اولین برنامه مشترک کمیته آموزش و مشاوره

آشنایی با مراحل دانش‌بنیان شدن شرکت ها یا محصولات و چگونگی دریافت خدمات حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی در جلسه ایی با رویکرد مشاوره و آموزش  روز دوشنبه مورخ 19/4/96 از ساعت 15 الی 17  با حضور سرکار خانم مهندس پهلوانی مدیر پایش و ارزیابی عملکرد صندوق نوآوری و شکوفائی، خانم دكتر پيرهادى مسئول امور ذینفعان و خانم مهندس شيبانى کارشناس توانمند‌سازی صندوق در محل انجمن برگزار گرديد.

axxxxx

به گفته خانم پهلوانی تاکنون بیش از ۳۱۰۰ شرکت در کشور دانش‌بنیان شده‌اند. مراحل اخذ دانش‌بنیانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط کارگروه تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش‌بنیان انجام می‌شود. پس از دانش‌بنیان شدن، شرکتها برای دریافت خدمات حمایتی به صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه می‌نمایند. صندوق نوآورى و شكوفائى كه بعد از صندوق توسعه ملى بزرگترين صندوق حمايتى کشور است تاکنون بیش از ۳۷۰۰ درخواست از ۲۲۱۰ شرکت دانش‌بنیان دریافت نموده است که از این تعداد درخواست ۲۰۸۱ طرح به ارزش بیش از ۱۱۲۵ میلیارد تومان مصوب شده‌اند. صندوق نوآوری و شکوفایی بالغ بر ۲۰ نوع خدمت حمایتی به انواع شرکتهای دانش‌بنیان ارائه می‌نماید. دسته بندى شركتها بصورت نوپا، توليدى و صنعتى مى باشد.
مراحل تعيين صلاحيت شركتها كه در معاونت علمی انجام می‌شود منجر به صدور مجوز دانش‌بنیانی با اعتبار يك يا دو ساله مى شود و بعد از آن مجددا ارزيابى مى شوند.
شركت يا محصول هر يك مى تواند دانش بنيان شود و تسهيلات مختلف بصورت قرض الحسنه، وام كم بهره، ليزينگ و ضمانت نامه دريافت كند. ١٤ حوزه فناورى با زير حوزه ها تعریف شده و اطلاعات کافی در وب‌سایت کارگروه تشخیص صلاحیت به آدرس www.daneshbonyan.ir قابل دسترس است. منابع مالی صندوق نوآوری و شکوفایی طبق قانون از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین می‌شود. تاکنون ۲۰۳۳ میلیارد تومان از سرمایه‌ي اولیه صندوق(۳۰۰۰ میلیارد تومان) تأدیه شده است.
از ۳۱۰۰ شركت دانش بنيانی که در حال حاضر فعال هستند حدود ۱۸۵ شركت مديرعامل خانم دارند که حدود ۶٪ است، در ۴۴۱ شرکت رئیس هیات مدیره از میان بانوان است یعنی حدود ۱۳٪ و در مجموع نام ۱۱۷۵ بانو به عنوان عضو هیات مدیره در این شرکتها ثبت شده است. بنظر مى رسد عليرغم تعداد بالای متخصصین زن فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها و با وجود سخت كوشى خانمها در امور علمی و فعالیت‌های کسب و کار، پيگيرى ایشان برای طی مراحل ادارى و فرآيند هاى طولانى مدت چندان قوی نیست و فرآیندها قبل از حصول به نتیجه رها می شود.
در صندوق نوآوری و شکوفایی طرح‌ها در بدو ورود پذیرش می‌شوند و مشاوره لازم به شرکتها برای تعیین نوع خدمت بهینه داده می‌شود، سپس مرحله ارزیابی فنی و اقتصادی و مالی طرح انجام می‌شود که به صورت داخلی توسط کارشناسان صندوق یا به صورت برون سپاری توسط کارگزاران صندوق انجام می‌شود. سپس مرحله تصویب طرح و در صورت اخذ مصوبه عقد قرارداد و در نهایت مرحله نظارت که مرحله به مرحله حسب پیشرف طرح مبالغ مصوب به شرکتها پرداخت می‌شود انجام می‌شود.چنانچه مدارک شرکت و مستندات طرح کامل باشد فرآیند پذيرش تا تصويب حدود دو ماه زمان مى برد. متوسط زمان ورود طرح تا اولين پرداخت بين ۷ تا ٩ ماه طول مى كشد که غالبا طولانی شدن این فرآیند به دلیل مشکل شرکتها در تامین وثایق و تضامین است. صندوق نوآوری حداکثر همراهی و انعطاف‌پذیری را در این مرحله در خصوص وثایق دارد.در سال ۹۴ معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری با معاونت علمى و فناوری تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت از زنان نخبه امضا نموده است می‌توان امید داشت این حمایت‌ها در بخش دانش‌بنیانی شرکتهایی که بانوان آنها را تاسیس نموده‌اند گسترش یافته و در صندوق نواوری نیز توجه ویژه نسبت به طرح‌های بانوان وجود دارد. در پایان این جلسه اعضا انجمن و یا نمایندگان حاضر در جلسه آنان سوالات و ابهامات خود را مطرح کرده پاسخ گرفتند.

azzzzz

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR