نمایش و نقد فیلم « زنانگی »

aaaaaaakkkkkk88
روز سه شنبه 14 شهریورماه مستند “زنانگی” با حضور آقای محسن استادعلی کارگردان این فیلم برای تعدادی از اعضای انجمن به نمایش درآمد.

پس از نمایش فیلم، داستان زندگی چند زن که در اقامت گاهی که بهزیستی با مدیریت نیروهای نیکوکار در میدان شوش در اختیارشان گذاشته که شب را در محیطی امن بگذرانند، توضیحاتی توسط کارگردان درباره این مستند ارائه شد و پس از آن شرکت کنندگان در برنامه برداشت ها و دیدگاه های خود را در رابطه با سوژه و مفاهیم مطرح شده بیان کردند.
aaaaaaaaarrrrwwwww
استاد علی در رابطه با نگاهش به موضوع فیلم گفت:
وقتی وارد این خانه شدم هدفم این نبود که نشان بدهم نگاه جامعه در مورد این زنان چطور است، بلکه تلاش کردم تا آن‌ها را به عنوان انسان نگاه کنم. در مدت ۲ سالی که در حال پژوهش درباره این زنان بودم، قرار نبود فیلمی ساخته شود، اما بعد از مدتی این رفت و آمدها تبدیل به یک پروژه مستند شد. برخی از آدم‌هایی‌که در این ۲ سال با آن‌ها در ارتباط بودیم، طی این مدت از دنیا رفتند. به عنوان مثال، دو خواهری که در انتهای فیلم نشان داده می‌شوند، در ابتدای کار سه نفر بودند و یک شب متوجه شدیم که یکی از آن‌ها به علت ماندن در سرما فوت کرده است.
استادعلی در مورد اینکه در این فیلم سعی کرده نگاه تلخی نداشته باشد، گفت: «سعی کردم در این مستند در کنار نشان دادن مشکلات، به زندگی آن‌ها امیدوارانه نگاه کنم و در واقع می‌خواستم نشان دهم که آنچه در این زنان از بین رفته، زنانگی ظاهری است، اما شرافت و انسانیتی که در آن‌ها وجود داشت برایم بسیار ارزش داشت و همین موضوع دلیل اصلی ساخت این مستند بود. در تمام فیلم‌هایی‌که ساخته‌ام با یک گروه مشخص کار کردم و تقریبا کسانی که بخش‌هایی مثل تدوین، فیلمبرداری و صدابرداری را انجام می‌دهند افرادی هستند که سال‌ها درکنار من بودند و به همین دلیل با نگاه همدیگر کاملا آشنا هستیم…»
استادعلی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش زنان حاضر در فیلم در مقابل دوربین فیلمبرداری، گفت: «قبل از شروع کار، مدت زمان زیادی را با آن‌ها گذراندم و پژوهش‌های بسیاری درباره این‌گونه زنان و خانه‌های سلامت انجام دادم و بعد آرام آرام با آن‌ها ارتباط گرفتم و به شناخت دقیق‌تری از آن‌ها رسیدم و زمانی که فیلمبرداری را شروع کردیم آن‌ها زندگی خودشان و ما هم کار خودمان را می‌کردیم. حضور در چنین خانه‌هایی برای بسیاری از زنانی‌ که وضعیت موجود در فیلم زنانگی را دارند یک آرزوست به دلیل اینکه تنها در شرایط پیچیده‌تر و وقتی هوا سرد می‌شود بسیاری از این زنان جایی برای زندگی ندارند و این موسسات خیریه، سرپناهی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد.
aaaaaaaaarrrrwwwww
با توجه به موضوع فیلم فضای تلخی حاکم بود که با طرح برخی تجارب زنان کارآفرین اجتماعی بحث و گفتگوها ادامه یافت و در پایان همه با تقدیر از مستندسازانی که واقعیت های اجتماعی را تصویر می کنند بر این نکته تأکید کردند که
مسئولین به جای پاک کردن صورت مسئله باید برای حل آسیب های اجتماعی چاره اندیشی کنند.
کمیته ارتباطات انجمن ضمن تشکر از عزیزانی که در برنامه نقد فیلم “زنانگی” با هماهنگی و همکاری های صمیمانه خانم هاله باستانی شرکت کردند دیدن این فیلم تأیرگذار را به همه اعضای انجمن توصیه می کند.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR