بارگزاری بیش از معمول طول کشیده ؟ روی همین متن کلیک کنید :)
انجمن ملی زنان کارآفرین
رفتن به محتوا

کاهش سرمایه گذاری فرصتهای اشتغال را ازبین می برد

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: هرگونه حرکت نسنجیده و نابجا در امر سرمایه گذاری باعث خروج سرمایه و ازبین رفتن فرصتهای سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، “محمدرضا سپهری” روز دوشنبه در همایش مشترک مدیران کل امور روستایی استانداری ها و مدیران صندوق مهر امام رضا(ع) که در محل مجموعه فرهنگی -ورزشی وزارت کار برگزار شد،افزود: توسعه اشتغال و توسعه مناطق روستایی پس از پیروزی انقلاب دارای سابقه طولانی است که از سوی نهادهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته وی ،با اینکه پس از انقلاب ساخت و سازهای بسیاری در مناطق روستایی انجام شد، اما هیچکدام نتوانست مانع از مهاجرت جمعیت مناطق روستایی به شهرها شود.
وی افزود: مناطق روستایی کشور نیازمند ایجاد ثروت از طریق توسعه اشتغال بود و با کم توجهی به این امر، زمینه مهاجرت جمعیت از مناطق روستایی فراهم شد و هم اکنون نزدیک به ۷۰درصد جمعیت کشور در مناطق شهری سکنی دارند.
وی با اشاره به ایجاد اشتغال درمناطق روستایی که از سوی صندوق مهر رضا(ع) برای سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ و همچنین سالهای آتی مورد توجه قرار گرفته است ، تصریح کرد، اشتغال نیازمند طرح هایی با توجیه اقتصادی و فنی است و به نظارت مستمر نیاز دارد .
به گفته سپهری، توسعه مفهومی کمی و کیفی است که ساختارهای فرهنگی،اجتماعی جامعه را ارتقا می دهد و به توزیع ثروت و محو فقر، کمک می کند.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی تصریح کرد، اشتغال متغیری بسیار حساس است که در صورت عدم توجه به آن باید هزینه هایش را که به شکل آسیب های اجتماعی بروز می کند، بپردازیم.
سپهری در ادامه بیان داشت، اشتغال همچنین به شکل تاخیری و تدریجی انجام می شود ، درصورتی که امروز برای اشتغال هزینه شود،چند سال آینده باید منتظر نتایج آن بود.
وی تاکید کرد، برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی باید مزیت های نسبی و رقابتی آن و مزیت عملیاتی روستاها در نظر گرفته شود و تنها به حد مطالعات در مناطق روستایی اکتفا نکرد.
وی گفت: مهاجرت از روستاها می تواند به علل جستجوی شغل، اخذ آموزش، بکارگیری سرمایه و یا برای ارتقای سطح زندگی باشد.
به گفته سپهری، باید برای تکمیل زنجیره تولید بیشتر اندیشید و حلقه های مفقوده در مناطق روستایی را پیدا کرد.
وی بااشاره به اینکه برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی کشور باید از تجربه های داخلی و خارجی استفاده کرد، افزود: مناطقی باید در امر ایجاد اشتغال مورد توجه قرار گیرند که زیر ساخت ها در آنها فراهم شده باشد، نرخ بیکاری در آنجا بالا باشد،ظرفیت الگو سازی را برای روستاهای دیگر داشته باشد و در نهایت آمایش سرزمین در آنها انجام شده باشد.
این مقام مسوول با اشاره به برخی از مشاغل مناطق روستایی گفت: مشاغلی نظیر تولید گلخانه ای،بسته بندی حبوبات، صنایع تبدیلی،خدمات زراعی،بافندگی و دوزندگی، پرورش دام و شترمرغ و کارهایی از این نوع می تواند در مناطق روستایی کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی از مدیران مناطق روستایی خواست، برای توسعه اشتغال در این مناطق،کارگروه عملیاتی که متشکل از کمیته کارشناسی باشد تشکیل و نظر سنجی و بررسی های میدانی از منطقه انجام دهند.
وی در پایان یادآور شد، موسسه کار و تامین اجتماعی آمادگی دارد خدمات آموزشی و پژوهشی خود را به دست اندرکاران امر توسعه اشتغال روستایی ارایه دهد.
مرجع: بازار کار

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print