کاهش سرمايه گذاري فرصتهاي اشتغال را ازبين مي برد

رييس موسسه کار و تامين اجتماعي گفت: هرگونه حرکت نسنجيده و نابجا در امر سرمايه گذاري باعث خروج سرمايه و ازبين رفتن فرصتهاي سرمايه گذاري براي ايجاد اشتغال مي شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، “محمدرضا سپهري” روز دوشنبه در همايش مشترک مديران کل امور روستايي استانداري ها و مديران صندوق مهر امام رضا(ع) که در محل مجموعه فرهنگي -ورزشي وزارت کار برگزار شد،افزود: توسعه اشتغال و توسعه مناطق روستايي پس از پيروزي انقلاب داراي سابقه طولاني است که از سوي نهادهاي مختلف مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته وي ،با اينکه پس از انقلاب ساخت و سازهاي بسياري در مناطق روستايي انجام شد، اما هيچکدام نتوانست مانع از مهاجرت جمعيت مناطق روستايي به شهرها شود.
وي افزود: مناطق روستايي کشور نيازمند ايجاد ثروت از طريق توسعه اشتغال بود و با کم توجهي به اين امر، زمينه مهاجرت جمعيت از مناطق روستايي فراهم شد و هم اکنون نزديک به 70درصد جمعيت کشور در مناطق شهري سکني دارند.
وي با اشاره به ايجاد اشتغال درمناطق روستايي که از سوي صندوق مهر رضا(ع) براي سالهاي 1388 و 1389 و همچنين سالهاي آتي مورد توجه قرار گرفته است ، تصريح کرد، اشتغال نيازمند طرح هايي با توجيه اقتصادي و فني است و به نظارت مستمر نياز دارد .
به گفته سپهري، توسعه مفهومي کمي و کيفي است که ساختارهاي فرهنگي،اجتماعي جامعه را ارتقا مي دهد و به توزيع ثروت و محو فقر، کمک مي کند.
رييس موسسه کار و تامين اجتماعي تصريح کرد، اشتغال متغيري بسيار حساس است که در صورت عدم توجه به آن بايد هزينه هايش را که به شکل آسيب هاي اجتماعي بروز مي کند، بپردازيم.
سپهري در ادامه بيان داشت، اشتغال همچنين به شکل تاخيري و تدريجي انجام مي شود ، درصورتي که امروز براي اشتغال هزينه شود،چند سال آينده بايد منتظر نتايج آن بود.
وي تاکيد کرد، براي توسعه اشتغال در مناطق روستايي بايد مزيت هاي نسبي و رقابتي آن و مزيت عملياتي روستاها در نظر گرفته شود و تنها به حد مطالعات در مناطق روستايي اکتفا نکرد.
وي گفت: مهاجرت از روستاها مي تواند به علل جستجوي شغل، اخذ آموزش، بکارگيري سرمايه و يا براي ارتقاي سطح زندگي باشد.
به گفته سپهري، بايد براي تکميل زنجيره توليد بيشتر انديشيد و حلقه هاي مفقوده در مناطق روستايي را پيدا کرد.
وي بااشاره به اينکه براي توسعه اشتغال در مناطق روستايي کشور بايد از تجربه هاي داخلي و خارجي استفاده کرد، افزود: مناطقي بايد در امر ايجاد اشتغال مورد توجه قرار گيرند که زير ساخت ها در آنها فراهم شده باشد، نرخ بيکاري در آنجا بالا باشد،ظرفيت الگو سازي را براي روستاهاي ديگر داشته باشد و در نهايت آمايش سرزمين در آنها انجام شده باشد.
اين مقام مسوول با اشاره به برخي از مشاغل مناطق روستايي گفت: مشاغلي نظير توليد گلخانه اي،بسته بندي حبوبات، صنايع تبديلي،خدمات زراعي،بافندگي و دوزندگي، پرورش دام و شترمرغ و کارهايي از اين نوع مي تواند در مناطق روستايي کشور مورد توجه قرار گيرد.
وي از مديران مناطق روستايي خواست، براي توسعه اشتغال در اين مناطق،کارگروه عملياتي که متشکل از کميته کارشناسي باشد تشکيل و نظر سنجي و بررسي هاي ميداني از منطقه انجام دهند.
وي در پايان يادآور شد، موسسه کار و تامين اجتماعي آمادگي دارد خدمات آموزشي و پژوهشي خود را به دست اندرکاران امر توسعه اشتغال روستايي ارايه دهد.
مرجع: بازار کار

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR