اخبار سفر دبیران همایش به بم و کرمان

 

در این جلسه که با سخنان فرماندار و اعلام آمادگی وی برای حمایت همه جانبه برای موفقیت هرچه بیشتر در حصول به اهداف برگزار کنندگان آغاز شد، پس از توضیحات دبیر اجرایی و علمی همایش به بررسی نوع و میزان مشارکت ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اداره ارشاد اسلامی، امور زنان و خانواده فرمانداری، شهرداری و شورای شهر شهرستان و نیز دانشگاه ها و دانشکده های بم و بخش خصوصی به ویژه مجموعه فرهنگی ارگ جدید پرداخته شد. مواردی چون اطلاع رسانی کامل و دقیق و به موقع برنامه های همایش، ثبت نام شرکت کنندگان و معرفی آن ها به دبیرخانه همایش برای برنامه ریزی بهتر و دقیق تر، ترانسفر میهمانان، گردشگری و بازدید از ارگ جدید و قدیم، اجرای موسیقی سنتی، تشکیل نمایشگاه صنایع دستی و ارائه محصولات تولیدی زنان بم، تهیه بسته های فرهنگی برای میهمانان و یادبود برای صاحبان مقاله و کیس های کارآفرین و بهره مندی کامل از فضای ایجاد شده به نفع ایجاد کسب و کار زنان در این جلسه و جلسه تخصصی پس از آن با عضو شورای شهربم، نمایندگان دانشگاه ها، کار آفرینان و نمایندگان فرماندار مورد تأکید قرار گرفت و قرار شد خانم الهه دانشور عامری به نمایندگی از فرمانداری بم این موارد را با بخش های مربوطه هماهنگ نموده، پیشرفت کار را به دبیرخانه همایش اطلاع دهند. در پایان این جلسه دبیر اجرایی همایش در گفتگو با نمایندگی ایسنا و صداوسیمای بم به شرح اهداف و مأموریت های همایش و انتظارات از بم به عنوان میزبان و نتایج و نیز تشریح دستاوردهای مورد نظر همایش پرداخت.

دیدار با نمایندگان ارگ جدید و رییس هتل ارگ جدید

در دیدار مسئولین برگزاری همایش و نیز نماینده فرماندار بم با آقای محمد زاده نماینده ارگ جدید، ضمن بازدید از بخش های مختلف آن از جمله رستوران ها، سالن پرستو و امکانات آن، دریاچه و آلاچیق های مربوط به تشکیل نمایشگاه صنایع دستی و هتل و امکانات جنبی آن، نحوه بهره برداری از این امکانات و قابلیت ها مورد بررسی قرار گرفت. هم چنین در ملاقات با آقای باغستانی رییس هتل ارگ جدید نحوه اقامت و پذیرایی از میهمانان و بهره مندی از محل برگزاری همایش و امکانات جنبی آن مورد گفتگو قرار گرفت و مقرر شد با ارسال متن قرارداد از جانب ایشان توافقات صورت گرفته برای اجرایی شدن مورد تأیید قرار گیرد.

تشکیل جلسه هماهنگی در استانداری کرمان

در جلسه ای که به ریاست مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری کرمان و با حضور نمایندگی از چند حوزه مرتبط تشکیل شد، پس از خیرمقدم خانم حسینی مشاور استاندار و شرح مختصر برنامه های مربوط به اشتغال و کارآفرینی این دفتر و نیز معرفی حاضرین در جلسه، فخرالسادات محتشمی پور به اجمال روند شکل گیری دبیرخانه همایش و کمیته های علمی و اجرایی و اهداف و فعالیت های آن را برای حاضرین تشریح کرد. وی صراحتا به مواردی که نیاز به هماهنگی استانداری و ادارات تابعه در استان دارد، اشاره کرد و گفت: با توجه به این که استان کرمان میزبان این برنامه است و شهرستان بم نیز نیازمند توجه بیشتر و مشارکت جدی استانداری در این زمینه است مواردی چون اطلاع رسانی و تبلیغات به منظور آگاه سازی گروه هدف و مخاطبین خاص همایش از طریق سایت ها، مطبوعات محلی و نصب بیلبورد و بنر، انتقال میهمانان از بم به کرمان، تهیه بسته های فرهنگی و یادبود و یادمان همایش برای کلیه شرکت کنندگان به صورت عام و برای صاحبان مقاله و کیس ها به طور خاص، ثبت نام شرکت کنندگان بدون مقاله و کلیه پشتیبانی ها ضروری است.

دیدار و گفتگو با مدیر میراث فرهنگی استان

در ملاقات کوتاهی که در آخرین ساعات حضور هیأت اعزامی از انجمن در استان کرمان با آقای مهاجری مدیر میراث استان در محل شهرداری کرمان صورت گرفت، به اختصار در مورد اهداف همایش و مساعدت هایی که این اداره می تواند برای بهتر برگزار شدن آن داشته باشد گفتگو شد اما متأسفانه با توجه به توجیه نبودن ایشان نتیجه چندانی از این مذاکرات حاصل نشد و آقای مهاجری پذیرفت که با شهردار در ارتباط با اطلاع رسانی و تبلیغات همایش گفتگویی داشته باشد.

حضور در اتاق بازرگانی کرمان

آخرین برنامه سفر یک روزه دبیرعلمی و اجرایی و مسئول روابط عمومی و تبلیغات همایش به استان کرمان، دیدار و گفتگو با دکتر علوی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنعت و تجارت کرمان بود. در این جلسه آقای دکتر علوی بر انجام تعهدات خود در روز دوم همایش و گردشگری شهرستان کرمان در زمان محدودی که از حضور در کرمان و زمان پرواز شرکت کنندگان وجود دارد، تأکید کرد و گفت علاوه بر برنامه های بازدیدهای تعدادی از مراکز تاریخی و فرهنگی، ترانسفر روز دوم از بم تا فرودگاه کرمان و نیز پذیرایی از میهمانان را عهده دار خواهیم بود. در این نشست دبیر اجرایی همایش ضمن تشکر از مساعدت های اتاق بازرگانی کرمان و علقه و علاقه اش به بحث گردشگری و بویژه حمایت از گردشگری زنان ابراز امیدواری کرد که با همکاری ایشان تعداد بیشتری از مخاطبین خاص همایش (دانشجویان این رشته، پژوهشگران، مدرسان، کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در این حوزه) بتوانند با حضور کیفی خود به بهره مندی کامل از برنامه های همایش برسند.

دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی

روز دوشنبه 29 دی ماه دبیر اجرایی و علمی همایش با حضور در دفتر معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با دکتر رحمانی موحد دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه که به منظور جلب مشارکت جدی تر این معاونت برای برگزاری موفق همایش تشکیل شد، فخرالسادات محتشمی پور گزارشی اجمالی از فعالیت های انجمن و از جمله سفرهای استانی و همایش سالانه ارائه کرد و پس از آن هدف از برگزاری همایش و روندی را که تاکنون طی کرده شرح داد. خانم زهرا نقوی نیز با اشاره به اقداماتی که برای رسیدن به کیس های مورد نظر در حوزه گردشگری زنان انجام شده از این که خانم هایی که در این زمینه موفق بوده اند خیلی تمایلی به مطرح شدن ندارند اظهار تعجب کرد و مشارکت بیشتر معاونت گردشگری را برای شناسایی کیس ها لازم دانست.

دکتر رحمانی موحد نیز با تشکر از احساس مسئولیت انجمن و ورود به عرصه با اهمیت گردشگری آمادگی خود و معاونت مزبور را برای همکاری اعلام کرد. حضور در نشست تخصصی و پرسش و پاسخ که در بخش دوم همایش بم تشکیل خواهد شد از مهم ترین درخواست های دبیر علمی بود که ایشان با معرفی نماینده خود حضورش را فقط در نیم روز اول همایش ممکن دانست. مشارکت در تهیه تندیس همایش و تهیه اقلام فرهنگی مرتبط با موضوع همایش از خواسته های دبیر اجرایی بود که با آن موافقت شد. در پایان بر روی همکاری های آینده انجمن با این معاونت با توجه به دستاوردهای همایش تأکید شد.

لازم به ذکر است با لغو سفر رئیس سازمان به کرمان و بم به دلیل هم زمانی سفر هیأت دولت به استان اصفهان، معاون گردشگری ایشان هم امکان حضور در همایش را پیدا نکرد.

ارسال پوستر و دعوت نامه همایش به استان کرمان و شهرستان بم

با توجه به این که همایش امسال در شهرستان بم در استان کرمان برگزار می شود، نیمی از پوسترها و دعوتنامه های منتشر شده برای توزیع به مراکز مرتبط به این استان ارسال شد.

لازم به ذکر است استانداری کرمان، اتاق بازرگانی، سازمان عمران کرمان از جمله مراکز و نهادهای دولتی و خصوصی مشارکت کننده در همایش بودند. بخشی از پوسترها و دعوتنامه ها نیز به وزارت خانه های کشور و کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان میراث فرهنگی، از این سازمان و وزارت خانه ها برای دعوت ادارات تابعه شان در استان ها فرستاده شد.

استقبال از همایش توسط دانشگاهیان

امسال علاوه بر ثبت نام تعداد زیادی از دانشجویان خصوصاً در شهرستان بم برای حضور در همایش، اساتید دانشگاه و پژوهشگران نیز برای شرکت در همایش تمایل زیادی نشان داده اند که این امر با توجه به پایان زمان ثبت نام و محدودیت در تهیه بلیط و امکان اقامت، مشکلاتی را برای برگزار کنندگان به وجود آورد اما با تدابیر اتخاذ شده توسط کمیته اجرایی این مشکلات ساماندهی شد.

ویژه نامه همایش پس از برگزاری آن منتشر می شود

امسال برای اولین بار ویژه نامه همایش پس از برگزاری آن منتشر می شود. با توجه به تجربه سال گذشته که مطالب ارزشمند مطرح شده در همایش صنایع دستی و به ویژه در نشست تخصصی آن در اختیار عموم قرار نگرفت، قرار است ویژه نامه چند روزی پس از پایان همایش منتشر شود تا امکان درج مطالب مطرح شده در همایش وجود داشته باشد.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان بم

زنان هنرمند بم همزمان با برگزاری همایش، علاوه بر حضور در برنامه همایش و ارائه محصولات هنری خود، اقدام به نمایش محصولات در ارگ قدیم نموده اند. شرکت کنندگان در همایش صبح روز دوم از ارگ قدیم و نمایشگاه صنایع دستی زنان بازدید کردند.

 

تندیس همایش توسط هنرمندان کرمانی طراحی شد

امسال با توجه به برگزاری همایش استان کرمان، تهیه تندیس همایش به زنان هنرمند کرمان سفارش داده شد. این کار با تلفیق موادی چون چوب، مفرغ و سفال با استفاده از لوگوی انجمن تهیه شد.

 

سومین جلسه هماهنگی کمیته اجرایی با دبیرخانه همایش در بم در دفتر فرماندار برگزار شد

در این جلسه مهندس اشک، فرماندار بم به دبیر علمی و اجرایی همایش خیرمقدم و خداقوت گفت و گزارشی از هماهنگی های انجام شده ارائه کرد. پس از آن محتشمی پور دبیر اجرایی همایش با اشاره به کنداکتور برنامه حضور استاندار را تا زمان تنفس ضروری دانست و تاکید کرد نظم برنامه با هماهنگی هایی که به عمل می آید حفظ شود. دعوت از قاری، تهیه سی دی سرود، تاکید بر دعوت ها و تکمیل گنجایش سالن، برپایی نمایشگاه قبل از شروع همایش، نمایشگاه صنایع دستی همزمان با بازدید از ارگ قدیم، معرفی نیروهای انتظامات و خدمات و برنامه بازدیدها و نشست های جنبی توسط دبیر اجرایی یادآوری شد.

 

دبیر علمی خانم نقوی نیز اشاره ای به کیس ها و مقالات کرد و توضیحاتی پیرامون نشست تخصصی ارائه کرد. پس از پایان جلسه خانم های عضو شورای شهر بم با اشاره به نیازهای زنان شهرستان پیشنهاد نشست کارشناسی پس از برنامه همایش و چند بازدید داشتند. ترانسفر میهمانان، تهیه گل، خدمات و انتظامات و سایر موارد اجرایی نیز در این جلسه هماهنگ شد.

بازدید از خانه ایمان ویژه توان خواهان ضایعه نخاعی

نمایندگان انجمن به پیشنهاد زنان عضو شورای شهر و فرماندار بم از خانه ایمان دیدن کردند. این خانه توسط بنیاد ایرانیان مسلمان آمریکای شمالی پایه گذاری شده که توان خواهان ضایعه نخاعی(عمدتا آسیب دیدگان از زلزله) و زنان و دختران بدسرپرست و خودسرپرست تحت پوشش هستند.

 

حدود 600 نفر تحت پوشش خیریه سپهر و خانه ایمان هستند که برای حدود 100 نفر آن ها اشتغال ایجاد شده است. نمایندگان انجمن ضمن بازدید از کارگاه سیم پیچی و خیاطی در محوطه در جریان فعالیت های این موسسه خیریه قرار گرفتند.

بازدید از روستای گردشگری “ده بکری”

نمایندگان انجمن به پیشنهاد زنان عضو شورای شهر بم برای آشنایی با دهیاران موفق زن به روستای نمونه گردشگری بکری رفتند.

 

در این بازدید علاوه بر اعضای شورا، مشاور امور زنان و خانواده فرماندار و بخشدار مرکزی بم نیز حضور داشتند. همچنین خانم سیدی دهیار نمونه، داستان خارق العاده زندگی خود را تعریف کرد. ایشان در جریان زلزله بم همسر و دو فرزند خود را از دست داده است و برای فرار از ماتم و اندوه عظیم ناشی از این مصیبت به روستای زادگاه پدر پناه برده و در طی زمان به رفع مشکلات روستا می پردازد. زمانی که دهیار قبلی به دلیل عملکردش مورد نارضایتی شورای روستا قرار می گیرد، اعضا به اتفاق آرا خانم سیدی را به دهیاری انتخاب می کنند و او با اقدامات ارزنده اش موجب بهبود وضعیت روستایش می شود.

 

از خانم سیدی برای شرکت در همایش و شرح اجمالی داستان زندگی اش دعوت به عمل آمد و در این برنامه توسط دست اندرکاران همایش و فرماندار بم از ایشان برای خدمات ارزنده اش تقدیر بعمل آمد.

بازدید از ارگ قدیم

بازدید از ارگ، برنامه بعدی هیات اعزامی انجمن به بم، محل برگزاری یازدهمین همایش کارافرینی زنان، بود.

 

با توجه به این که قرار است نمایشگاه صنایع دستی زنان هم‌زمان با برنامه بازدید روز پنج شنبه از ارگ قدیم برگزار شود، برای هماهنگی های لازم بازدید از ارگ و غرفه های نمایشگاهی و جلسه مشورتی انجام شد. لازم به ذکراست همزمان با بازدید میهمانان همایش از ارگ، موسیقی زنده محلی در محوطه اجرا خواهد شد و با آش محلی دست پخت زنان از میهمانان پذیرایی خواهد شد.

بازدید از نمایشگاه صنایع دستی زنان

اداره میراث فرهنگی بم به منظور حمایت از صنایع دستی زنان امکان نمایش و فروش محصولاتشان را در پاساژ فرشته فراهم کرده است.

 

بازدید از پاساژ فرشته و گزینش محصولات قابل ارائه در نمایشگاه جنبی همایش، از دیگر برنامه های تیم اعزامی از انجمن بود. پته‌دوزی از صنایع دستی ارزشمند زنان استان کرمان است که نمونه‌های زیبایی از آن توسط زنان هنرمند بم تولید شده و هم‌زمان با همایش عرضه خواهد شد.

 

بازدید از خیریه گل مریم

آخرین برنامه بازدیدها اختصاص به موسسه خیریه گل مریم داشت. این موسسه توسط بانوی بمی یک ماه پس از زلزله احداث شده و هدف آن توانمندسازی زنان است.

 

البته با توجه به محدودیت زمانی تنها از کارگاه شیرینی پزی آن بازدید شد. کیفیت بالای شیرینی های خانگی تولید شده موجب شد که پیشنهاد تهیه شیرینی از این خیریه برای پذیرایی میان وعده همایش داده شود.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR