سفر یک روزه به آهار

روز پنج شنبه 95/05/20 مرداد ماه با برنامه ریزی کمیته ارتباطات، برنامه یک روزه ای در دهستان آهار واقع در شمال شرق تهران برگزار شد.
در این برنامه یک روزه که با حضور حدود 18 نفر از اعضا برگزار شد، پس از صرف صبحانه در هوای پاک و روح افزای این روستا، حاضرین به بحث و گفتگو پیرامون نحوه تعامل انجمن و اعضا پرداخته، پیشنهاداتی مطرح کردند.پس از آن طبق اعلام قبلی خانم آزاده رادنژاد، به معرفی کتاب ” زندگی شجاعانه ” پرداخت.
ZENDEGI SHOJANE
وی گفت:زندگی شجاعانه حاصل پژوهشی 12 ساله برای درک آناتومی ارتباط است و بر اساس هزاران مصاحبه با افرادی از اقشار مختلف شکل گرفته است.رنه براون، پژوهشکر شرم و آسیب شناسی، متخصص در زمینه مددکاری اجتماعی، استاد دانشگاه هوستون تگزاس، از سخنرانان نام آور همایش معروف تد، و از متفکران و نویسندگان مطرح در دنیای امروز است.
براون در این کتاب اثبات می کند که آسیب پذیری نه تنها ضعف نیست، بلکه جوهر و معنای زندگی و ملاک زندگی شجاعانه است.به این معنا که هر چقدر خود را آسیب پذیرتر کنیم، واقعی می شویم، به ارتباط واقعی و نمودهای آن، یعنی عشق و احساس تعلق، دست پیدا می کنیم.
در این کتاب درباره شرم و پدیده هایی چون کمالگرایی، خوشی اضطراب آور، و کرختی… که موانع آسیب پذیر شده اند، می آموزیم و یاد می گیریم که چگونه حملات شرم را تاب آوریم و بدون نیاز به ابزارهای دفاعی زندگی کنیم.
در این کتاب در میابیم که چگونه با پذیرش آسیب پذیری، زندگی ما به کل تغییر خواهد کرد؛ از راه و رسم فرزند پروری و مهرورزی گرفته تا شیوه های مدیریتی و رهبری در آموزش و پرورش، شرکت ها و سازمان ها و…؛ چرا که یاد می گیریم مشکلات را حل کنیم به جای اینکه خود را هر چه بهتر با آنها سازگار کنیم.
زندگی شجاعانه کتابی است برای آنان که دیگر نمیخواهند بترسند، مقصریابی کنند و فقط و فقط غر بزنند.کتابی است برای خواندن، شناختن، تغییر دادن.
پس از معرفی کتاب و مضامین آن،اعضا انجمن هر یک برداشت و نظرات خود را در رابطه با آن مطرح کردند و به دلیل جذابیت موضوع با تهیه کتاب، خواستار برگزاری جلسه نقد و بررسی آن شدند.برنامه بعدی با توجه به حضور تعدادی از اعضاء جدید انجمن، به معارفه و شرح داستان کسب و کار آنان اختصاص داشت که ساعاتی به طول انجامید.
پس از صرف نهار شرکت کنندگان در این برنامه، به تماشای فیلم ” قضیه شکل اول و شکل دوم” به کارگردانی عباس کیارستمی نشستند و در پایان به نقد و بررسی آن پرداختند.این فیلم مستند که در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده است، ابتدا با تصویر صحنه کلاس درس، شیطنت دانش آموزی را نشان می دهد که موجب عصبانیت معلم می شود که اعلام میکند دو ردیف آخر کلاس یا خاطی را معرفی میکنند یا برای یک هفته از حضور در کلاس محرومند و همه شاگردان دو ردیف آخر متحدا کلاس را ترک می کنند و بعد در دو صحنه متضاد، ورود یک دانش آموز و معرفی خاطی توسط او و نیز همبستگی همه اخراج شدگان تا روز آخر و ورود دسته جمعی شان به کلاس را نشان می دهد و سپس کارگردان ابتدا پدر دانش آموزان و به تعدادی کارشناس و مسئول در رده های مختلف، کارشناس تا وزارت و حاکم شرع و… را مقابل دوربین نشانده، نظرشان را در مورد این دو شکل برخورد سوال می کند و پاسخ های افرادی که از طیف های مختلف فکری و سیاسی مقابل دوربین قرار گرفته اند بسیار قابل توجه و تدقیق است.
ghzieh
برنامه پایانی این روز به یاد ماندنی پیاده روی و لذت بردن از طبیعت زیبای این روستا بود.به دلیل استقبال اعضاء از این برنامه ، گروه ارتباطات، تجدید و استمرار این نوع برنامه های چند منظوره را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
AHAAR

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR