سفر فصل بهار اعضا انجمن به نیاسر و کاشان

سفر یک روزه اعضا انجمن با هدف گردشگری و بازدید از کسب و کار دو تن از زنان کارآفرین کاشان انجام شد. بازدید اول از شرکت تعاونی فدک به مدیریت خانم عفت اخباری و بازدید دوم از اقامتگاه بوم گردی مجموعه نقلی به مدیریت خانم مرضیه مفتخری انجام گرفت.

ak1

در بازدید از کارخانه خانم عفت اخباری رئیس هیات مدیره و موسس شرکت تعاونی فدک بیان نمودند که این تعاونی در سال 81 با مشارکت 30 تن از زنان سرپرست خانوار و جویای کار در شهر کاشان تاسیس شد که تعداد اعضا اکنون بالغ بر 80 نفر می باشد.

حدود دوسال و نیم قبل کارخانه مجهز به ماشین الات تمام اتوماتیک شده و کلیه مراحل مانند شستشو و ضد عفونی مکانیزه بصورت تمیز، بهداشتی و بدون دخالت دست تهیه می شود. محصولات این مجموعه شامل: سبزیجات تازه، سبزیجات خشک، سبزیجات منجمد، ترشیجات، پیاز داغ و رب انار می باشد.

تعاونی مجهز به آزمایشگاه مدرنی می باشد که نمونه های آماده شده تست شده تا کیفیت خوب ماده اولیه و کیفیت فرایند مورد آزمایش و تائید قرار بگیرد. پرسنل داخل سالن همه از بانوان می باشند و فعالیت آقایان در حوزه خرید و حمل و نقل می باشد.

در سال 1386 خانه قدیمی و مرمت یافته خانه نقلی توسط خانم مفتخری و همسرشان خریداری شده و ضمن زندگی در این خانه در چند اتاق دیگر از مهمانان ایرانی و خارجی در قالب اقامت، غذا و گشت بومی پذیرائی و به ارائه خدمات با عنوان گردشگری بومی پرداختند.

این خانه تاریخی 198 متری با هویت معماری قاجاری و بومی ثبت ملی شده و دارای بادگیر، ایوان، سرداب، دو حیاط کوچک با 8 اتاق می باشد. طی سالیان بعدی خانه رضوانیان و خانه دوست توسط این زوج خریداری و به اقامتگاه بومی تبدیل شده است. مهمانان در زمستان در اتاق های کرسی دار و در تابستان در حیاط و ایوان اقامت و با غذاهای بومی و محلی که توسط مادر خانم مفتخری تهیه شده پذیرائی می شوند.

چای و دمنوش آتشی، پخت نان هیزمی، دوچرخ سواری در بافت تاریخی خدماتی است که به مهمانان این اقامتگاه ارائه می شود.

این بازدید با خوردن غذای بومی و نوشیدن چای در حوضخانه این اقامتگاه پایان یافت.

ak2

 

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR