دومین سمینار آموزشی طرح توانمندسازی زنان

برگزاری دومین سمینار آموزشی مربوط به طرح توانمندسازی زنان قلعه حسن خان با عنوان “رابطه افراد خانواده با یکدیگر” با استقبال و مشارکت فعال گروه هدف مواجه شد.
gha
در دومین سمینار مربوط به طرح توانمندسازی زنان قلعه حسن خان با موضوع روابط افراد خانواده با یکدیگر که با طرح پرسش هایی آغاز شد به تعریف رفتارهای مخرب و اینکه چگونه قوانین روابط بین افراد را تعیین میکند و چگونگه می توان با رفتارهای مخرب مقابله کرد،پرداخته شد.در نهایت با قبول آگاهانه سهم افراد در روابط فیمابین برای یک هفته هر روز 15 دقیقه تمرین مقابله با رفتارهای مخرب اراءه داده شد تا شرکت کنندگان گزارشی از نتیجه این تمرین را در جلسه بعد مطرح کنند. این برنامه با توجه و دقت و مشارکت همه مخاطبین همراه بود و تعداد شرکت کنندگان و مشارکت آنان خیلی بیشتر از جلسه قبل بود. لازم به ذکر است طرح توانمندسازی زنان این منطقه پس از 4 نشست عمومی در قالب کارگاه های آموزشی ادامه خواهد یافت.
دومین نشست تخصصی کارآفرینی اجتماعی و فرهنگی
دومین نشست تخصصی کارآفرینی اجتماعی و فرهنگی با حضور زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار این حوزه در دفتر انجمن برگزار شد.
در این نشست مسایل و چالش ها و نیز فرصت های حوزه های فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.
نکته ای که بیشتر بدان پرداخته شد، توانمندی های بانوان در زمینه های هنری، از جمله نقاشی، موسیقی و آواز و به کارگیری ذوق و خلاقیت ذاتی بانوان در زمینه هایی چون صنایع دستی بود.
همچنین یکی از بانوان پژوهشگر در خصوص بسترهای فرهنگی همچون حجاب اجباری و تاثیرپذیری برخی از فعالیت های فرهنگی و به ویژه هنری که به گفته ی وی حرمتی در خصوص آنها در قرآن نیامده و به استناد فتواها یا احادیث، حکم به ممنوعیت آنها برای بانوان داده شده، سخنانی ارایه کرد.
یکی دیگر از بانوان فعال در خصوص ساخت و طراحی جواهرات نیز به توانایی منحصر به فرد بانوان در طراحی و ساخت جواهرات اشاره و از آن به عنوان یکی از زمینه های شکوفایی دختران جوان یاد کرد. ولی در عین حال ضرورت بازاریابی و بازارسازی چنین مشاغلی، به ویژه در زمینه ی صادرات را مورد تاکید قرار داد.
همچنین لزوم بسترسازی فرهنگی برای حضور بی دغدغه ی بانوان در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، دوباره مورد تاکید قرار گرفت.
در ارتباط با حضور موثر بانوان در زمینه هایی چون هنرهای تجسمی، موسیقی و طراحی نیز نکاتی مطرح و پیشنهاد شد بانوان پژوهشگر، در خصوص مواردی چون آواز بانوان در قرآن و نظرات فقهی ارایه شده در این زمینه،پژوهش های خود را ارایه کنند.
سومین سمینار توانمندسازی زنان با محور خانواده
سمینار دوم روابط افراد خانواده با یکدیگر با محوریت نقش مادر در خانواده روز پنج شنبه در قلعه حسن خان برگزار شد. که محور اصلی آموزش ها مقابله با فرزندان عاصی و اعمال خشن و نافرمانی آنان در خانه بود.
در قسمت پرسش و پاسخ ، مشکل اصلی خانمها اعتیاد همسر و فرزندان پسر خانواده و ناتوانی و رفتار نادرست مادران در کنترل وضعیت جوانان آسیب دیده و دچار لغزش عنوان شد.
مباحث این سمینار با معرفی مراکزمعتبر مشاوره و راهنمایی و تعلیم خانواده های آسیب دیده و در گیر اعتیاد( یک یا چند عضو در خانواده) ، توسط تیمهای مددکاران مجرب در این زمینه، آغاز شد و سپس راه و روشهای صحیح برخورد با همسر و فرزندان عاصی و پر خاشگر و در گیر اعتیاد را که دست به اعمال خشونت و ضرب و شتم سایر اعضا نیز می زنند ، بطور مفصل و با ارائه مثال های ملموس برای خانمهای حاضر با جلب مشارکتشان در بحث توضیح داده شد.
در قسمت پرسش و پاسخ بطور مفصل از بایدها و نبایدهای رفتاری و ایستادگی و نیاز به اعمال قدرت و تقویت اعتماد به نفس مادر برای برگرداندن فرزندان به خانواده و برقراری نظم و قانون در محیط خانواده. صحبت شد. لازم به ذکر است که این سمینار بسیار مفید و آموزنده بود و اکثر مادران را در گیر در بحث و علاقمند به تغییر رویه رفتاری در برخورد با این معضل بزرگ در خانواده گرداند.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR