چگونه ایده ای فوق العاده برای شروع کسب و کار پیدا کنیم :

¢  نویسنده :  Elie Portnov

¢   مترجم : حسین بخشایی

¢   منبع : روزنامه دنیای اقتصاد 7/6/1391

اکثر مردم معتقدند قدم اول برای راه انداختن بنگاهی اقتصادی داشتن ایده خوب است .

با نگاهی به مدارس کسب و کار می بینیم که در آنها جلسه های (( توفان مغزی ایده یابی )) فراوانی برگزار می شود که در این جلسه ها گروه های دانشجویان سعی می کننند ایده میلیارد دلاری بعدی را پیدا کنند ، اما هیچ کدام از این ایده ها هیچ وقت چیزی نمی شوند .

کسب و کارهای بزرگ بر روی ایده های مبتنی بر بهبودهای حاشیه ای یا ویژگی های افزایشی ساخته نمی شوند ، آنها مشکلات و معضلات واقعی مخاطبان را حل می کنند و نیازمند فهم عمیقی از این مشکلات اساسی هستند . بنابر این ، اشتباه ترین حالت برای شروع این است که با ایده و فکر محصولی شروع کنید که برای پیدا کردن آن تنها 30 دقیقه دور یک میز نشسته اید .

پس چگونه باید یک ایده عالی برای شروع کسب و کار بیابید ؟

— بازاری بزرگ پیدا کنید : دنبال صنایع و بازارهای بزرگ بگردید ، چرا که در نهایت لازمه تمامی کسب و کارها  کوشش و تلاش فراوان است و شما نمی خواهید  که  وقت و انرژی خود را برای چیزی غیر از ایده ای که پتانسیل تبدیل شدن به یک بنگاه بزرگ را داشته باشد ، هزینه کنید . نکته اضافه تر اینکه سعی کنید فضای کسب و کار غیراغوا کننده ای را بیابید و در نتیجه رقیب های کمتری داشته باشید . من برای شروع اولین کسب و کار به شدت به بازارهای اسپانیای زبان علاقه داشتم . در سال 2005 این بخش از بازار به شدت در حال رشد بود ، قدرت خرید زیادی داشت و از طرف دیگر  مورد توجه کانون های فناوری نیز قرار نداشت .به علاوه اینکه من به دلیل مکزیک تبار بودن ، زبان اسپانیولی بلد بودم و با بازار نیز آشنایی داشتم . امتیازی که عده کمی در کانون های تکنولوژی از آن برخوردار بودند . من به این جمع بندی رسیدم که این فرصتی مغتنم برای من است .

— به دنبال یک مشکل یا نقطه ضعف اساسی باشید :به خوبی بازار مورد نظرتان را مطالعه کنید و مشکل مورد نظر را در آن بیابید . با صحبت کردن با متخصصان ، مشتریان و کاربران پیچیدگی های فضای پیش روی خودرا بشناسید . کتاب هایی در خصوص این محیط بخوانید . حتی شاید نیاز باشد تا چند وقتی را در این محیط کارکنید . هنگامی که من تصمیم گرفتم کسب و کار خودم را آغاز نمایم ، چند ماهی را به صحبت کردن با تمامی افراد  اسپانیای  زبانی  که  می شناختم  اختصاص  دادم  .  از  آنها  در  مورد  شغل های  ایشان  و  الگوهای  مصرف شان  پرسیدم  .  اشتراک  تمامی نشریه ها و  روزنامه های  مرتبط  را  گرفتم  و  در  خصوص بازار مطالعه کردم . من به سرعت متوجه شدم که در حالی که سایت هایی نظیر : Career Builder.com , Monster.com     بازار خدمات کاریابی را برای اکثر آمریکایی های جویای کار متحول کرده اند ، در به دست آوردن مخاطب در زمینه نیروهای جویای مشاغل با دستمزدهای پایین و همچنین تعداد زیادی از اسپانیایی زبان های به دنبال کار شکست خورده اند . یکی از  دلایل  این  بود که بسیاری از این افراد دسترسی به اینترنت نداشته و همچنان از آژانس ها و دفترهای کاریابی سنتی برای پیدا کردن شغل بهره می گرفتند . من مشکل بسیار بزرگی را یافته بودم.

— به یک راه حل سریع و ناپخته بیندیشید: در نهایت اینکه چگونه شما مشکل را حل کرده اید به هیچ وجه اهمیت ندارد ، چرا که نسخه اول شما به طور قطع غلط و ناقص است . اگرچه وقتی که شما راه بیفتید و شروع به سعی کردن برای حل این مشکل نمایید ، به سرعت خواهید آموخت که چه راه حلی جواب می دهد و چه راه حلی خیر. ایده اول من برای شروع این بود که یک صفحه اعلان شغل درست کنم که در قالب خروجی های هفتگی ، خبرنامه هایی که استخراج شده و در بین همسایگان اسپانیایی تویع شود . اما خیلی زود فهمیدم که این ایده ناقص است چرا که هم خیلی پرهزینه بود  هم زمان زیادی نیز تلف می شد تا بتوان داوطلب هایی را برای یک شغل یافت . ضمن اینکه تمامی مشاغل نیز اعلام می کردند که نمی توانند فعالیت خود را تعطیل کنند . بنابراین باید به دنبال واسط ارتباطی دیگری برای اطلاع رسانی می گشتم و طولی نکشید که تلفن را کانال ارتباطی کاملی یافتم . در نتیجه سامانه خودکاری مبتنی بر تلفن طراحی کردم که این امکان را فراهم می ساخت تا به محض اعلام یک شغل ، جویندگان کار تماس های تلفنی را در خصوص شغل مورد نظر خود دریافت نمایند . ضمن اینکه اگر شخص جویای کار می خواست تا برای این شغل تقاضا بدهد می توانست عدد 1 را فشار داده و به طور همزمان برای مصاحبه متصل شود .

پس اگر به دنبال ایده بزرگ بعدی برای یک بازار بزرگ هستید ، راجع به آن مطالعه کیند و مشکلات موجود را بیابید و تنها در این حالت شروع به تلاش برای یافتن راه حل نمایید .

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR