گزارش اجمالی از نشست تخصصی گردشگری در یازدهمین همایش سالانه انجمن زنان کارآفرین با موضوع ” زنان و گردشگری”

در پی برگزاری همایش ” زنان و گردشگری” به همت انجمن زنان کارآفرین در سالن همایش­های ارگ جدید بم، در روز 15 بهمن ماه 1393، نشست تخصصی این همایش به منظور هم افزایی تجربیات با حاضرین در همایش و ارائه راهکارهای عملیاتی به منظور اجرایی نمودن ایده­ های مرتبط با حوزه گردشگری زنان، در هتل ارگ جدید و در ادامه همایش برگزار گردید.

 

در این نشست تخصصی که تیم اجرایی و علمی همایش، ارائه دهندگان مقالات و مطالعات موردی، افراد علاقه مند به گسترش بحث گردشگری در کرمان، برخی از نمایندگان استانداری و شهرداری، نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمان، دانشجویان، تعدادی از اساتید و مسؤلان مجتمع آموزش عالى گردشگری بم و صاحبان ایده حضور داشتند، اهداف ذیل پیگیری شد:

١. تعامل مستقل افراد با یکدیگر و ارائه­ ی راهکارهای عملی در زمینه­ ی توسعه­ ی کارآفرینی گردشگری زنان

٢. ارتقای انگیزه و روحیه­ ی دانشجویان در زمینه­ ی کارآفرینی گردشگری زنان

٣. ارایه­ ی الگوهای موفق در زمینه­ ی کارآفرینی گردشگری زنان به دانشجویان

٤. بحث و بررسی چالش­ها و فرصت­های کارآفرینی گردشگری زنان

در ابتدای نشست، سرکار خانم دکتر آراستی دانشیار دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که ریاست این نشست تخصصی را عهده دار بودند، با اشاره به نقاط قوت این همایش به دستاوردهای حاصل از همایش پرداختند و سپس دانشجویان شرکت کننده در همایش نیز به نقش تاثیرگذار این همایش در افزایش انگیزه کارآفرینی خود اشاره کردند. در ادامه یکی از دانشجویان به کمبود منابع مالی برای شروع کسب و کار اشاره کرده و آن را مانع جدی کارآفرینی جوانان برشمرد. رییس نشست در پاسخ به این سؤال، از زنان کارآفرین جوان در حوزه گردشگری که به عنوان موارد برتر این حوزه در نشست صبح به ارائه مورد خود پرداخته بودند، خواستند تا به تبیین نظرات خود در این خصوص و ارائه تجربیات کارآفرینانه خود در حوزه­ های مختلف کسب و کار پرداخته و تجربیات خود را با حضار به اشتراک بگذارند.

 

در همین راستا، کارآفرینان کرمانی حاضر در جمع نیز به معرفی خود و ارائه راهکارهای مفید در زمینه تقویت صنعت گردشگری در این استان پرداختند؛ خانم دکتر عظیمی که از اساتید دانشگاه نیز می­باشند، ضمن معرفی پروژه ” برج گردشگری کرمان در گرمترین نقطه جهان در کویر کرمان” به ارائه توضیحات پیرامون ابعاد این پروژه ، کاستی ­ها و مشکلات مسیر پرداختند.

در ادامه نشست سرکار خانم دانشور معاون فرماندار و جناب آقای دكتر علوى نايب رئیس اتاق بازرگانی کرمان نیز به ایراد صحبت پرداخته و خواستار ادامه همکاری­ها به منظور گسترش و ترویج گردشگری در کرمان شدند.

در ادامه طرح مباحث مرتبط با مشکلات و مسائل حوزه گردشگری زنان در استان، یکی از دغدغه­ های حاضرین کرمانی نشست، گسترش و ترویج صنایع دستی استان بود که پیرو طرح این دغدغه، خانم دکتر عظیمی، به حاضران قول تخصیص500 متر مربع از فضای برج گردشگری کرمان را به همین منظور و جهت دایر نمودن نمایشگاه دائمی صنایع دستی استان دادند.

یکی دیگر از دغدغه­ های مطرح شده در این نشست، بحث پیرامون عدم به بار نشستن ایده­ های گردشگری و … در فضای کسب و کار استان و دانش اندک راه اندازی کسب و کار و تجاری سازی ایده ­ها بود که با توجه به این مباحث، خانم دکتر باقری که به نمایندگی از دانشکده کارآفرینی در جمع هیأت علمی همایش حضور داشتند، پیرو طرح مبحث ” ایده خلاق ” در همایش، پیشنهاد تشکیل ” اتاق ایده ” را زیر نظر دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در دانشکده گردشگری بم مطرح نمودند که با استقبال دانشجویان مواجه گردید.

 

مطابق این طرح مقرر شد که تبادل دانش و ارتباطات با دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران از طریق دانشجویان همکار بین دو دانشکده و تحت نظارت اتاق ایده صورت پذیرد و ایده­ ها در این اتاق به سمت راه اندازی کسب و کار مرتبط هدایت شوند.

نتایج این نشست تخصصی، حاصل در کنار هم قرار گرفتن مسئولین، برنامه­ ریزان، نهادهای مدنی، کارآفرینان زن در حوزه گردشگری، اساتید دانشگاه و دانشجویان می­باشد که از نکات بارز یازدهمین همایش کارآفرینی زنان است.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR