینک با تقارن دهمین سال حیات انجمن در این مکان دانستیم و دانستند که نهاد مدنی علیرغم فراز و نشیب های پیرامونی می تواند نقش و هویت اجتماعی خود را ازجمله کمک به جریان سازی کارآفرینی زنان در ایران تثبیت کند.

در این مسیر و در راستای تحقق اهداف همایش کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری، ضمن قدردانی از سازمان¬ها و نهادهای پشتیبان خود بویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان عمران کرمان، اتاق بازرگانی کرمان، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، مجتمع آموزش عالی بم، هواپیمایی ماهان و مدیریت ارگ جدید، فرمانداری بم، شورای شهر بم و استانداری کرمان براین باوریم که:

1. در شرایط اقتصادی پرچالش کنونی به ویژه متأثر از کاهش قیمت نفت، موضوع گردشگری که سومین موضوع درآمدزا در سطح جهانی است، فرصت مغتنمی برای ترویج کارآفرینی در این حوزه است.

2. آگاهی نسبت به چالش های پیش رو در حوزه گردشگری بویژه یکپارچگی در اندیشه و عمل اجتماعی و اقتصادی درمیان عناصر و دستگاه های متولی و ذیربط، نیازی اساسی است که نبود آن در جامعه زنان آسیب جدی تر را همراه خواهد داشت. به همین دلیل باید به جدّ بدان پرداخت، دراینصورت است که می توان به زیرساخت ها پرداخت.

3. گردشگری حوزه ای است که در درون خود رشته های متعددی را بارور می سازد. فرصت ویژه ای است که جامعه زنان می توانند فعالیت های کارآفرینانه و کسب و کارهای نو ایجاد کنند. پیشنهاد می شود معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همراه با کمک های فکری و اجرایی نهادهای مدنی بویژه اتاق بازرگانی، مفاد توسعه ای این حوزه را در برنامه ششم تدوین و لحاظ کنند.

4. توسعه پایدار روستا بویژه روستاهای با پتانسیل گردشگری می تواند بر محور گردشگری متمرکز باشد. بخش خصوصی و نهادهای مدنی همراه با پشتیبانی دستگاه های دولتی ذیربط، نقش موثری در این راستا دارند. زنان روستایی مهم ترین عامل شکل گیری و توسعه این مهم هستند.

5. رسانه ملی در ترویج فرهنگ گردشگری در ایران هنوز سهم موثری ایفا نکرده است. مستندسازی تجارب الگوهای موفق، کمک به طرح چالش ها و فرصت های موجود در حوزه گردشگری در ایران و نیز انتقال تجارب موجود جهانی، نقشی محوری است که برعهده رسانه ملی است. پیشنهاد می شود دانشکده های گردشگری و بویژه دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با استفاده از دستآوردهای نهادهای مدنی و بخش خصوصی به این مهم بپردازند.

6. براین باوریم که گردشگری نه صرف تفریح و سرگرمی که بعنوان مقوله ای اقتصادی و کمک به توسعه ملی مطرح است. زنان در این مسیر نقش اساسی دارند.

7. انجمن زنان کارآفرین آمادگی خود را برای هرگونه همفکری و همکاری با دستگاه های متولی بویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ترویج و توسعه کسب و کارهای نو در حوزه گردشگری و الگوسازی زنان کارآفرین در این حوزه اعلام می دارد.

گزارش اجمالی از نشست تخصصی گردشگری در یازدهمین همایش سالانه انجمن زنان کارآفرین با موضوع ” زنان و گردشگری”

در پی برگزاری همایش ” زنان و گردشگری” به همت انجمن زنان کارآفرین در سالن همایش¬های ارگ جدید بم، در روز 15 بهمن ماه 1393، نشست تخصصی این همایش به منظور هم افزایی تجربیات با حاضرین در همایش و ارائه راهکارهای عملیاتی به منظور اجرایی نمودن ایده¬های مرتبط با حوزه گردشگری زنان، در هتل ارگ جدید و در ادامه همایش برگزار گردید.

در این نشست تخصصی که تیم اجرایی و علمی همایش، ارائه دهندگان مقالات و مطالعات موردی، افراد علاقه مند به گسترش بحث گردشگری در کرمان، برخی از نمایندگان استانداری و شهرداری، نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمان، دانشجویان، تعدادی از اساتید و مسؤلان مجتمع آموزش عالى گردشگری بم و صاحبان ایده حضور داشتند، اهداف ذیل پیگیری شد:

١. تعامل مستقل افراد با یکدیگر و ارائه ی راهکارهای عملی در زمینه ی توسعه ی کارآفرینی گردشگری زنان

٢. ارتقای انگیزه و روحیه ی دانشجویان در زمینه ی کارآفرینی گردشگری زنان

٣. ارایه ی الگوهای موفق در زمینه ی کارآفرینی گردشگری زنان به دانشجویان

٤. بحث و بررسی چالش ها و فرصت های کارآفرینی گردشگری زنان

در ابتدای نشست، سرکار خانم دکتر آراستی دانشیار دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که ریاست این نشست تخصصی را عهده دار بودند، با اشاره به نقاط قوت این همایش به دستاوردهای حاصل از همایش پرداختند و سپس دانشجویان شرکت کننده در همایش نیز به نقش تاثیرگذار این همایش در افزایش انگیزه کارآفرینی خود اشاره کردند. در ادامه یکی از دانشجویان به کمبود منابع مالی برای شروع کسب و کار اشاره کرده و آن را مانع جدی کارآفرینی جوانان برشمرد. رییس نشست در پاسخ به این سؤال، از زنان کارآفرین جوان در حوزه گردشگری که به عنوان موارد برتر این حوزه در نشست صبح به ارائه مورد خود پرداخته بودند، خواستند تا به تبیین نظرات خود در این خصوص و ارائه تجربیات کارآفرینانه خود در حوزه های مختلف کسب و کار پرداخته و تجربیات خود را با حضار به اشتراک بگذارند.

در همین راستا، کارآفرینان کرمانی حاضر در جمع نیز به معرفی خود و ارائه راهکارهای مفید در زمینه تقویت صنعت گردشگری در این استان پرداختند؛ خانم دکتر عظیمی که از اساتید دانشگاه نیز می باشند، ضمن معرفی پروژه ” برج گردشگری کرمان در گرمترین نقطه جهان در کویر کرمان” به ارائه توضیحات پیرامون ابعاد این پروژه ، کاستی ها و مشکلات مسیر پرداختند.

در ادامه نشست سرکار خانم دانشور معاون فرماندار و جناب آقای دكتر علوى نايب رئیس اتاق بازرگانی کرمان نیز به ایراد صحبت پرداخته و خواستار ادامه همکاری ها به منظور گسترش و ترویج گردشگری در کرمان شدند.

در ادامه طرح مباحث مرتبط با مشکلات و مسائل حوزه گردشگری زنان در استان، یکی از دغدغه¬های حاضرین کرمانی نشست، گسترش و ترویج صنایع دستی استان بود که پیرو طرح این دغدغه، خانم دکتر عظیمی، به حاضران قول تخصیص500 متر مربع از فضای برج گردشگری کرمان را به همین منظور و جهت دایر نمودن نمایشگاه دائمی صنایع دستی استان دادند.

یکی دیگر از دغدغه های مطرح شده در این نشست، بحث پیرامون عدم به بار نشستن ایده های گردشگری و … در فضای کسب و کار استان و دانش اندک راه اندازی کسب و کار و تجاری سازی ایده ها بود که با توجه به این مباحث، خانم دکتر باقری که به نمایندگی از دانشکده کارآفرینی در جمع هیأت علمی همایش حضور داشتند، پیرو طرح مبحث ” ایده خلاق ” در همایش، پیشنهاد تشکیل ” اتاق ایده ” را زیر نظر دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در دانشکده گردشگری بم مطرح نمودند که با استقبال دانشجویان مواجه گردید.

مطابق این طرح مقرر شد که تبادل دانش و ارتباطات با دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران از طریق دانشجویان همکار بین دو دانشکده و تحت نظارت اتاق ایده صورت پذیرد و ایده ها در این اتاق به سمت راه اندازی کسب و کار مرتبط هدایت شوند.

نتایج این نشست تخصصی، حاصل در کنار هم قرار گرفتن مسئولین، برنامه ریزان، نهادهای مدنی، کارآفرینان زن در حوزه گردشگری، اساتید دانشگاه و دانشجویان می باشد که از نکات بارز یازدهمین همایش کارآفرینی زنان است.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR