بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه

گزارش اولین سفر اعضا انجمن زنان کارآفرین به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

aaaa1q1q1

یکشنبه 21 آبان 1396 در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه مشرف به مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه زلزله ای رخ داد. شدت این زلزله 7/3 ریشتر و در فاصله 11 کیلومتری از سطح زمین بود . طبق آمار رسمی این زلزله 620 نفرکشته ، 9388 نفر زخمی و 70هزار نفر بی خانمان شدند.

 در بهمن ماه 1396 انجمن بر اساس رسالت خود در زمینه ترویج فرهنگ کارآفرینی،موضوع بازدید از مناطق زلزله زده را طرح کرد.

خانم محتشمی پور رییس هیات مدیره انجمن زنان مدیر کارآفرین به عنوان سرپرست گروه به همراه تعدادی از اعضاء انجمن طی سفری دو روزه با هدف بررسی میدانی شرایط و وضعیت موجود این مناطق و شناسایی پتانسیل های منطقه برای توانمند سازی زنان راهی کرمانشاه شدند.

aaa222qqq

برنامه روز اول از بازدید مسکن مهر و کمپ فولادی در سرپل ذهاب آغاز شد. طبق توضیح راهنمای بومی نبود نگهدارنده دیوار در سازه ها باعث شده تا دیوارها در برابر تکان های زلزله تاب نیاورد و به داخل یا خارج واحد مسکونی فرو بریزد .جوشکاری های نامطلوب و  استفاده از مصالح نامناسب در دیوارها از جمله مواردی بود که می گفتند در فروریزی مسکن مهر و بی خانمان شدن ساکنانش تاثیر داشته است . به جای کوی فولادی که به دلیل فرسودگی واحدها تقریبا صد درصد تخریب شده بود ، کمپ فولادی محل اسکان اهالی منطقه شده است .

aaa33qq

در این محل مهدکودک موقتی توسط کمپین فدائیان وطن راه اندازی شده تا در روز ساعاتی را در آنجا به بازی و آموزش بپردازند .

با همکاری مدیران این مجموعه و حضور بانوان محل، تیم انجمن توانست ضمن گپ و گفت با آنها کارگاه تولید کیف چرمی کوچک در این مکان برگزار کند که بسیار مورد استقبال اهالی کمپ قرار گرفت .

aaaa444qqq

روستای کوییک حسن دومین منطقه زلزله زده ای بود که بازدید شد.  کوئیک ها مجموعه ای از چهار روستای کوئیک حاتمی، کوئیک عزیز صیفوری، کوئیک حسن، کوئیک مجید هستند .کوئیک حسن 10 کیلومتر از سرپل ذهاب فاصله دارد و بیشترین کشته انسانی و تلفات دامی را دربین روستاهای اطرافش داشته است . با هماهنگی ماموستا عظیم آزادی، بانوان روستا در مسجد محل اجتماع کردند . پس از صحبت های مقدماتی و معرفی ، دومین کارگاه تولید کیف چرمی آموزش داده شد . سرعت فراگیری ، به همراه نظم ودقت در مدت آموزش گروهی از شاخصه های مهم زنان این روستا بود .

aaaa555qqq

 به موازات برگزاری کارگاه گروهی دیگر از اهالی در جلسه بررسی فرصت ها و چالشهای کسب وکار زنان در روستای کوئیک حسن شرکت کردند و به بیان توانایی ها وخواسته های خود پرداختند.  ایجاد بازار فروش ، تقویت مهارتهایی نظیر خیاطی وسفال ، تامین سرمایه برای کشاورزی از جمله مهمترین خواسته های این روستاییان بود . آشنایی با فعالیت های انجمن حامیان کودکان در معرض خطر با مدیریت خانم نجفی  فعال در منطقه از دیگر دستاوردهای سفر در روز اول بود .

 روز اول با دیدار با فرماندار جدید سرپل ذهاب به پایان رسید. ایشان ضمن آشنایی با اعضاء انجمن نسبت به خطرات زیست محیطی و نیز  مشکلات بهداشتی سکونت در کانکس اشاره کردند و از انجمن خواستند تا امداد رسانی فرهنگی و تقویت روحیه زندگی بین اهالی مناطق زلزله زده در راستای بازسازی منازل وشروع کسب وکار را در سرلوحه فعالیت های کمک رسانی به این مناطق  قرار دهند . ایشان همچنین به وجود زمینه فعالیت اقتصادی زنان درحوزه گرمسیری منطقه اشاره داشته و گردشگری طبیعی و ارزشی ، صنایع دستی  و کشاورزی به ویژه تولید گل وگیاه را بستر مناسبی برای اشتغالزایی زنان دانستند .تیم انجمن نیز صحبت ها و نیازهای زلزله زدگان را به فرماندار انتقال دادند .

aaaa666qqq

در روز دوم سومین کارگاه تولید کیف چرمی در کانکس بهزیستی برگزار شد که همانند دو کارگاه قبل مورد توجه قرار گرفت . حضار ضمن آشنایی با انجمن درخواست ادامه فعالیت ها و برگزاری کارگاه هایی از این دست را داشتند . در ادامه تیم اعزامی به  کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان رفتند. مدیر ومربیان به علت نیمه تخریب شدن ساختمان ، درکانکس مجاور مشغول فعالیت بودند . توزیع لوازم التحریر ، پایگاههای سیار در زمینه قصه گویی ، تاتر ، نقاشی و… از جمله فعالیت های این روزهای کانون است . درحال حاضرثبت نام به صورت مجانی انجام می شود . این فعالیت ها برای مقاطع گوناگون سنی صورت می گیرد و  روزانه 40 تا 50 نفر دراین مکان آموزش می بینند .

aaaaa7777qqq

مرکز فرهنگی ،کتابخانه محور” بامن بخوان ” ، موسسه دیگری بود که از روزهای ابتدایی زلزله در منطقه فعال شده است.این گروه با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی کمک زیادی به کاهش روحی و فرهنگی پس از زلزله دربین کودکان ونوجوانان نموده است . علاوه بر این با تربیت مربیان بومی سایر مناطق زلزله زده امکان بهره مندی از این فرصت را برای سایر روستاها نیز فراهم آورده است .

aaaaa8888qq

در ادامه بازدیدها در روز دوم ، به کانکس استقرار”موسسه کنشگران توسعه پارس ” رفتیم . تنها موسسه ای که مسئول جذب کمک های خارجی ست . مؤسسه ی کنشگران توسعه پارس سازمانی مردم نهاد با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشور و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی می باشد که در زمینه های آموزشی، خدماتی، بهداشتی، توانمندسازی، کاهش آسیب و پیشگیری به منظور حمایت از زنان و کودکان در سطح ملی و بین المللی مشغول به فعالیت است. آموزش کودکان بازمانده از تحصیل به خصوص اتباع خارجی در قالب مدارس مهربانی و خانه های مهربانی از جمله شناخته شده ترین فعالیت این گروه است که با نظارت بافیا( BAFIA) اداره کل نظارت بر اتباع خارجی وزارت کشور صورت می پذیرد.

aaaaa999qqq

آخرین نشست اعضای تیم نشستی در دفتر معاون سیاسی استانداری کرمانشاه بود. ایشان در ابتدا به بخشی از فعالیت های انجام شده در کنترل بحران اشاره کردند و نسبت به فرآیند تخلیه ، آوار برداری وجمع آوری نخاله ها سخنان قابل توجهی گفتند . ایشان ضمن تاکیدبر نقش سازمان های مردم نهاد در کنترل بحران و توسعه ، باور داشتند دانش توانمند سازی در بین سمن ها باید تقویت شود تا بتوانند در حوزه های اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی به مردم کمک کنند  . ایشان جمع آوری آبهای سطحی ، اسکان دایم ، بهبود سیستم بهداشتی ، کنترل حشرات ناقل بیماری و تقویت شبکه بهداشت از مهمترین دغدغه های کنونی در استان دانستند.

aaaaww100

در پایان یک سفر دو روزه به مناطق زلزله زده در مهمانسرای دولت گرد هم آمدیم و همراه با دو عضو کرمانشاهی انجمن به ارزیابی سفر و یافته های خود پرداختنیم . در حال حاضر کارگروه کارآفرینی اجتماعی به همراه مشاورینی از هیات مدیره، دیگر کارگروه ها، متولی هماهنگی در زمینه امدادرسانی به مناطق زلزله زده هستند .

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
پشتیبانی وب سایت

پشتیبانی وب سایت

تیم پشتیبانی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR