سومین همایش ملی فعالیت اقتصادی بانوان

اصفهان-ایلنا: رییس اتاق بازرگانی اصفهان در آیین گشایش این همایش به بررسی جایگاه زن در اجتماع امروز پرداخت و گفت: برای موثرتر كردن فعالیت های زنان باید جایگاه آنها در جامعه مشخص و تعریف شود و فعالیت و سابقه كاری بانوان نشان می دهد كه آنها می توانند در موقعیت های مهم و رده بالا قرار بگیرند.وی افزود:قسمتی از پتانسیل زنان مانند مردان بالفعل نشده است و باید زمینه ای فراهم شود تا بانوان در کنار مردان بتوانند از این ظرفیت های خدادادی استفاده کنند.

به گزارش ایلنا،«خسرو كسائیان»تصریح کرد: اگر زنان در انجام برخی از فعالیت های اجتماعی مانند مدیریت ها كنار می روند این امر به دلیل جنسیت آن ها نیست بلكه به خاطر پتانسیل خود فرد است.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به فضای رقابت كاری بین مردان و زنان در ایران گفت:در كشور ما این فضای رقابتی رنگ حسادت به خود می گیرد در حالیكه به جای مانع تراشی باید موفقیت های یكدیگر را تشویق كنیم.وی تاكید كرد: در فضای تربیتی كشور باید به فرزندان خود بیاموزیم هر فردی چه مرد باشد و چه زن، توانایی انجام هر كاری را ندارد و شایسته هر موقعیتی نیست و منیت ها باید كنار برود.كسائیان گفت: جنسیت برتری افراد در كارها را مطرح نمی كند بلكه استعداد حرف اول را می زند.

وی نقش مادران را در تربیت فرزندان و توانمند سازی آنان را بسیار مهم دانست و گفت:ساختار زن امروز از دوران تربیت وی نشات می گیرد و باید نسبت به پرورش صحیح فرزندان بویژه دختران اهتمام جدی ورزید.

اخوان نسب:سهم زنان در اقتصاد ایران تنها 2/16 درصد است

«زهرا اخوان نسب»رییس کمیسیون توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان اتاق اصفهان در این همایش گفت:هدف از برگزاری این همایش بررسی مشکلات و چالش های پیش روی بانوان و راهکارهای آن و آگاه سازی مسوولین کشور نسبت به مسایل بانوان در بخش اقتصادی است.

وی رشد بانوان در مشاغل مختلف جامعه را قابل توجه ارزیابی کرد و گفت:افزایش مشارکت بانوان در فعالیت های اقتصادی نیازمند برداشتن موانع و نگاه متساوی به توانمندی آنان است.

وی جایگاه زنان ایرانی نسبت به زنان سایر کشورها جایگاهی دوگانه دانست و گفت:زنان ایران در سطح بهداشتی و آموزشی نسبت به زنان کشورهای منطقه جایگاه بالاتری دارند ولی از نظر اقتصادی و سهم در بازار جایگاه پایین تری دارند.وی اضافه کرد:66 درصد نیروی کار جهان را بانوان تشکیل می دهند ولی تنها 10 درصد مالکیت به بانوان اختصاص دارد.

اخوان نسب تصریح کرد:پتانسیل ها و ظرفیت های بانوان با برنامه ریزی می تواند هدفمند ودر اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا کند.وی در بخش دیگری از سخنان خود باز تفسیر به رای قوانین در بخش زنان انتقاد کرد و گفت:با وجود قوانین متساوی برای فعالیت اقتصادی بانوان،در حال حاضر تبعیض حقوقی بین مردان و زنان هنوز وجود دارد.

وی نرخ مشارکت بانوان ایران در اقتصاد کشور را 2/16 درصد اعلام کرد و گفت:با وجودی که بانوان توانسته اند در رشد علمی 126 درصد رشد داشته باشند متاسفانه در اقتصاد کشور جایگاه مناسبی ندارند.وی خواستار تلاش مضاعف بانوان در عرصه فعالیت اقتصادی شد و گفت:حضور پر رنگ بانوان در فعالیت های اقتصادی می تواند سهم آنان را به مرور زمان در اقتصاد کشور افزایش دهد.

«مهدی جمالی نژاد»معاون عمرانی استاندار اصفهان در این همایش گفت:استان اصفهان 104 شهرداری دارد اما هیچ یك از شهرداران زن نیستند.وی افزود: حضور بانوان در شوراهای شهر، شهرداری ها و دهیاری ها ضعیف است در حالیكه قانون در شرایط انتخاب شهردار یا دهیار شرایط عمومی را مطرح كرده و تفاوتی برای مرد و زن قائل نشده است.وی گفت: از یكهزار و 800 روستا و سكونتگاه استان تنها 20 دهیار بانو هستند.جمالی نژاد تاكید كرد: علاوه بر اهمیت خودباوری و ایجاد اعتماد به نفس در بانوان برای حضور در اجتماع، ایجاد زمینه مناسب برای حضور آن ها در حوزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری مهم است.وی گفت: بیش از 68 درصد دانشجویان كشور، 32 درصد كرسی های استادی دانشگاه ها، 41 درصد پزشكان متخصص را بانوان تشكیل می دهند و نرخ باسوادی بین آن ها 85 درصد است.وی اضافه كرد:باوجود این ظرفیت بالا، حضور بانوان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها كم رنگ است.

وی خاطر نشان کرد:تكیه بر اقتصاد دانش بنیان به نفع جنس زن است زیرا حضور بانوان در این بخش می تواند موثر باشد و زور بازو یا راه اندازی صنایع سنگین و پشتوانه های مالی كلان نیاز ندارد.

جمالی نژاد افزود:در كارگروه های اقتصادی استان طرح های اقتصادی مبتنی بر دانش نادر است در حالیكه اقتصاد دانش بنیان زیربنای اقتصاد مقاومتی است و دانش نه تنها توانایی را به همراه دارد بلكه اقتدار نرم را برای كشور ایجاد می كند.

رییس کابینه وزیر خانواده مالی:50 درصد زنان مالی درعرصه اقتصاد فعالیت می کنند

«توره کونبا نیگا»«Toure kounba naiga» رییس کابینه وزیر خانواده و ارتقا بانوان و کودکان جمهوری مالی در این همایش گفت:کشور مالی با وسعت بیش از یک میلیون متر مربع و جمعیتی بیش از 14 میلیون نفر شاهد حضور 50 درصدی بانوان در عرصه اقتصادی کشور است به گونه‌ای که 100 درصد زنان بالای 15 سال در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کنند.وی تصریح کرد:پایه و اساس اقتصاد مالی بر کشاورزی استوار است و زنان مالی در بخش کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی نقش موثری ایفا می کنند.وی تصریح کرد:زنان مالی در کنار مردان همواره نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا می کنند و این فعالیت در بخش های مختلف کشاورزی،خدماتی وتولیدی مشهود است.

 

رئیس کابینه وزیر خانواده مالی تاکید کرد: فعالیت در زمینه کشاورزی، ماهیگیری و دامداری از جمله فعالیت‌های اقتصادی زنان مالی است و اکنون زنان و مردان در مشاغلی با یکدیگر همکاری می‌کنند که پیش از این بانوان نمی‌توانستند نقشی در آن داشته باشند.

وی با بیان اینکه زنان کارآفرین مالی در زمینه‌های اقتصادی و صنایع دستی مانند رنگ‌آمیزی پارچه فعال هستند، ادامه داد: برخی زنان به کارهایی مانند خیاطی، آرایشگری و کارهای کوچک اقتصادی مشغول هستند که مشاغل پایه محسوب نمی‌شوند و برخی نیز در بخش خدمات و فعالیت‌هایی مانند نظافت، حمل و نقل، کارهای ساختمانی، خدمت‌رسانی و ارتباطات فعالیت دارند.توره با اشاره به اینکه زنان مالی در زمینه صنعت توریسم نیز فعالیت‌هایی اندک دارند، گفت: برخی زنان ما نیز در معدن کار می‌کنند و البته کار آنها بدین شکل است که از رودخانه‌ها و آب‌های جاری سنگ‌های قیمتی را جمع‌آوری می‌کنند.وی تصریح کرد: تنها 30 درصد زنان به صورت رسمی کار می‌کنند و مالیات می‌پردازند اما 70 درصد آنها غیررسمی هستند و نظارتی بر عملکرد آنها وجود ندارد.

رئیس کابینه وزیر خانواده مالی با بیان اینکه در مالی217 کارخانه وجود دارد که تنها در 23 عدد از آنها از زنان استفاده شده است، تصریح کرد: برخی زنان در منازل فعالیت می‌کنند و یا به صورت سنتی در کارگاه‌های صابون‌سازی کار می‌کنند و این کارهای غیر رسمی، بدون نظارت و با درآمد کم نشانه این است که کار خانم‌ها ارزش‌گذاری نمی‌شود.

وی خواستار همکاری بین زنان مالی با ایرانی با هدف توسعه همکاری های متقابل و انتقال تجارب دو طرف شد و گفت:با توجه به مسلمان بودن دو کشور می توان از این وجه مشترک برای توسعه همکاری زنان دو کشور استفاده کرد

در این همایش جمعی از بانوان کارآفرین موفق کشور به ارایه تجربه پرداختند.گفتنی است در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاهی از توانمندی بانوان در عرصه های مختلف تولیدی،خدماتی و کشاورزی در سالن بانک ملی برپا شد.

 

                                                                                                                       منبع: خبرگزاری کار ایران

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR