سفر انجمن زنان کارآفرین به اصفهان

گزارش سفر انجمن زنان کارآفرین به اصفهان تاریخ سفر: 22-24 آذر 1396
صبح روز چهارشنبه 22 آذرماه برنامه کارگاه مشاوره کسب و کار و کارآفرینی – دانشکده مدیریت دانشگاه شیخ بهایی

برنامه سفر با حضور در دانشگاه شیخ بهایی آغاز شد . در این برنامه که به همت دانشکده مدیریت این دانشگاه برگزار شد، قرار بود اعضا با بیان تجارب خود حضار را به تامل در تجربه کارآفرینانه شان سوق دهند و در این راستا انگیزه برخورداری از کسب وکار مستقل را در آنها ایجاد و تقویت کنند .
aaaaaaaaaaa1111111
مراسم با صحبت های ریاست دانشکده مدیریت، آقای دکتر عماد زاده، آغاز شد ایشان با تاکید بر اهمیت افزایش نقش زنان در فرآیند توسعه، حضور تعدادی از اعضای انجمن زنان کارآفرین را در دانشکده فرصتی مغتنم شمرد . پس از معرفی انجمن ،اعضای شرکت کننده در جلسه (خانم ها فیروزی ، پارسی ، سلیمانی و رهایی ) به بیان تجربه خویش پرداختند. سپس جلسه به صورت پرسش و پاسخ ادامه یافت. نکته جالب در این نشست حضور فعال دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اعم از دختر و پسر (به لحاظ کیفی و کمی ) به همراه اساتید دانشکده بود . تقویت روحیه میهن دوستی و توجه دادن دانشجویان به مسایل ملی و مسئولیت پذیری برای توسعه کشور عزیز مان ایران ، نترسیدن از شکست ، اغوا نشدن در رویای استخدام در مشاغل دولتی ، بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل ها خاصه تجارب دیگران ، تعریف “من” در کارآفرینی و تعمیم آن به تجارب اعضای انجمن محورهایی بود که در خصوص آنها صحبت شد . این بازدید با تقدیر از آقای دکتر شهشهانی موسس مرکز کارآفرینی و جناب اقای دکتر عماد زاده به پایان رسید .ایشان در پایان صحبتهای خود اشاره کرد که این دانشگاه از همکاری با انجمن زنان کارآفرین در زمینه ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین دانشجویان بسیار استقبال می کند.
بعداز ظهر روز چهارشنبه 22 آذرماه :
برنامه نشست کارآفرینان با مدیران زن در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

بعدازظهر روز چهارشنبه اعضای انجمن پس از صرف نهار در نشست شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان حضور یافتند. ابتدا افراد حاضر که از کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در شهرک بودند، به معرفی خود پرداختند. سپس خانم آقابابایی سرپرست پشتیبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، ماموریت ها و اهداف آن را بیان کرد. ایشان نرخ بیکاری جوانان اصفهان را 2 درصد بیشتر از نرخ بیکاری کشور اعلام کرد و گفت: فعالیت های شهرک زیر نظر وزارت علوم است و تمرکز اصلی بر تیم هایی است که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند و ایده ای دارند که با کمک شهرک به کسب و کار دانش بنیان تبدیل می شود. 10 مرکز رشد و 2 پارک علم و فناوری شیخ بهایی و ابوریحان در شهرک مستقر است و تعدادی مراکز خلاقیت و شکوفایی در شهرستان ها وجود دارند. در ادامه به نحوه ی ورود تیم ها به شهرک و حمایت هایی که از آنها می شود پرداخت و گزارش زیر ارائه شد:
تعداد 488 شرکت فناور در شهرک وجود دارد که حدود 200 شرکت مجوز دانش بنیان را اخذ کرده اند و 45 شرکت را خانم ها مدیریت میکنند. حدود 7000 اشتغال پایدار از سال 1384 ایجاد شده است که این تعداد کم می تواند ناشی از عدم باورپذیری بانوان به توانایی های خود باشد. از طرفی 45 درصد شاغلین شهرک را خانم ها تشکیل می دهند. از دیگر فعالیت های شهرک، راه اندازی اولین پارک علم و فناوری کودکان و میزبانی 35 امین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری در سال 2018 است.
aaaaaaaa222222a
در این قسمت از برنامه خانم پارسی، نائب رئیس هیئت مدیره انجمن ملی ، فعالیت های شهرک را بذر امیدی برای جوانان عنوان کرد که باید پرورش یابد، اما تبلیغات را کافی ندانسته و ضرورت بازتاب بیرونی فعالیت ها را از مهمترین اقدامات موثر برای تشویق سایر جوان ها دانست. وی با معرفی اجمالی پروژه ” کارستان “بر اهمیت مستندسازی زندگی و فعالیت های کارآفرینان برای الگوسازی تائید کرد.
پس از آن خانم دکتر رهایی رئیس کمیته پژوهش انجمن هدف از نشست را انتقال تجربیات و بیان فعالیت های انجمن که به امر کارافرینی بانوان کمک می کند بیان کرد.
سپس خانم محتشمی پور رئیس هیئت مدیره با تبریک فرا رسیدن هفته پژوهش، انجمن و فعالیت های آن را معرفی کرد. ایشان اساسی ترین مشکل کارآفرینی زنان را مشکل فرهنگی عنوان کرد و گفت: عزم جدی برای فرهنگ سازی در جهت ترویج کارآفرینی و رفع موانع و مشکلات لازم است.
در ادامه خانم های کارآفرین و صاحب کسب و کار انجمن خود را معرفی کردند که در حوزه های مختلف شامل: تولید مبلمان، شکلات، نرم افزار، مواد شیمیایی، برنج، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی، صنایع دستی و گردشگری و تجارت و بازرگانی فعال هستند.
در پایان این نشست خانم رهایی توسعه ی پایدار برای کشور را از طریق نهاد های مدنی میسر دانست و موارد همکاری مشترک انجمن و شهرک علمی تحقیقاتی را به شرح زیر بیان کرد:
انعکاس مسائل و فرصت ها به صورت مشترک بین زنان و مردان
بهره گیری از تجربیات فرانسه، هند، مالزی و اسپانیا در زمینه ی کارآفرینی زنان شامل استفاده از منتورهای تخصصی و ویژه زنان در رویدادهای کارآفرینی
معرفی الگوهای موفق زنان برای افزایش انگیزه در دختران
ایجاد شبکه ی انتقال تجربه
بهره گیری از مستندهای کارستان که زندگی و تجربیات الگوهای موفق ایرانی را به نمایش می گذارند.
خانم آقابابایی نیز از حضور بانوان کارآفرین در شهرک و نیز از هماهنگی های صورت گرفته توسط خانم ایلدرآبادی تشکر کرد و نشست را مقدمه ای برای فعالیت های مشترک بیشتر عنوان کرد.
بازدید از شرکت راه سبز چهلستون با مدیریت خانم ایلدرآبادی از اعضای انجمن
برنامه بعدی بازدید از شرکت خانم محبوبه ایلدرآبادی، از اعضای انجمن، واقع در شهرک علمی تحقیقاتی بود . ایلدرآبادی مدیرعامل شرکت راه سبز چهلستون است، که با همکاری همسرش در یک کسب وکار مشترک، به تولید تجهیزات ابزار دقیق و رادار و کنترل مخازن می پردازد. وی ضمن تشکر از حضور اعضای انجمن در اصفهان، روند تشکیل کسب وکار خود و فعالیت های آن را توضیح داد و گفت: برای جذب نیرو تلاش کرده ایم بیشتر از حضور خانم ها بهره مند شویم و از نحوه کار آنان رضایت داریم.
aaaaaaaa444444444a
لازم به ذکر است این شرکت دانش بنیان با مدیریتی جوان و کارامد سیستم مانیتورینگ وکنترل سطح مخازن را فعال کرده که از طریق واحد مانیتورینگ و کنترل، نرم افزار، سطح سنج رادار انجام می شود. مشتریان قبلی این شرکت :
1. پالایشگاه اصفهان
2. پتروشیمی مروارید
3. شرکت نفت سپاهان
4. نیروگاه شهید محمدمنتظری
5. شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، مرکز پژوهش اراک
بوده اند و مزیت های این شرکت به شرح زیر است:
1. پشتیبانی از پروتکل HART و قابلیت کالیبراسیون توسط HAND HELD های استاندارد
2. دارای استانداردهای IP66, EXD IICT6 , CE
3. عدم حساسیت به نوسانات سطح مایع، بخارات زیاد، گرد و غبار و فوم
4. قابل استفاده در مخازن مواد اسیدی ، قلیایی، خورنده، جامدات پودری و چند فازی
5. قابل استفاده دز مخازن تا دمای 250 درجه سانتیگراد با استفاده از لنز PTFE
6. تولید در دو مدل با بازه اندازه گیری و دقت های متفاوت
7. عمر زیاد و هزینه نگهداری بسیار پایین
8. یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش
aaaaaaaa3333aaaa
پس از پذیرایی و دادن هدایایی به اعضای انجمن از طرف شرکت راه سبز چهل ستون از حضور ایشان قدردانی شد و از طرف انجمن نیز لوح تقدیربه عضو پرتلاش مقیم اصفهان تقدیم شد و پس از گرفتن عکس های یادگاری حاضرین محل را به سمت اقامتگاه(هنرمندسرای هورشید) ترک گفتند.
پنج شنبه 23 آذرماه : بازدید از کسب وکارهای حوزه کشاورزی
1- حلوا سوهان فروغی
صبح روز دوم اعضای انجمن برای بازدید از کسب و کار خانم فروغی راهی روستای “قم بوان” شدند. در این بازدید حاضرین ابتدا از روند تهیه ی کلوچه سنتی و دستگاه های پخت آن بازدید کردند. سپس خانم فروغی در منزل خود پذیرای گرم میهمانان بود و توضیحاتی در رابطه با پیشینه ی خانوادگی و اهمیت کار و کارآفرینی در خانواده ی خود و امکانات گذشته ی روستا بیان کرد و انگیزه ی انتخاب این رشته ی کاری را که در حال انتقراض بوده روش نوین برای تولید حلوا و سوهان عنوان نمود که روش تهیه ی آن با افزودن و کاستن مواد اولیه تغییر یافته است. وی در ارتباط با تهیه کلوچه محلی (بًلچه) گفت: طرح اولیه ی سینی های کلوچه را خود طراحی و برای تولید برون سپاری کرده است و برای رشد کسب و کار خود کارگاه جدیدی در حال راه اندازی دارد که دستگاه های تهیه و برش سوهان را خریداری نموده اند و کارگاه در حال تجهیز بوده و به زودی شروع به کار می کند. فروغی همچنین از دیگر محصولات خود، سرکه سیب و انگور، ترشی و دیگر مواد تبدیلی کشاورزی سخن گفت. پس از توضیحات ارائه شده توسط ایشان و نیز نقطه نظرات بانوان انجمن، از مراحل تهیه ی جوانه گندم و مواد اولیه ی حلوا سوهان و نیز کارگاه آن بازدید به عمل آمد.
aaaaaaa55555aaa
2- گلخانه کشت لیلیوم
برنامه بعدی بازدید از گلخانه ی لیلیوم بود که توسط خانم افشانه افشاری مدیریت می شود. ایشان با حوصل تمام به بیان توضیحاتی در مورد شروع به کار و وضعیت کسب وکار خود و روند پرورش گل های لیلیوم پرداخت و برای عضویت در انجمن اعلام آمادگی نمود.
aaaaaaa66666aa
پنج شنبه بعدازظهر نشست مشورتی زنان صادرکننده کالا و خدمات – اتاق بازرگانی
پس از صرف ناهار، همسفران انجمن راهی اتاق بازرگانی اصفهان شدند تا در نشست مشورتی زنان صادرکننده کالا و خدمات شرکت کنند. این جلسه که با حضور خانم اخوان نسب، رئیس شورای عالی بانوان اتاق اصفهان، نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران، جمعی از بانوان صادرکننده اصفهان و اعضای انجمن تشکیل شد، با قرائت آیاتی از قران کریم آغاز شد.
پس از خوشامدگویی خانم اخوان نسب، محتشمی پور ضمن تشکر از حضور بانوان صادرکننده، نمایندگان سازمان توسعه تجارت و دیگر میهمانان، به معرفی انجمن ، اهداف و فعالیت های آن پرداخت. سپس خانم رهایی پس از بیان بخشی از مشکلات صادرات، گفت: به دنبال راهکارهایی هستیم تا ورود زنان را به این عرصه هموارتر کند. ایشان برنامه هایی را که در انجمن به صورت پیشنهاد برای همکاری مطرح شده بود بدین شرح عنوان کرد:
خانم ها برای حضور در نمایشگاه های بین المللی با مشکلات فرهنگی و خانوادگی روبرو هستند. در فضای مجازی نیز نمایشگاه هایی برای شرکت خانم ها نداریم.
برای صادرات استانداردسازی فعالیت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که نیازمند توجه بیشتر است.
شیوه ی آموزش صادرات برای خانم ها با توجه به روحیات آنها باید متفاوت باشد تا کارایی لازم را کسب نماید.
مستند سازی و معرفی الگوهای کسب و کار امری مهم است. مدل های کسب وکاری موجود است از ابتدا هدف اصلی را صادرات در نظر می گیرند ولی در ایران بدان پرداخته نشده است.
aaaaaa666661a
سپس بانوان شرکت کننده در نشست خود را معرفی کردند و مشکلاتی را که در حوزه ی صادرات و کسب و کار خود با آن مواجه هستند مطرح کردند از جمله:
نداشتن تسهیلات مناسب برای صادرات. وام های با بهره ی بالا کارامد نبوده و توجیه اقتصادی برای صادرکننده ندارند.
سیستم ضعیف حمل و نقل که مشکلات عدیده ای برای صادر کنندگان ایجاد میکند به خصوص برای صادرات مواد غذایی با تاریخ مصرف کم.
وجود رقبای ناصادق و متقلب و نیز حضور افراد بی تجربه در حوزه ی صادرات که بازار را برای سایرین خراب کرده اند.
لابی هایی که با کشورهای دیگر صورت میگیرد، تعرفه و بخشنامه های کشور های دیگر که موجب متضرر شدن صادرکنندگان ایرانی می شود.
بحران تحریم ها و تاثیر آن بر صادرات به ویژه در حوزه ی بانکی.
تغییرات نرخ ارز.
عدم دسترسی به اطلاعات تولید کنندگان توسط صادرکننده.
پیدا کردن مشتری وفادار و فنون مذاکره.
عدم توجه به راه های نوین معرفی محصول به مشتری های خارجی.
عدم آموزش مناسب رایزن های فرهنگی و تجاری.
در این قسمت از برنامه خانم باقری رئیس اداره مقررات سازمان توسعه تجارت به پاسخگویی سوالات و ایراد توضیحاتی در مورد مسائل مطرح شده پرداخت و ضمن تایید برخی مشکلات، برطرف کردن آنها را خارج از حوزه وظایف و امکانات سازمان دانست.
پس از آن اعضای انجمن زنان کارآفرین کسب و کارهای خود را معرفی کردند. و در پایان زهرا رهایی، رئیس کمیته پژوهش انجمن و مدیر نشست، به جمع بندی مباحث مطرح شده بشرح ذیل پرداخت:
در تاریخ پنج شنبه 23 آذر ماه 1396 ، انجمن زنان کارآفرین در راستای تفاهم نامه خود با سازمان توسعه وتجارت با هدف افزایش سهم زنان در صادرات ، پس از برگزاری دونشست تخصصی در تهران و استان کردستان ، این بار به استان اصفهان سفر کرد . در این نشست تعدادی از بانوان صادرکننده و صاحب کسب وکار با هماهنگی شورایعالی بانوان بازرگان استان اصفهان به نمایندگی خانم اخوان و نمایندگان سازمان توسعه تجارت در میزهای کالایی ، کشوری و مقررات در محل اتاق بازرگانی حضور داشتند . علاوه بر این از شورای شهر اصفهان نماینده کمسیون فرهنگی نیزدر این جلسه شرکت کردند .
در ابتدا نمایندگان انجمن زنان کارآفرین ضمن معرفی فعالیت های انجمن با زمینه همکاری خود با سازمان توسعه تجارت در جهت افزایش سهم زنان در صادرات کالا وخدمات اشاره کرد و دستاوردهای تا کنون این تعامل را به اطلاع حضار رساندند .
aaaaaa6666a2a
سپس بانوان صادر کننده استان اصفهان به تشریح فعالیت وتنگناهای خود پرداختند که عمده فعالیت ها در بخش صادرات برنج ، میوه وصیفی جات ، خرما ، پوشال و تجهیزات ساختمانی بود . مدعوین مهمترین عامل موفقیت بانوان صادر کننده را پایبندی به اصول اخلاقی وحفظ کیفیت محصول صادراتی می دانستند که این باعث جذب و توسعه بازارهای صادراتی می شود . اما ورود نابهنگام و غیر تخصصی آقایان به این بازارها که با هدف کسب سود بیشتر انجام می شود باعث ایجاد ذهنیت منفی در طرف تجاری خارجی می شد و عملا همه از این وضعیت متضرر می گردند . در واقع این تجار ناشی و ناآگاه با کاهش و اختلال در کیفیت کالای صادارتی فرصت بلند مدت تجاری را در قبال سودی کوتاه مدت از همه سلب می کنند .
این موضوع به ویژه در صادرات خرما و برنج بسیار مصداق داشته است . بحث دوم که بیشتر ناظر به فعالیت صیفی جات و میوه بود بر مشکلات تهیه کانتینر های یخچالی دلالت داشت .با توجه به محدود بودن این کانتینرهای ویژه معمولا آقایان در تهیه این کانتینرها از خانم ها موفق تر عمل می کنند و این ربطی به توانمندی زنان ندارد بلکه بیشتر به ارتباطات ناسالم جهت خارج کردن بازرگان زن از گود رقابت بر میگردد . گروه دیگر زنان فعال در بخش صنایع دستی بودند که به رقم تولیدات فاخر و با ارزش در یافتن بازار صادراتی مناسب موفق نبودند و یا به دلیل مشکلات انتقال پول و بحث های مالیاتی وبسته بندی توانایی فعالیت در بخش صادرات را در خود نمی دیدند .
aaaaa7777aa
بخش دیگری از بانوان به رخوت موجود در بخش دولتی اشاره کردند که عملا بخش زیادی از انگیزه و انرژی را از صاحب کسب و کار می رباید . توجه به موضوعاتی چون استاندارد سازی محصولات صادراتی ، وجود رقبایی با ماهیت شبه دولتی ، عدم آمادگی رایزن های تجاری برای حمایت و معرفی محصولات ایرانی به بازارهای بین المللی ، مشکلات حضور در نمایشگاههای بین المللی نیز از جمله موارد مطروحه بودند.
نکات دیگری نیز در این نشست طرح شد که به اذعان اعضا ارتباطی به بانوان نداشته و همه فعالان کسب و کار درگیر این موضوع هستند . برای مثال تسهیلات بانکی ، تغییر بی برنامه تعرفه واردات ، تغییر مناسبات سیاسی بین کشورها که بازار را دستخوش نوسان می کند ، نوسانات نرخ ارز ، بخشنامه های متناقض .
بخش دیگرجلسه به تبادل نظر اعضا در خصوص رفع موانع و مشکلات صادرات اختصاص یافت . در این بخش مشاوره از شرکتهای مدیریت صادرات به عنوان راه حل برای تسری بخشیدن به فرآیند کسب و کار معرفی شد .سپس نماینده سازمان توسعه تجارت به تلاشهای این سازمان در خصوص تسهیل در امرصادرات با تمرکز بر میز کالایی ومیز کشوری اشاره کرد و نیز رفع موانع مقرراتی که راه را برای صادرات گشوده است .
در نهایت می توان با توجه به پتانسیل های استان و چالش هایی که بیان نمودند موارد زیر به عنوان پیشنهاداتی برای پیگیری و جمع بندی ارایه شد :
1. تخصیص مشوقهای ویژه برای بانوان
2. حل ریشه ای مشکلات حمل و نقل کالاهای صادراتی به ویژه افزایش ظرفیت کانتینرهای یخچالدار و مدیریت مناسب درتخصیص این کانتینرها و لحاظ ریسک و ضرورت حمل کالا
3. ثبت حق بازارهای صادراتی مانند حق مالکیت معنوی
4. تدوین قوانین و مقررات با مشارکت صادرکنندگان
5. تقویت شبکه زنان صادر کننده و تولید کنند گان ( لازم به ذکر است که بانوان شرکت کننده در جلسه از پایگاه اطلاعاتی که سازمان توسعه جهت ثبت اطلاعات بانوان بازرگان ایجاد کرده است بی اطلاع بودند )
6. تقویت ارتباط بانک توسعه صادرات با بانوان صادرکننده استان اصفهان
در پایان اظهار امیدواری کرد که به همت دستگاه های متولی و با همکاری نهادهای پشتیبان از جمله شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی و انجمن زنان کارآفرین شاهد برطرف شدن این مشکلات باشیم.
پس از جلسه ی اتاق بازرگانی، همسفران انجمن از میدان نقش جهان دیدن کردند و در شربت سرای روزگاردر فضایی گرم و صمیمی در کنار دکتر یاراحمدی فرهنگی و مترجم و همسرشان خانم دکتر سهیلا ترابی استاد تاریخ، در زمینه ی فعالیت های اجتماعی و اقتصادی خانم ها و مسائل مربوط به آن بحث وگفتگو کردند.
aaaaaaa88888
لازم به ذکر است این برنامه با میزبانی خانم گله داری پور از اعضای فعال و نائب رئیس کمیته ارتباطات به پاس دفاع موفق فرزندشان از تز دکتری در دانشگاه سوربن برقرار شد.
پس از بازگشت به اقامتگاه، هنرمند سرای هورشید، که توسط خانم دکتر فرزانه سلیمانی در سال 94 تاسیس گردیده و فضای سنتی بسیار دلنشینی دارد، همسفران علیرغم خستگی برنامه فشرده شان در نشستی دو ساعته به ارزیابی سفر اصفهان و نقد و بررسی برنامه ها و ارائه پیشنهادات شان پرداختند.
aaaaaa99999a
روز جمعه 24 آذرماه : بازدید از کسب وکار در حوزه گردشگری و صنایع دستی
صبح روز جمعه پس از صرف صبحانه، خانم فرزانه سلیمانی میزبان خوش رو و خوش خلق سفر فصلی انجمن، گزارش از کسب وکار خود ارائه کرد و ضمن صحبت درباره ی عروسکهای بومی روستای زردنجان و تشریح وضعیت صنایع دستی استان بویژه سفالگری، میناکاری، کار چرم و نمد و …. از حاضرین خواست تا احساس خود را از اقامت در هورشید با نوشته و تصویر مستند کنند و حاضرین سرشار از شور و شوق و انرژی، هنرمندسرای هورشید را به سوی خانه سفال خاطره به مدیریت خانم خاطره زمانی ترک کردند. کسب وکار خانم زمانی تولید سفال شامل طراحی ، پخت در کوره و آماده سازی محصولات نقش بسته ی سفالی است. بازدید از این کارگاه که مملو از آثار هنری و بسیار زیبا و منحصر به فرد سفالین بود، با استقبال همسفران روبرو شد و برای ایشان آرزوی موفقیت کردند.
aaaaaa10101010
آخرین برنامه بازدید از کاخ چهل ستون و میدان نقش جهان و آثار تاریخی و فرهنگی موجود در آن بود و حاضرین پس از صرف نهار در رستوران سنتی نقش جهان، راهی شهر های خود گشتند .

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
پشتیبانی وب سایت

پشتیبانی وب سایت

تیم پشتیبانی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR