معرفی کتاب – باغ گیلاس – 22 تیر

معرفی کتاب؛ همزمان با دورهمی اعضای انجمن در باغ گیلاس خانم هاشمی کارآفرین پرتلاش و از اعضای قدیمی انجمن، کتاب “سختی کارهای سخت ” که در حوزه مدیریت توسط  “بن هاروویتز” نوشته شده و سعید قدوسی نژاد آن را ترجمه کرده توسط  خانم ایلدر آبادی معرفی شد.

akkkkkk

کتاب، داستان زندگی کاری مدیرعاملی است که مراحل بسیار سختی را پشت سر گذاشته و توانسته در بحران های سخت و شرایط پیچیده، شرکت خود را به خوبی مدیریت کند. هنگام خواندن این کتاب، می شود سطر به سطر مفاهیم آن را حس کرد. اتفاقات و تجربیات بیان شده در آن هرچند تجربیات شخصی نگارنده است اما به طور عجیبی برای همه مدیران واقعی و قابل لمسند. بر خلاف بسیاری از کتاب های مدیریتی، در این کتاب نویسنده ایده آل گرا نیست. به نظر بن هاروویتز ، مدیرعامل خوب به تعبیر خودش در زمان صلح و جنگ تعریف متفاوتی دارد و اکثر کتاب های مدیریتی برای مدیریت در شرایط صلح نوشته شده اند. در این کتاب به هر دوی این شرایط پرداخته شده است.  فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:  از کمونیست تا سرمایه گذار خطرپذیر، جان سالم به درخواهیم برد، این بار احساس، وقتی چیزها به هم می ریزند، مواظب افراد، محصولات و منفعتت باش؛ به همین ترتیب، جریان کسب و کار  در جریان، رهبری کردن وقتی نمی دانی کجا داری می روی؟ قانون اول کارآفرینی؛ هیچ قانونی وجود ندارد، پایان آغاز، ضمیمه(سوالاتی برای انتخاب مدیرفروش شرکت و سوالات برتری عملیاتی) . درباره نویسنده:  بن هاروویترز یکی از شناخته شده ترین و مجرب ترین کارآفرینان سیلیکون ولی است.  او بنیان گذار اندریسن- هاروویتز، شرکت سرمایه گذار خطرپذیر، در سیلیکون ولی است که روی کارآفرینان سرمایه گذاری می کند تا نسل بعدی شرکت های پیشتاز فناور را ایجاد کند. برخی از سرمایه گذاری های این شرکت عبارت است از: فیس بوک، توییتر و ایربی اند بی.

بن در سختی کارهای سخت به داستان خودش از بنیان گذاری، اداره کردن، فروش، خرید، مدیریت و سرمایه گذاری در شرکت های فناور اشاره میکند و برای رهبری شرکت از خلال دشوارترین مسائل پند های ضروری و دانش کاربردی ای ارائه میکند که در مدارس کسب و کار به ان ها پرداخته نمیشود. پند های او ریشه در حکایت هایی از صعودش به قله کوه های صعب العبور دارد. نکته ای مهم و خواندنی از کتاب: وقتی اولین بار مدیر عامل شدم، حقیقتا فکر میکردم تنها کسی هستم که در تقلا است. هروقت با مدیر عامل های دیگر صحبت میکردم، به نظر میرسید همه چیز را تحت کنترل دارند. کسب و کارشان همیشه ” خارق العاده” پیش میرفت و تجربه شان هم لاجرم ” شگفت انگیز” بود. اما وقتی کسب و کار های خارق العاده و شگفت انگیز همتایانم را میدیدم که یکی پس از دیگری ورشکسته میشوند و به ارزش کمی به فروش میرسند، دریافتم که احتمالا تنها کسی نبوده ام که در مخمصه دست و پا می زده است این کتاب در  382 صفحه توسط انتشارات آریانا قلم در سال 1395 به چاپ رسیده است. خواندن کتاب سختی کارهای سخت به همه اعضا انجمن که از شرایط سخت فعلی و مدیریت شرکت شان در اوضاع نا بسامان و بدون ثبات خسته و گاه ناامید شده اند، توصیه می شود.

addddddd allll

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR