گزارش سفر تابستانی انجمن به کردستان

aaaaaaaaarrrrwwwww
سفر فصلی انجمن با هدف آشنایی با زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار استان کردستان، ارائه مشاوره کارآفرینی به جوانان و فارغ التحصیلان دختر و شناخت ظرفیت ها و فرصت های محلی از 22 تا 24 شهریورماه انجام شد.
در بدو ورود، هیأت اعزامی از انجمن زنان کارآفرین مورد استقبال مقامات استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و صنایع، معادن و اتاق تعاون استان قرار گرفتند.
aaaaaaaaarrrrwwwww
و پس از استراحتی کوتاه بلافاصله به طور همزمان بازدید از کسب و کار و نیز برگزاری کارگاه “بررسی عوامل موفقیت زنان مدیر و زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار” در سالن کنفرانس استانداری تشکیل شد. اولین بازدید از کسب و کار با حضور در دفتر کار خانم عبداللهی مدیر شرکت کوشا سازان (در حوزه پیمانکاری و بازرگانی) انجام شد که ایشان پس از ارائه گزارش از وضعیت شکل گیری و ادامه کار شرکتشان به سوالات حاضرین پاسخ گفتند.
aaaaaaaaarrrrwwwww
در کارگاه مشاوره “بررسی عوامل موفقیت زنان مدیر و صاحب کسب و کار” نیز که با شرکت زنان بخش دولتی و غیردولتی و صاحبان کسب و کار و کارآفرینان آغاز شد، ابتدا خانم آژیر، مشاور استاندار در امور زنان و خانواده، ضمن خیرمقدم گویی به شرکت کنندگان مراتب تقدیر خود را از حضور انجمن و اعضای آن در استان اعلام داشت و ابراز امیدواری کرد نتایج این کارگاه برای شرکت کنندگان مثبت باشد. پس از آن فخرالسادات محتشمی پور به معرفی اهداف و برنامه های انجمن پرداخت و برگزاری همایش های سالانه و نیز سفرهای فصلی انجمن به استان های کشور را از مهم ترین این برنامه ها ذکر کرد و برگزاری کارگاه مشاوره در استان کردستان را به دنبال تجربه مشابه برای اعضای انجمن با همکاری استانداری کردستان برای شناخت نقطه نظرات و مسائل زنان موفق در استان مغتنم شمرد.
aaaaaaaaarrrrwwwww
خانم ها یارعلی و صابر تسهیلگری این کارگاه را به عهده داشتند که به مدت نیم روز عوامل فردی، خانوادگی و سازمانی موفقیت شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. در ضمن این کارگاه حاضرین به معرفی خود و کسب و کارهایشان پرداختند و اعضای انجمن نیز خود را معرفی کردند و دیدگاه هایشان را در رابطه با امکان توسعه فردی و سازمانی بیان داشتند. در پایان با حضور خانم ها فلاحی و صابر از اعضای موسس، خانم پارسی نایب رییس هیئت مدیره انجمن ملی و خانم محتشمی پور رییس هیئت مدیره انجمن مدیر به پاس همکاری های صمیمانه مشاور استاندار و مدیرکل امور زنان و خانواده استان، لوح تقدیر و نشریات انجمن به ایشان اهدا شد.

aaaaaaaaarrrrwwwww
aaaaaaaaarrrrwwwww
برنامه های بعدی پس از صرف نهار به میزبانی استانداری با دو بازدید از شرکت خدمات مهندسی داده نگار به مدیریت خانم الهام رحمانی از اعضای جدید حوزه آی تی انجمن و نیز موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار در حوزه اجتماعی به مدیریت خانم ساحل زارعی ادامه یافت.
aaaaaaaaarrrrwwwww
aaaaaaaaarrrrwwwww
و ساعت 4 بعدازظهر به طور هم زمان دومین هم اندیشی زنان کارآفرین صادر کننده کالا و خدمات در سالن کنفرانس سازمان صنعت، معدن و تجارت به مدیریت خانم فیروزه صابر و کارگاه مشاوره کارآفرینی جوانان و فارغ التحصیلان دختر با حضور مسئولین اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن کنفرانس این اداره به مدیریت خانم خدیجه یارعلی تشکیل شد.
aaaaaaaaarrrrwwwww
برنامه اول با حضور مسئولین سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و اتاق تعاون و دیگر مسئولین مرتبط و نیز صادرکنندگان زن و تولید کنندگانی که آمادگی صادرات محصولاتشان را دارند، تشکیل شد که ابتدا مسئولین استانی ضمن خیرمقدم گزارش هایی ارائه کردند، سپس فخرالسادات محتشمی پور به نمایندگی از انجمن گزارشی از اهداف و اقدامات انجمن و نیز سوابق طرح با نمایش پاورپوینت بیان داشت و در ادامه خانم صابر پس از بیان مقدمه ای وضعیت کسب و کار زنان در این حوزه را به بحث گذاشت و پس از طرح تجربیات، چالش ها و فرصت های کارآفرینی و کسب و کار در این منطقه مرزی توسط حاضرین در جلسه، که مهمترین مزیت آن هم داشتن بیش از 240 کیلومتر مرز مشترک است، به جمع بندی نقطه نظرات پرداخت. و پس از اهدای لوح تقدیر و نشریات انجمن به میزبانان برنامه، شرکت کنندگان در هم اندیشی محل را ترک کردند. و تولید کنندگانی که آمادگی صادرات محصولاتشان را دارند، تشکیل شد که ابتدا مسئولین استانی ضمن خیرمقدم گزارش هایی ارائه کردند، سپس فخرالسادات محتشمی پور به نمایندگی از انجمن گزارشی از اهداف و اقدامات انجمن و نیز سوابق طرح با نمایش پاورپوینت بیان داشت و در ادامه خانم صابر پس از بیان مقدمه ای وضعیت کسب و کار زنان در این حوزه را به بحث گذاشت و پس از طرح تجربیات، چالش ها و فرصت های کارآفرینی و کسب و کار در این منطقه مرزی توسط حاضرین در جلسه، که مهمترین مزیت آن هم داشتن بیش از 240 کیلومتر مرز مشترک است، به جمع بندی نقطه نظرات پرداخت. و پس از اهدای لوح تقدیر و نشریات انجمن به میزبانان برنامه، شرکت کنندگان در هم اندیشی محل را ترک کردند.
aaaaaaaaarrrrwwwww
برنامه دوم با حضور مسئولین اداره تعاون و نمایندگانی از انجمن به مدیریت خانم خدیجه یارعلی برگزار شد که طی آن پس از ارائه تعاریفی از کارآفرینی و ویژگی های کارآفرینان و با استفاده از تجارب زنان کارآفرین شرکت کننده در کارگاه برخی سوالات و ابهامات جوانان حاضر در جلسه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
aaaaaaaaarrrrwwwww
بازدید از خانه کرد به منظور آشنایی با تاریخ و فرهنگ این استان و قوم کرد، بازدید از مسجد جامع سنندج كه توسط امان الله خان ارلان والي شهر سنندج در سال 1227 هجري قمري ساخته شده است، بازدید از کسب و کار خانم یاری، از زنان توانمند استان که همزمان در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و گردشگری فعالیت دارد، و صرف شام در سفره خانه سنتی که توسط ایشان مدیریت می شود از دیگر برنامه های روز اول بود.
aaaaaaaaarrrrwwwww
برنامه روز دوم بیشتر با هدف گردشگری پس از صرف صبحانه با سفر به منطقه اورامانات آغاز شد و طی طریق طولانی در مسیری کوهستانی تنها با برخورداری از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و آشنایی با کسب و کار زنان روستایی، تولید و فروش صنایع دستی و محصولات کشاورزی و فراورده های تبدیلی، اقامتگاه روستایی و موزه داری آسان شد.
aaaaaaaaarrrrwwwww
در مدت کوتاه اقامت در مریوان تنها بازدید از بازار، منطقه مرزی باشماق و دریاچه زریوار میسر شد و روز سوم در بازگشت به شهر سنندج پس از بازدید از آبیدر گروه با میزبانان خود خداحافظی کرده به شهر و دیار خود بازگشتند.
لازم به ذکر است از بخش های مهم این سفر مشاوره های فردی و گروهی در رابطه با کسب و کار همسفران و نیز برنامه های انجمن با خانم فیروزه صابر عضو موسس انجمن و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و مدیرعامل شبکه موسسات نیکوکاری، هم چنین شرکت در یک مراسم عروسی سنتی به منظور آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این دیار با میراثی دیرینه، بود.
مشارکت دست گاه های اجرایی و نیز میزبانی و همراهی مستمر خانم الهام رحمانی از اعضای جدید انجمن از مزیت های این سفر بود.
aaaaaaaaarrrrwwwww

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR