گردهمایی بانوان کارآفرین و معاون محترم امور بانوان ریاست جمهوری در نشست تخصصی” بررسی موقعیت زنان کارآفرین در شرایط پساتحریم و پساتوافق”

وی با اشاره به تعداد دانشجویان دختر اظهار کرد: 60 درصد از دانشجویان کشور همچنان دختر هستند. نرخ مشارکت زنان به 12/9 درصد رسیده است این در حالی است که این آمار درسال قبل 12 درصد بود. از سوی دیگر بدترین وضعیت بیکاری در کشور مربوط به زنان 20 تا 24 ساله و 47/2 درصد است. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان کشور 18/9 درصد است که این در میان دختران 31/3 درصد محاسبه شده است.

دبیر کارگروه کارآفرینی معاونت امور زنان با بیان این‌که «در سال 1400 حدود 11 میلیون بیکار داریم» ، اظهار کرد: به رشد اقتصادی 6/5 درصد نیاز داریم و چاره‌ای وجود ندارد جز این‌که به مشاغل غیر مزدبگیر متوسل شویم و در دستیابی به این هدف کارآفرینی موثر است. ترغیب زنان جوان با سمت مشارکت اقتصادی بسیار مهم محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به آنکه 60 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند هزینه‌های گزافی برای تبدیل شدن آنان به یک فرد متخصص انجام می‌شود؛ بنابراین نباید همچنان در طیف نفقه بگیر بمانند بلکه لازم است به عنوان عنصر موثری در عرصه اقتصاد حضور یابند.

وی تاکید کرد:‌در شرایط پساتحریم با دو مسأله جدی مواجه هستیم که زنان را آسیب پذیر می‌کند؛ این موارد شامل انحصار دولتی و نیمه دولتی و نهادینه شدن فساد می‌شود. زنان کارآفرین و صاحبان کسب و کار باید فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی خود را در شرایط پساتحریم بدانند و تشکل های حرفه‌ای و دولت باید در این زمینه فعالیت کنند.

کارآفرینان، فعالان تشکل‌های زنان و اعضای انجمن زنان کارآفرین نیز در این همایش به بررسی فرصت‌ها، چالش‌ها و دغدغه‌های موجود در حوزه زنان کارآفرین در شرایط پساتحریم و پساتوافق از جمله «بکارگیری بیشتر اشتغال زنان توسط مسئولین در مشاغل تخصصی»، «شناسایی نیروهای متخصص زنان»، «رفع دغدغه‌های نیروی انسانی در امر امنیت شغلی»، «تسهیل در ارتباط‌گیری با هیأت‌های تجاری زنان خارج از کشور»، «صیانت از صنایع دستی»، «توجه به هنرهای اصیل ایرانی»، «توجه ویژه به محیط زیست بویژه بازیافت و ارتقاء ماشین‌آلات مربوط به محیط‌ زیست»، «اعطای تسهیلات به کارآفرینان»، «ایجاد بسته تشویقی برای حضور زنان در حوزه کارآفرینی»، «جلب حمایت بنگاه‌ها در کارآفرینی زنان»، «مشارکت بیشتر زنان در فعالیت‌های اجتماعی»، «افق جهانی پس از تحریم» و «از بین بردن موانع فرهنگی برای زنان فارغ‌التحصیل» پرداختند.

«برنامه‌ریزی آموزش زنان روستایی»، «اولویت‌بندی دانش بومی»، «بیمه زنان کشاورز و خانه‌دار»، «اصلاح قوانین کسب و کار در جهت حمایت از بخش خصوصی»، «حل موانع در کسب مجوزهای مربوط به کارآفرینی زنان»، «فرهنگ‌سازی در آموزش کارآفرینی»، «جذب توریسم فرهنگی” از دیگر دغدغه‌ها و فرصت‌ها و چالش‌های موجود کارآفرینان در این نشست تخصصی بود.

خانم جلودارزاده مشاور وزیرصنعت،معدن و تجارت نیز در سخنان خود سه مشکل «نداشتن سرمایه»، «نداشتن قدرت در ارتباط و تأثیرگذاری قدرت» و «عدم حضور در حاکمیت» زنان را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید برای حضور گسترده زنان در جامعه برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم.

معاون امورزنان رییس جمهور نیز اظهار داشت: زنان در زمان حاضر حدود 60 درصد جمعیت دانشجویان کشور را تشکیل می دهند این در حالی است که نقش آنان در اقتصاد، بسیار کمتر از این میزان است.

مولاوردی ادامه داد: این معاونت برای افزایش نقش و سهم زنان در اقتصاد و جامعه، کارگروهی را تشکیل داده است و این آمارها نیز دستاوردهای اولیه مطالعات انجام شده بوسیله این کارگروه طی ماه های گذشته است.

وی کارگروه یاد شده را اتاق فکر معاونت امورزنان و خانواده معرفی کرد و افزود: وظیفه اصلی این کارگروه شناسایی ظرفیت ها و در نهایت ارایه جمع بندی مناسب برای برنامه ریزان است.

کشور در حوزه اشتغال زنان در حال درجا زدن است

وی ادامه داد ما در دوران پسا توافق هستیم، اما این توافق بسیار مهم بود و فصل نوینی را در روابط منطقه و جهان برای کشورمان ترسیم کرد که همه اقشار جامعه به نوعی از این توافق متاثر خواهند شد.

مولاوردی خطاب به زنان کارآفرین حاضر در این نشست تصریح کرد: همانگونه که رییس جمهوری هم تصریح کرده اند، ما درهای کشورمان را برای واردات کالاهای مصرفی کشورهای دیگر باز نخواهیم کرد و برای تولید مشترک محصولات مورد نیاز کشور و منطقه با علاقه مندان ورود به بازار ایران وارد مذاکره هدفمند خواهیم شد.

این مقام مسوول در ریاست جمهوری با استناد به آمارها افزود: در حوزه اشتغال زنان، متاسفانه اقدامات اساسی مناسبی صورت نگرفته است و کشور در حال درجا زدن است.

مولاوردی در ادامه اظهارداشت: متاسفانه 82 درصد زنان سرپرست خانوار بیکار و بی سواد هستند. همچنین باید همزمان با ورود دختران به دانشگاه ها، فرصت های شغلی مورد نیاز برای زنان پیش بینی شود.

وی از زنان کارآفرین حاضر در نشست درخواست کرد تا موانع کسب وکار زنان در کشور را شناسایی و به این معاونت اعلام کنند تا این معاونت بتواند در برنامه ششم توسعه کشور جایگاه مناسبی را برای ایجاد اشتغال زنان در برنامه هدفگذاری کند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور در جمع بندی نهایی سخنان شرکت کنندگان در این نشست هم گفت: طرح ارایه بسته پیشنهادی برای حمایت از زنان کارآفرین در دولت را پیگیری خواهد کرد تا نرخ مشارکت زنان در اقتصاد افزایش یابد و شاخص های توسعه کشورمان در این حوزه به جایگاه مناسبی ارتقا یابد.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR