سفر فصل بهار اعضا انجمن به نیاسر و کاشان

سفر یک روزه اعضا انجمن با هدف گردشگری و بازدید از کسب و کار دو تن از زنان کارآفرین کاشان انجام شد. بازدید اول از شرکت تعاونی فدک به مدیریت خانم عفت اخباری و بازدید دوم از اقامتگاه بوم گردی مجموعه نقلی به مدیریت خانم مرضیه مفتخری انجام گرفت.

ak1

در بازدید از کارخانه خانم عفت اخباری رئیس هیات مدیره و موسس شرکت تعاونی فدک بیان نمودند که این تعاونی در سال 81 با مشارکت 30 تن از زنان سرپرست خانوار و جویای کار در شهر کاشان تاسیس شد که تعداد اعضا اکنون بالغ بر 80 نفر می باشد.

حدود دوسال و نیم قبل کارخانه مجهز به ماشین الات تمام اتوماتیک شده و کلیه مراحل مانند شستشو و ضد عفونی مکانیزه بصورت تمیز، بهداشتی و بدون دخالت دست تهیه می شود. محصولات این مجموعه شامل: سبزیجات تازه، سبزیجات خشک، سبزیجات منجمد، ترشیجات، پیاز داغ و رب انار می باشد.

تعاونی مجهز به آزمایشگاه مدرنی می باشد که نمونه های آماده شده تست شده تا کیفیت خوب ماده اولیه و کیفیت فرایند مورد آزمایش و تائید قرار بگیرد. پرسنل داخل سالن همه از بانوان می باشند و فعالیت آقایان در حوزه خرید و حمل و نقل می باشد.

در سال 1386 خانه قدیمی و مرمت یافته خانه نقلی توسط خانم مفتخری و همسرشان خریداری شده و ضمن زندگی در این خانه در چند اتاق دیگر از مهمانان ایرانی و خارجی در قالب اقامت، غذا و گشت بومی پذیرائی و به ارائه خدمات با عنوان گردشگری بومی پرداختند.

این خانه تاریخی 198 متری با هویت معماری قاجاری و بومی ثبت ملی شده و دارای بادگیر، ایوان، سرداب، دو حیاط کوچک با 8 اتاق می باشد. طی سالیان بعدی خانه رضوانیان و خانه دوست توسط این زوج خریداری و به اقامتگاه بومی تبدیل شده است. مهمانان در زمستان در اتاق های کرسی دار و در تابستان در حیاط و ایوان اقامت و با غذاهای بومی و محلی که توسط مادر خانم مفتخری تهیه شده پذیرائی می شوند.

چای و دمنوش آتشی، پخت نان هیزمی، دوچرخ سواری در بافت تاریخی خدماتی است که به مهمانان این اقامتگاه ارائه می شود.

این بازدید با خوردن غذای بومی و نوشیدن چای در حوضخانه این اقامتگاه پایان یافت.

ak2

 

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR