عضویت ایران در نهاد زنان سازمان ملل برای اولین بار

همچنین پاکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی از دیگر کشورهایی بودن که در رأی گیری روز جمعه به عنوان نهاد زنان سازمان ملل پذیرفته شدند. این اتفاق در شرایطی است که سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل با انتقاد از عضویت ایران در این نهاد مدعی شد: زنان ایرانی از پذیرفته شدن در برخی از موقعیت های دولتی محروم هستند. وی در ادامه گفت که از این انتخابات به شدت مأیوس شده است. به گزارش رویترز، اکنون ایران به مدت سه سال عضو این نهاد شده است که آغاز آن از اول ژانویه سال 2016 خواهد بود.

نگاهی به اقدامات نهاد زنان ملل متحد در سال های 2013-2012

نهاد زنان ملل متحد به منزله رکن جهانی برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان معرفی شده است که در راستای پایان دادن به عوامل و کاهش نتایج نابرابری جنسیتی فعالیت می کند. مأموریت منحصر به فرد این نهاد، کمک به ایجاد هنجارها و استانداردهای بین المللی و سپس مساعدت دولت ها برای انجام اقدامات لازم در حوزه مسائل زنان است. همچنین همکاری دولت ها و نهادهای بین المللی و سازمان های غیردولتی برای انجام امور مذکور با این نهاد ضروری عنوان شده است.

در سال 2012، با توجه به حمایت های نهاد زنان ملل متحد، 26 کشور قوانین و رویه های خود را در جهت افزایش دسترسی زنان به منابع اقتصادی و حمایت اجتماعی اصلاح کردند. 30 شبکه خدمات پیشرفته برای قربانیان خشونت مبتنی بر جنسیت تأسیس شد و نیز در 15 کشور اولویت های برابری جنسیتی در برنامه ها و بودجه ملی وارد شد. در مقابل دستاوردهای مذکور، در گزارش سال 2013 عنوان می شود که هنوز در جهان بیش از 600 میلیون زن در کشورهایی زندگی می کنند که خشونت خانگی در آنها جرم تلقی نمی شود، شکاف جنسیتی در اشتغال، بعد از بحران اقتصادی سال 2008 در بسیاری از مناطق جهان افزایش یافته است و نابرابری، تبعیض، خشونت و محرومیت از حقوق هنوز برای بسیاری از زنان و دختران واقعیت دارد. از سوی دیگر ملاحظات نهایی مصوب در کمیسیون مقام زن در سال 2013، مشتمل بر اقدامات متعددی است که دولت ها و دیگر نهادها متعهد به انجام آنها هستند. این اقدامات 69گانه مشتمل بر اقدامات پیشگیرانه ای است که برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان را در زمینه های اقتصادی، سیاسی و …. تأمین می کند و در این اقدامات گام های مهمی برای اصلاح قوانین، رویه ها و جلب مشارکت مردان و پسران پیش بینی شده است. در این سال همچنین دولت های عضو کمیسیون، موافقت خود را برای مواجهه زیربنایی با خشونت ابراز کردند؛ ازجمله در زمینه خدمات یکپارچه مراقبت از سلامت، مشاوره، روان شناسی، حمایت اجتماعی و دیگر اشکال کمک به قربانیان خشونت. به علاوه برای اولین بار پدیده قتل های مرتبط با جنسیت یا زن کشی و نیز مزاحمت سایبری مطرح و در ضمن مضامین ویژه ای به آنها پرداخته شد.

منبع: روزنامه شرق مورخ 23 فروردین 94

 

 

 

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR