صدای زنان کارآفرین

Stephanie Kergall- فرانسه

 

استفانیه 20 سال تجربه در زمینه های گسترش کسب و کار، فروش و ارتباطات در محیطهایی با فرهنگ های متنوع دارد. او مدیر مجمع جهانی کارآفرینی است و یک الگوی مناسب برای بسیاری از بانوانی است که در آرزوی ورود به کسب و کارجهانی هستند.

از ایشون خواستیم تا در خصوص مجمع جهانی کارآفرینی توضیح دهند و ایشون اینگونه پاسخ دادند:

این مجمع در سال 2008 از طریق سه مدرسه کسب وکار و دانشگاه در فرانسه، سنگاپور و چین پایه ریزی شده است. از زمان شروع تا کنون مجمع بیش از 1000 عضو از 80 کشور را انتخاب و گردهم آورده است: کارآفرینان، کارشناسان و سرمایه گزاران. دستاورد مجمع جهانی کارآفرینی گسترش افکار خلاقانه است که منجر به ایجاد فعالیت های نوین می گردد.

مجمع جهانی کارآفرینی نه تنها یک اتاق فکر بلکه یک اتاق عمل است.

  • ما آخرین مقالات و مطالب درباره کارآفرینی جهانی را به اشتراک می گذاریم.
  • ما ایده ها را گسترش می دهیم و شروع کارآفرینی را تسهیل می بخشیم.
  • ما نوعی از کارآفرینی را که منجر به توازن رفاهی و اجتماعی می شود را گسترش می بخشیم. که درواقع این دو دیدگاه اقتصادی و اجتماعی از مسائل حساس دنیای امروز است.
  • ما شرایطی را برای اعضای مجمع فراهم می کنیم تا با شبکه ای جهانی با حضور بیش از1000 عضو در ارتباط باشند.

چرا امسال این مجمع در چین برگزار گردید؟

همانطور که ذکر شد دانشگاه ژیانگ در چین یکی از پایه گزاران این مجمع بوده است و این مجمع در سال 2013 در سنگاپور و 2014 در لیون فرانسه برگزار گردیده است.

سطح بانوان کارآفرین شرکت کننده در کنفرانس را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما بسیار از سطح بانوان کارآفرین شرکت کننده در کنفرانس راضی بودیم ولی همچنان امید به پیشرفت داریم چرا که همچنان تعداد آقایان شرکت کننده کمی بیشتر است.

افزایش تعداد بانوان کارآفرین طبق تجریه ای که دارید در مجمع شما چگونه بوده است؟

در اروپا و کشورهای پیشرفته، روز به روز بانوان بیشتر به سمت ماجراجویی جذاب کارآفرینی جذب می شوند. اعتماد به نفس آنها در سطح خوبی افزایش پیدا کرده و کارآفرینی مترادف انعطاف پذیری معنی می شود آن هم در دنیایی که خانم ها بیش از همیشه به دنبال ایجاد تعادل بین زندگی خانوادگی و مسائل دنیای حرفه ای هستند. در کشورهای در حال توسعه نیز تعداد کارافرینان خانم در حال افزایش است. جدا از سطح کشور ها خانم ها نیاز دارند که تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند، همتایانشان را ملاقات کنند، از زندگی روزمره کمی فاصله بگیرند تا انرژی تازه ای به زندگیشان تزریق شود.

 

Anna-lena johanson-سوئد

 

آنا مدیر شرکت BRG در سوئد است و معتقد است کارآفرینی حلال مسائل و مشکلات است و حضور در مجمع جهانی چین و تلاش آنها برای پیشرفت در این زمینه را مفید می داند.

 

Fatima al ansari- بحرین

 

فاطیما لیسانس امور مالی و بانکداری دارد و مدرک MBA را در سال 2014 از کشور مالزی اخذ کرده است و این اولین حضور وی در مجمع جهانی کارآفرینی است و معتقد است از لحاظ ارتباط و شبکه سازی با افرادی از دیگر کشورها بسیار مفید بوده و بسیار به مصمم تر شدن او در این زمینه کمک کرده است. او می گوید این مجمع زمینه ای را برایم فراهم کرد تا مطالبی را قبلا خوانده بودم به کار ببندم. اینجا روح کارآفرینی جریان داشت و من از بانوان و اقایان حاضر، سازمان های غیر دولتی، موسسات موفق و سخنرانان انگیزه دهنده بسیار الهام گرفتم. من همچنین یاد گرفتم که لغتی به نام “غیرممکن” در فرهنگ لغات وجود ندارد وقتی که صحبت خانمی از تانزانیا را شنیدم که با داشتن سه دختر کار را از فروش شیر گاو شروع کرده بودند و اکنون از پیشتازان شاخه ای از حوزه فناوری اطلاعات هستند. من یاد گرفتم جهانی فکر کنم، کسب و کار مداومی راه اندازی کنم و با لذت انجامش بدم و به شکست به عنوان زمینه ای برای موفقیت نگاه کنم.

 

مریم خاوازی- ایران

مریم خاوازی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آدران رایانه

مریم خاوازی متولد 42 است و درست مثل دهه ای که در آن زاده شده سرشار از امید به آینده، عشق به میهن و سازندگی است. کودکی را در خانواده ای گرم و صمیمی در مشهد گذرانده و از درون همین محیط درس هایی برای مبارزه و ساختن فردا آموخته است. درس هایی ارزشمند که داشتن پشتکار و عشق ورزیدن به کار جمعی از مهم ترین آن هاست.

بعد از سالهای پر امید و مخاطره انقلاب و جنگ، او که اکنون زن جوانی است با پشتکار و لج بازی که خاصه خودش است همه موانع ورود به دانشگاه را کنار میزند و موفق میشود در رشته زبان روسی دانشگاه تهران مدرک کارشناسی خود را دریافت کند. تلاطم سازندگی بعد از دوران جنگ و نیاز کشور به حضور همه زنان و مردان برای ساختن و آبادانی آینده ایران او را به حوزه کار و امور اجتماعی رهمنون می شود. اما کار به این آسانی هم نیست و برای طی کردن این پروسه که خود آن را به کوه نوردی تشبیه میکند، بعنوان یک زن باید در جبهه های مختلفی مبارزه کند.

از سال 71 در حوزه فناوری اطلاعات شروع به کار کرده و بعد از 11 سال کسب تجربه دست به کار تولید کیوسکبانک وکیوسکهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی شده است. ایشان دانش را راهنمای فعالیت های خود نموده و از همین رو کارشناسی ارشد خود را در رشته MBA گرفته اند. شرکت آدران رایانه محصول ده سال مبارزه و تلاش تیمی مجرب از جوانانی است که در سایه مدیریت جمع گرای ایشان توانسته گام های بلندی در زمینه تولید داخلی کیوسکبانک و کیوسک اطلاع رسانی بردارد. همچنین اولین سامانه CASHLESS ATM فروش بلیط اتوبوس برون شهری با رمز اول را راه اندازی کرده که به عنوان محصول دانش بنیان شناخته شده است.

شیرین ترین و پر معنا ترین دستاورد این تلاش بی دریغ برای خانم خاوازی دریافت تندیس کارآفرین کارآمد و برتر 90 و کارآفرین زن برتر 91 بوده است. اما این حلوات بدون تلاش ایشان در حوزه اجتماعی و در زمینه توانمند سازی زنان لطفی نداشت. از همین رو ایشان همه درس های آموخته را در جهت اعتلا و کارآمدی زنان ایران عزیز در قالب فعالیت در انجمن ملی زنان کارآفرین بعنوان عضو و مدیر عامل این انجمن به کار گرفته است.

مریم خاوازی سال 94 هنوز سرشار از امید به آینده است، امیدی که اکنون پشتوانه ای قوی از تجربه را با خود همراه دارد و در حوزه های مختلفِ کاری، زنان، امور خیریه و.. چون فواره ای از عشق، آگاهی و اعتماد به نفس به دیگران امید می بخشد.

من یادگرفتم که آسمان همه جا یکرنگ است

حضور در این مجمع و آشنایی با کارآفرینان در عرصه جهانی خصوصا کارآفرینان کشور چین و پنل کارآفرینی جوانان شرکت کننده، اشتراک گزاری ایده ها و مقایسه کارآفرینان ایرانی با همتایان خود در عرصه جهانی یک تجربه خوب و مفید بود.

بانوان در سراسر جهان سختی های زیادی متحمل شده اند تا حق خود را بگیرند و رشد شخصی خود را منجر به یک رشد جمعی نمایند. اهداف ما در پنج سال آینده افزایش کارآفرینی و خود اشتغالی بانوان و دختران جوان تازه فارغ التحصیل است. در خلال شبکه سازی ما می توانیم نقش بانوان را در کشور و این عرصه پررنگ کنیم. من امیدوارم که بتوانم الگویی برای کارآفرینان جوان باشم و نرخ نقش بانوان در این عرصه روز به روز فزونی یابد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR