بررسی راهکارهای خروج زنان کارآفرین از چالش‌ها

به مناسبت روز کارآفرینی، میزگرد و سمیتئاتر «بررسی چالش های زنان کار آفرین و راه های برون رفت از آن» بعدازظهر سه شنبه ۵ مرداد در فرهنگسرای ارسباران توسط انجمن زنان کارآفرین برگزار شد.

در این همایش که با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن برپا شد، با اجرای سمیتئاتر و میزگرد تخصصی به بررسی چالش های حوزه کارآفرینی با تمرکز بر مشکلات زنان پرداخته شد.
در میزگرد تخصصی که با حضور فیروزه صابر، پژوهشگر و از اعضای موسس انجمن، ماهرخ فلاحی رییس هیات مدیره، بهنوش باختری از اعضای انجمن با مشارکت ربابه حامدی روانشناس و استاد دانشگاه برگزار و مشکلات زنان کارآفرین بررسی شد.
در این میزگرد ابتدا فیروزه صابر به معرفی انجمن زنان کارآفرین پرداخت و توضیح داد که این انجمن بی شک یک مرجع قوی برای مشاوره زنان کارآفرین است، اما به این معنا نیست که همه معضلات را حل می‌کند، انجمن می تواند برای حل مشکلات به زنان کارآفرین مشاوره دهد. وی چالشهای زنان کارآفرین را در دو بخش بیرونی و فردی دانست و گفت: مهم تر از چالش های محیطی چالش های فردی است و روحیه حمایت جویی زنان از مهم ترین موانع کارآفرینی زنان است.
صابر در ادامه نرخ زنان شاغل در کشور را ۱۴.۱ اعلام کرد و ۷۵ درصد از آنها را شاغل در بخش خصوصی دانست. در ادامه این میزگرد ماهرخ فلاحی و بهنوش باختری از تجربیات خود در حوزه کارآفرینی گفتند و چالش ها و مشقات شروع کار و روند توسعه آن را مطرح کردند که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.
سپس حامدی استاد دانشگاه و روان‌شناس با تمرکز بر بررسی چالش‌ها و مشکلات زنان کارآفرین گفت‌: ما انسان‌ها برای رسیدن به مرحله رشد و شکوفایی با پنج دسته نیاز مواجهیم. نیازهای زیستی مانند خوردن و خوابیدن که بقا و روزمرگی ما را تامین می کند، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح ، نیاز به قدرت و پیشرفت که در زنان کارآفرین این نیاز پررنگ تر است وبالاخره نیاز به بقاء. تقابل میان نیاز به قدرت و عشق معمولا چالش هایی در زندگی زنان کارآفرین بوجود می آورد. وی افزود: نکته مهم برای ایجاد تعادل آن است که دیگران را وادار به حمایت از خود نکنیم، بلکه جلب مشارکت کنیم و نیاز به عشق همسر و فرزند را به خوبی پاسخ بگوییم تا قدرت نفوذ خود را بالا ببریم.
فیروزه صابر با تایید صحبت های دکتر حامدی اظهار امیدواری کرد که قدرت طلبی و جاه طلبی های زنان جهت مثبتی داشته باشد و پیشروی در مسیر کارآفرینی را علاوه بر جاه طلبی مستلزم وجود عشق به این حرفه و عنصر اصلی آن اعلام کرد.
وی در ادامه به نقد نهادهای دولتی پرداخت و گفت: «نهادهای دولتی در زمینه کارآفرینی زنان بستر لازم را فراهم نکرده اند و تصور ما این است که نمی توانیم از نهادهای دولتی کمک بگیریم و نهادهای مدنی باید این خلاء را پر کنند و ما باید روحیه تشکل گرایی را در خود تقویت کنیم و برای توسعه منطقی نهادهای مدنی نیاز به تمرکز بر آموزش و مشاوره و اعتماد به تأثیرگذاری نهادهای مدنی است.» این برنامه با معرفی شرکت پدیده تبار و برگزاری سمیتئاتر آغاز شد. زینب تبار، مدیرعامل این شرکت، سمیتئاتر را که می‌تواند ترویج کننده فرهنگ کارآفرینی باشد، این گونه معرفی کرد: سمیتئاتر فقط تئاتر نیست، بلکه مشاوره به همراه پژوهش و آموزش توام با هنر است.
او در ادامه توضیح داد: این رویداد رویکردی نوین در روند آموزشی کشور است و به دلیل بهره مندی از هنر و فن بیان و ارائه محتوا به صورت شنیداری و دیداری اثربخشی بیشتری دارد و در ذهن مخاطب ماندگارتر است. وی همچنین سمیتئاتر را دربردارنده راهکارهایی اجرایی برای اشتغالزایی، ایجاد و توسعه فناوری و شناخت و گسترش بازارهای جدید دانست وگفت: در دنیای امروز شاهد تغییرات زیادی هستیم. در شرایطی که موبایل از کامپیوتر پیشی گرفته، کارآفرینان هم باید خود را به‌روز کنند و با رشد دانش و فناوری تطبیق دهند تا در این بازار باقی بمانند، در غیر این صورت با افت و خروج از بازار رو به رو می شوند.
مدیرعامل شرکت پدیده تبار در ادامه سخنانش رویاپردازی، قاطعیت، تصمیم‌گیری سریع، تعهد و عشق ورزیدن به کار را به عنوان ویژگی های یک کارآفرین بیان کرد و موانع کسب و کار را در سه دسته فردی، سازمانی و محیطی گنجاند و توضیح داد که موانع فردی از مشکلاتی مانند عدم حمایت خانواده، ضعف زنان در حل تعارض بین مسئولیت های داخل و خارج از منزل، ضعف در خودباوری، توانمندی و انگیزه و نبود هدف و برنامه سخن نشات می گیرد.
گفتنی است پس از پایان میزگرد و با استقبال از روز خبرنگار، از زنان روزنامه نگار و فعالان عضو انجمن حوزه رسانه که یاور انجمن بوده اند، تقدیر شد و مراسم با اجرای موسیقی پایان یافت.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR