اخبار دومین همایش

زهرا نقوی در نشست خبری همایش کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری که پیش از برگزاری همایش در دفتر انجمن زنان کارآفرین انجام شد، با اشاره به شرایط رکود و تورم حاکم بر اقتصاد کشور، افزود: گردشگری یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای خروج از این وضعیت است، ولی برای رسیدن به این هدف لازم است مجلس تلاش‌های بیشتری را انجام دهد.

وی با تقدیر از حمایت‌های دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در برگزاری این همایش یادآور شد: بسیاری از افراد موفق در حوزه کارآفرینی گردشگری تمایلی برای مطرح شدن به عنوان یک کیس در همایش و حتی انجام سخنرانی نشان ندادند، با این حال تلاش کردیم افراد مختلف با قابلیت‌های متفاوت را در همایش کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری مطرح کنیم و آنان از اولین تجربیات خود در حوزه کارآفرینی تا وضعیت کنونی‌شان برای دانشجویان مطالبی را بیان کنند.

نقوی درباره مقالات ارسال شده برای شرکت در این همایش گفت: بیش از 50 مقاله به دست ما رسید که 30 مقاله در چارچوب‌های مدنظر ما بود، علاوه بر آن 22 کیس(مطالعه موردی) گردشگری نیز مورد بررسی قرار گرفته که از میان آن 9 مطالعه موردی منتخب در این همایش مطرح شود. کیس‌ها در سه سطح کوچک، متوسط و بزرگ هستند و شامل کارآفرینان شهری، روستایی در رده های سنی مختلف است که هم شامل نوکارآفرینان و هم پیشکسوتان می‌شود.

دانشگاه باید به آینده دانشجویان گردشگری بیندیشد

دکتر زهرا آراستی عضو کمیته علمی همایش کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری نیز در این نشست گفت: کشورهایی که تولید ناخالص ملی بالایی دارند بیشترین درآمد خود را از حوزه خدمات کسب می‌کنند. گردشگری قابلیت‌های زیادی را برای کسب درآمد دارد. به عنوان نمونه کشورهایی مانند مالزی و ترکیه از این طریق درآمد زیادی را کسب می‌کنند. کشور ایران نیز دارای پتانسیل زیادی است به گونه‌ای که در یک دوره زمانی می‌توان 4 فصل را به گردشگران نشان داد.

وی با بیان اینکه رتبه ایران از نظر زیرساخت‌های گردشگری 133 است، افزود: در زمینه ساختار گردشگری بسیار ضعیف هستیم به همین منظور یکی از کیس‌هایی که قرار است در همایش کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری مطرح شود، در حوزه فرهنگ سازی و محیط زیست فعالیت می‌کند. برخی دیگر از کیس‌ها نیز در حوزه سلامت و اقامتگاه‌ها فعال هستند.

خانم آراستی با بیان اینکه زنان به عنوان گردشگر مشکلاتی را دارند، گفت: بخشی از مشکلات و دغدغه‌های زنان، فرهنگی است و یکی از موانع حضور گردشگران خارجی در کشور نیز با توجه به رتبه ایران، امنیت و ایمنی است.

همکاری مشترک دولت، بخش خصوصی و غیردولتی و دانشگاه، تجربه ای موفق در همایش

در ادامه این نشست، دبیر اجرایی همایش کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه گردشگری نیز دلیل گزینش بم برای برگزاری همایش را، مطرح کردن بیشتر بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: تلاش کرده‌ایم برای برگزاری این همایش از مشارکت بخش دولتی، غیردولتی و خصوصی بهره ببریم و استقبال مسئولان استان کرمان و شهرستان بم و نیز دانشگاه تهران و مجتمع عالی آموزشی بم، پافشاری ما برای این گزینش را بیشتر کرد.

فخرالسادات محتشمی‌پور با بیان اینکه مشکلات بسیار دولت موجب شده که نتوانیم حمایت مالی دستگاه های مرتبط را داشته باشیم، افزود: علاوه بر سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری توانسته‌ایم حمایت معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری را نیز کسب کنیم.

وی گفت: هدف ما صرفا برگزاری همایش نیست، بلکه توجه به دستاوردها در حوزه کارآفرینی به منظور توسعه کسب و کار زنان و ایجاد کسب و کار جدید در حوزه گردشگری داریم. زیرا کارآفرینی تنها ایده داشتن نیست، بلکه افراد باید با ریسک پذیری ایده هایشان را تبدیل به کسب و کار کنند.

دبیر اجرایی همایش تاکید کرد: یکی از اهداف ما نهادسازی است؛ چراکه در صورت وجود نهاد مستقل می‌توان به کاهش مشکلات زنان گردشگر کمک کرد.

اشتراک گذاری این نوشته در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
fa_IR