چهارمین نشست تخصصی گردشگری کشور های عضو همکاری اکو

 به گزارش خبرنگار ما شبنم بهرامی شبستری رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق ایران با اعلام این مطلب در چهارمین نشست تخصصی  گردشگری کشور های عضو همکاری های اقتصادی اکو گفت: کشورهای عضو اکو در مجموع با جمعتی معادل 450 میلیون نفر 6.5 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و دارای مشترکات فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی بسیاری هستند اما متاسفانه تاکنون مبادلات گردشگری میان این کشورها به دلایل بسیار آن طور که باید رشد نکرده است.

 وی در ادامه تاکید کرد:روادید یکی از مهم ترین دلایل عدم رشد تبادلات گردشگری در بین این کشورها محسوب می شود.

 بهرامی شبستری در ادامه با اشاره به موضوع لغو روادید توسط ترکیه با تعدادی از کشورهای عضو اکو گفت: به طور مثال نبود لغو روادید بین ایران و ترکیه باعث سفر یک میلیون و 100 هزار گردشگری ایرانی به ترکیه  تا پایان سال 2011 میلادی شده است درصورتی که اگر لغو روادید بین دو کشور وجود نداست بدون شک ما شاهد سفر این میزان ایرانی به این کشور نبودیم.

 رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی اکو تاکید کرد:در میان  کشورهای عضو اکو، ایران و ترکیه با تبادل یک میلیون و 400 هزار گردشگر تا پایان سال 2011 میلادی بیشترین مبادلات گردشگری در منطقه را با یکدیگر داشته اند و ما در پایان همین سال شاهد سفر 300 هزار گردشگری ترک به ایران بوده ایم.

 وی افزود:بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی ،پس از ترکیه بیشترین گردشگران ورودی در حوزه اکو به کشورهای قزاقستان و ایران سفر کرده اند و افغانستان و ترکمنستان نیز در آخر این جدول قرار دارند.

 همچنین طی 5 سال گذشته کشورهای ایران،ترکیه،پاکستان،آذربایجان و قزاقستان سالانه رشدی معادل 6 تا 12 درصد در مبادلات گردشگری خود داشته اند که نشان از توجه این کشورها به توسعه صنعت گردشگری دارد.

 بهرامی شبستری تاکید کرد:در کمیته اجرایی این اجلاس ،توجه به گردشگری سلامت،راه اندازی بانک اطلاعات گردشگری کشورهای عضو  و برگزاری کارگاههای آموزشی در کشورهای ترکیه و ایران مورد تصویب اعضای حاضر قرار گرفت.

 نشست آینده کشورهای عضو همکاری های اقتصادی اکو در کشور پاکستان برگزار خواهد شد.

 لازم به ذکر است 10 کشور  ایران، افغانستان، ازبکستان، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضو کشورهای همکاری های اقتصادی اکو هستند.

 

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR